ניצחון קטן לאופוזיציה בקרב נגד התקציב הדו-שנתי: לאחר שחברי הכנסת מהאופוזיציה, ובראשם סתיו שפיר מהמחנה הציוני, הגישו אלפי הסתייגויות - סוכם היום (חמישי) כי כל השינויים שהמדינה תדרוש במהלך התקציב הדו-שנתי יגיעו להצבעה בוועדת הכספים. מדובר בפשרה שהושגה ביו האופוזיציה לקואליציה לאחר ה"פיליבסטר" (הארכת הדיון במכוון) מצד שפיר וחבריה - מהלך שכמעט הוביל למשבר ולחרם בדיוני המלאה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הושיב את הצדדים לדיון בעקבות המחלוקת העזה: הקואליציה קיוותה שהאוצר יוכל לבצע שינויים בתקציב בין השנים 2017-2018 ללא אישור של הוועדה לכל צעד. באופוזיציה התנגדו נחרצות למהלך ואיימו להמשיך את הדיון בשורת פיליבסטרים.

"הלחץ שהפעלנו עבד", עדכנה שפיר - שאיבדה את קולה במהלך הדיונים הממושכים. "הממשלה נאלצה לתקן את החוק הדרקוני והמטורף הזה, ומעכשיו תינתן לכנסת הזכות להמשיך לפקח על כספי המיסים של אזרחי ישראל, כפי שדרשתי וכפי שראוי במדינה דמוקרטית".

כמו כן, הוסיפה שפיר, האופוזיציה מתכוונת להמשיך ולהתנגד להעברות כספים סמויות: "לא נפסיק להיאבק על תקציב הוגן לכל אזרחי ישראל וגם אם זה ידרוש עוד אלפי לילות של עבודה. זה תפקידנו פה". הוועדה צפויה להמשיך ולהצביע היום על שאר ההסתייגויות של האופוזיציה.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) בירך על ההישג: "לא היינו מגיעים להסכמות שיחזירו את הכוח לוועדת הכספים ללא המאבק העיקש שניהלנו בימים האחרונים. אני מברך על ההסכמות הללו שיחזקו את ועדת הכספים ויאלצו את שר האוצר להביא את כל השינויים וההתאמות לתקציב 2018 לאישור ועדת הכספים. זה הרע במיעוטו במסגרת הפשע הכלכלי הזה של התקציב הדו שנתי". לוי הוסיף כי "שלא יובן לא נכון: אין בכך הכשר לתקציב דו שנתי. זהו תקציב רע שהוא בבחינת משחק של רולטה רוסית עם הכלכלה הישראלית. לקואליציה יש רוב והיא עושה בו שימוש לצורך שרידותו של ראש הממשלה".

סתיו שפיר (צילום: פלאש 90, חדשות)
ניצחון לח"כ שפיר. ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

"ככה הפוליטיקה אמורה להיראות? קומבינות ופופוליזם?"

הדיון החל שלשום ונמשך שעות ארוכות עד שגפני החליט לקטוע אותו. הוויכוח הממושך זכה הפעם לחשיפה יוצאת דופן, כאשר שפיר שידרה חלקים ממנו בעמוד הפייסבוק שלה - דבר שזכה למחאות רבות מצד נציגי הקואליציה.

במהלך הדיון מספר חברי כנסת מהקואליציה סיפרו בדיחות, צחקו על סתיו שפיר והקריאו שירים: הגולשים זעמו על היחס המתנשא והלא-ענייני כלפי שפיר, כמו גם הניסיונות להשתיק אותה ולהפסיק את השידור. עם סגירת הדיון הכריזה שפיר בסרטון נוסף שפרסמה בפייסבוק: "אנחנו נמצאים כאן משעה 10 בבוקר, כרגע גפני החליט לסגור את הוועדה לאחר שהקואליציה נכנעה לפיליבסטר שאנחנו, חברי האופוזיציה, עשינו פה. מה שהיה מאחורי הקלעים של הוועדה ברגעים האלה היה פשוט מביש". שפיר ציינה כי "ניסו להציע לנו דילים וקומבינות כדי שאנחנו נפסיק להתנגד לתקציב הדו-שנתי המביש".

שפיר הוסיפה וחשפה מסרים מאיימים שהשמיעו נציגי הקואליציה: "הם הודיעו לנו שאם לא נפסיק את ההתנגדות שלנו הם לא יעבירו לנו יותר חוקים ויעצרו כל חקיקה מאיתנו. אחר כך שאלו אותנו מאחורי הקלעים כמה כסף אנחנו מוכנים לקחת למטרות שדלנו ולחברים שלנו כדי להפסיק עם הפיליבסטר. ככה הם חושבים שהפוליטיקה אמורה להיראות – קומבינות, פופוליזם, כספי מסים שהופכים להפקר. אנחנו לא נקבל את זה ונהיה פה גם מחר בבוקר וגם מחר בלילה וגם אחר כך, כל זמן שנוכל, עד שנביס את הקואליציה האימתנית הזו בניסיון שלה למחוק את הכנסת ולא לאפשר לי ולציבור לפקח על מה שקורה עם כספי המסים".