שחרור האסירים בדרך
תנאי האסירים יורעו? | צילום: רויטרס, חדשות

הסוף ל"חגיגות" של האסירים הביטחוניים מאחורי הסורגים? ההסכם עם טורקיה וסוגיית הישראלים המוחזקים בידי חמאס העלתה מחדש את סוגיית האסירים הביטחוניים לדיון ציבורי - וקרוביו של החייל אורון שאול ז"ל אף פנו לממשלה בדרישה להקשות את תנאי אותם אסירים. הצעת חוק חדשה קובעת שכל זכויות היתר שמגיעות לאסירים הביטחוניים שמוחזקים בבתי הכלא בארץ יישללו אוטומטית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

באילו זכויות מדובר? בהצעה נכתב כי זכויות היתר הן ביקורים, שליחת וקבלת תמונות, שימוש בטלוויזיה וקונסולות משחק בחדר האסיר, קבלת מימון חיצוני לחשבון הבנק של האסיר, רכישות בקנטינה, לימודים ועוד – כלומר כל מה שלא מתחייב מהחוק הבינלאומי.

על פי ההצעה, על מנת לאפשר לאסירים את הזכויות הללו צריך לקבל אישור מהשר לביטחון הפנים ושר הביטחון – ורק במקרים חריגים. מדובר בהצעת חוק שהגיש ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו, מפלגתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן. פורר מסר שהסיעה מתכוונת לתאם את הצעת החוק עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, והיא הועברה לעיונו. כמו כן יש להניח כי ההצעה מתואמת עם שר הביטחון, כפי שנהוג במפלגה.

ח
ח"כ עודד פורר | צילום: חדשות

"נדהמנו לגלות שהאסירים צופים במשחקי היורו"

בישיבת הקבינט האחרונה דיבר השר ארדן על החמרת התנאים של האסירים הביטחוניים אך הצעת החוק נועדה לזרז את התהליך. הממשלה תידרש להחליט האם לדחות או לקבל את הצעת החוק, כמו כן לשקול אפשרות להציג אלטרנטיבה להצעה בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"לא ייתכן שבזמן שנפגעי טרור ומשפחותיהם ישלמו מחיר כה יקר ויחיו תחת סבל רב, המחבלים שגרמו למצבם ישחקו משחקי מחשב וייהנו מפעילויות חינוך ופנאי בכלא", אמר ח"כ פורר - שטען כי הזכויות לאסירים ביטחוניים בישראל הן "ללא אח ורע בעולם". פורר הוסיף כי מדובר בהטבות שאינן מעוגנות באף אמנה בינלאומית: "צריך להפסיק את הקייטנה". 

אמש (רביעי) פנו זהבה והרצל שאול, הריו של אורון שאול ז"ל המוחזק בידי חמאס, לנציבת שב"ס, לשר ארדן ולחברי הצוות בראשות ראש הממשלה - בדרישה לביטול הטבות הניתנות לאסירי החמאס בבתי הכלא בישראל.

הורי החלל נגד תנאי האסירים | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

"נדהמנו לגלות כי החלטת לאשר מתן שלל הטבות ל-3,500 אסירים מארגון החמאס הכלואים בבתי הסוהר בישראל", כתבו ההורים לנציבה, רב גונדר עפרה קלינגר. "זאת, לרבות הגדלת תקציב הקנטינה ב-200 שקלים, פתיחת ערוצי ספורט לצפייה בשידורי טורניר היורו 2016, והוספת ביצים רכות בארוחות".

"בלתי מתקבל על הדעת שאסירי החמאס ייהנו מתנאים מפליגים ויזכו לשלל הטבות נוספות, בעוד שהארגון מסרב להשיב את בננו אורון וסגן הדר גולדין, שנפלו בשבי במבצע 'צוק איתן'", המשיכו ההורים. "להזכירך, רק בישיבת הקבינט בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה על הקמת ועדה שתפקידה ליצור מנופי לחץ על החמאס לצורך השבת השבויים. לאור כל זאת, אנו מצפים שתפעלי לביטול החלטתך למתן ההטבות לאלתר".