האוצר נגד הקצבאות לילדים נכים? (צילום: רויטרס, חדשות)
בדרך לשילוב מלא בחברה | צילום: רויטרס, חדשות

חובת ייצוג לבעלי מוגבלויות: ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (שני) לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת איציק שמולי ונורית קורן, שתחייב את מקומות העבודה בישראל להעסיק אנשים בעלי מוגבלויות באופן הולם ויציג.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

ההצעה, שתעלה להצבעה במליאה ביום רביעי הקרוב וצפויה לעבור ולהיכנס בקרוב לספר החוקים, מבקשת להרחיב את העסקתם של אנשים עם מוגבלות בחברות פרטיות הניגשות למכרזים ציבוריים בהתניית ייצוג הולם לאנשים עם מוגבלות.

על פי הצעת החוק, חברות יוכלו להתקשר בעסקאות עם גופים ממשלתיים או ציבוריים באמצעות מכרז, רק אם הן מקיימות את סעיף 9 לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, המחייב מעסיק לוודא כי יש בקרב עובדיו ייצוג הולם לאנשים עם מוגבלות.

בנוסף, חברות המעסיקות מעל ל-100 עובדים יהיו חייבות להתחייב כי יפנו למשרד הכלכלה והתעשייה, שיבחן אם הן אכן עומדות בדרישת הייצוג ההולם, ואם לא, ייתן להן הנחיות במטרה להגיע ליעד. אותן חברות ידרשו לעמוד בתנאים ויספקו תצהיר כתוב בתוך 30 יום ממועד ההתקשרות למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה.

חברות שלא יעמדו בתנאים אלה, לא יוכלו לזכות במכרז כספק למכרזים ממשלתיים או ציבוריים. משרד הכלכלה יפרסם רשימה באתר האינטרנט של המשרד ובה יפורטו כלל החברות שבהן מועסקים מעל ל-100 עובדים והגישו בקשה להיות מוכרות כמעסיקים שעומדים ביעד ייצוג הולם.

"הדרך היחידה להבטיח שילוב חברתי אמיתי ומלא"

שיעור התעסוקה בקרב אנשים עם מוגבלות כיום, ובמיוחד אלה עם מוגבלות חמורה, הוא נמוך במיוחד בהשוואה לאנשים ללא מוגבלות. המצב הנוכחי מתקיים למרות שהחלת עיקרון של אפליה מתקנת בחוק היא הערובה לשינוי ולפתיחת השערים להעסקת אנשים עם מוגבלות, ולשילובם בשוק העבודה ובחברה.

יוקר המחיה עולה, הקצבה לא (צילום: Rhonda R, Shutterstock)
חלק חשוב בשוק העבודה הישראלי | צילום: Rhonda R, Shutterstock

"אני גאה להוביל בכנסת הזו את המאמץ לפתיחת שערי התעסוקה לאנשים עם מוגבלות", מסר ח"כ שמולי. "זוהי הדרך היחידה להבטיח שילוב חברתי מלא. ההצעה הזו תעניק תמריץ אמיתי למעסיקים פרטיים להעסיק עובדים עם מוגבלות אם ברצונם לזכות במכרזים ציבוריים. זוהי פריצת דרך משמעותית נוספת ואני שמח על הזכות לחוקק שוב ושוב בתחום חשוב כל כך".

"כיו"ר השדולה לאנשים עם מוגבלויות, אני גאה על החוק הזה שעלה יחד עם חברי איציק שמולי שהוא מחוקק מוכשר", מסרה ח"כ נורית קורן. "החוק הוא חוק מצוין שיחייב את כל הרשויות במדינה שמתקשרות עם חברות חיצוניות לחייב להעסיק עובדים עם מוגבלויות. זוהי תחילתה של תקופה טובה יותר מבחינת העסקת אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה הישראלי, שמשמעותה שילוב אמיתי שלהם בחברה הישראלית".