"נתניהו נקלע לחרדה, קורבניות, פסימיות ופסיביות": ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק המשיך במתקפה על נתניהו, שעד לפני מספר שנים עוד כיהן בממשלתו. ברק, שקרא לאחרונה להתקוממות עממית נגד נתניהו ונתמך על ידי קמפיין רחוב "מסתורי" שקורא לו להתמודד, שב וטען כי נתניהו יכול היה לקבל יותר - אך פגע ביחסים עם אובמה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני עוסק מזה 30 שנה באופן קרוב בכל המשאים ומתנים למעט בשלוש השנים האחרונות", אמר ברק. "אני יודע היטב מה חושבים בארץ ובוושינגטון ואני יודע שהיה יכול לקבל 4.5 מיליארד ומגע הרבה יותר עמוק עם המודיעין האמריקני מהמעקב אחרי אירן, שיח ענייני עם הנשיא על סנקציות אפשריות ואפילו אופציה צבאית - כל זה היה על השולחן".

ברק טען כי הסכם סיוע מוגדל היה אינטרס של אובמה, לאחר שחתם על ההסכם עם אירן "שבעינינו הוא גרוע ולא היה צריך לחתום עליו, הוא לוקח סיכון אדיר למורשתו אם האירנים ינסו לפרוץ לגרעין". לכן, לדברי ראש הממשלה ברק, "אין מבחינתו משהו יותר חשוב מאשר הידיעה שהוא גידר את הסיכונים ולכן הוא יספק לישראל את הבטוחות".

ברק שיבח את אובמה: "נתן המון" (צילום: רויטרס)
ברק שיבח את אובמה: "נתן המון" | צילום: רויטרס

"שום נשיא לא נתן יותר לישראל"

מי שכיהן כשר ביטחון תחת נתניהו במשך ארבע שנים אמר כי נתניהו הרס את השיחות כאשר "נתניהו נכנס ברגל גסה לקונגרס ולפוליטיקה, ובכך שיבש את ההזדמנות שהיה אפשר להשיג. לממשל יש עניין להראות שהוא לא מתחשבן ולא מתקטנן, אבל כושר הקנייה יירד ב-20% בכל שנה".

לאחר מכן שב ותקף את ההסכם שגובש: "ישראל ויתרה על היכולת לפנות לקונגרס, חתמה על מסמך משפיל שמחיב אותה להחזיר כסף שתקבל מהקונגרס וגם ויתרה על 3 מיליארד של התעשיות בישראל, בהדרגה - יהיה צריך לפטר אלפי פועלים
או לממן את זה מחינוך ותשתיות. כל העניין הוא תעתוע אחד גדול - שום נשיא לא נתן יותר לישראל אבל זה הרבה פחות ממה שהיה אפשר לקבל".

ברק טען כי אינו יודע מי עומד מאחורי הקמפיין שקורא להריץ אותו: "אני לא יודע מי הציב את השלטים אבל זה לא חשוב. אני חושב שאני לא חשוב. יש עוד אפשרויות בין לשבת כמו בטטה על הכורסא לבין להתמודד, יש אפשרויות אחרות".

ברק סיכם במתקפה נוספת על מדיניות נתניהו, והסביר כי הוא מתערב ומגיב "כשמדובר על נזקים רציניים למדינה. מה שקורה למדינה מוכתב לא על ידי השלטים אלא על ידי התנהגותו של נתניהו שמסבה נזקים למדינה הוא לא יכול להוביל את ישראל לאן שצריך, וההתייחסויות ילדותיות ומבוהלות".

יריבים ושותפים. נתניהו וברק (צילום: רויטרס, חדשות)
ברק ונתניהו בימים מיודדים יותר | צילום: רויטרס, חדשות

בליכוד תקפו: "ברק האחרון שיכול להעביר ביקורת"

אמש פרסם ברק טור בעיתון האמריקני המוביל "וושינגטון פוסט" שכותרתו - "ההתנהגות הפזיזה של נתניהו מסכנת את ישראל". שר הביטחון לשעבר התייחס להבנות בין המדינות וכתב כי "מעשיו חסרי האחריות של נתניהו ערערו את ביטחונה של ישראל, שחתמה על הסכם סיוע עם ארצות הברית לעשור הקרוב".

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי ברק: "אהוד ברק היה ראש הממשלה הכושל ביותר בתולדות ישראל. אמנם הוא נזרק אחרי כשנה, אבל בזמן הקצר שבו כיהן כראש ממשלה הספיק לברוח מלבנון, להפקיר את מדחת יוסוף וחיילי צד"ל רבים ולהיכשל במשא ומתן מול ערפאת שפתח באינתיפאדה השנייה".

"ביקורתו של ברק על הסכם הסיוע הצבאי עם ארה"ב מגוחכת ומונעת מרצונו לחזור לתודעה הציבורית באמצעות קמפיין פאתטי מטעם עצמו. ישראל מצויה בתקופה של פריחה מדינית אדירה שמוביל רה"מ נתניהו באסיה, אפריקה, אמריקה הלטינית. גם עם ארה"ב היחסים מצוינים".

"כפי שהסבירו הן בישראל והן בבית הלבן, זהו הסכם הסיוע הגדול ביותר שהעניקה ארה"ב למדינה כלשהי אי פעם. זוהי עדות ברורה לעומק היחסים בין המדינות. באשר לניהול הפנימי של המדינה, אהוד ברק, שאפילו חברי ממשלתו שלו הקיאו והוקיעו אותו, הוא האחרון שיכול להעביר ביקורת", סיכמו בליכוד.