אם צפיתם בתמונות של יושב ראש יש עתיד עם טלית וכיפה בכותל המערבי ושאלתם את עצמכם מה עובר עליו בזמן האחרון - אתם לא לבד. ניסיונות ההתקרבות של יאיר לפיד למגזר החרדי גרמו ללא מעט הרמת גבות במערכת הפוליטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לא מדובר בקוריוז, אלא במהלך ארוך ומתוכנן. לפיד מנסה בחודשים האחרונים להשתחרר מתדמית אויב החרדים שדבקה בו, אולי גם מירושת בית אבא.

"האסטרטגיה החדשה היא שאנחנו צריכים לדבר", אמר לפיד בריאיון לקו "הקול החרדי". "אני מסתכל אחורה ואני אומר לעצמי שכשלתי. אני הייתי צריך לאורך כל הדרך להסביר את עצמי כל הזמן לציבור החרדי כדי שיבינו שאנחנו לא שנאה חלילה, אלא מתוך תפיסת עולם. תפיסה שאני עומד מאחוריה, שאומרת שחוקים זה לכולם".

בהמשך הריאיון הוסיף לפיד: "אין לי שום מריבה עם זה שאדם הוא חרדי, עם הלבוש שלו, עם דרך החיים שלו, עם בית הכנסת שלו, עם הפיוט שלו".

לפיד לא בורר אמצעים. הוא מתראיין שוב ושוב לכל אמצעי תקשורת במגזר שנותן לו במה. העיתונים החרדיים הרשמיים מסרבים לראיין אותו בעקשנות לאחר שהפך למוקצה במגזר מחמת המיאוס. "זו טעות שלי שלא עשיתי זאת עד כה", אמר בריאיון ל"חרדים 10". "יש חוק בתקשורת שאם אתה לא מדבר, יש מישהו אחר שמדבר במקומך ולרוב אלו יהיו דברים שלא אתה רציתי שיאמרו".

מהלך ציני או שיח ערכי?

הציניקנים יגידו שהסיבה להתקרבות היא חישוב קר. לדבריהם לפיד מכוון לראשות הממשלה ויסכים בשל כך ללבוש שטריימל. "יש פה שיח ערכי", מסביר חבר מפלגתו הרב שי פירון. "אם הוא היה הולך עם הטלית, הייתם שואלים למה הוא הולך איתה. אם הוא היה הולך בלעדיה, היו שואלים את ההיפך. מה אתם רוצים, שהוא יתפייד? זה שיח ערכי. ברור לי שאתם מחפשים את הקאץ'".

מבטיח להוריד מחירים. ליצמן (צילום: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako)
עדיין מסרב לומר שלום, ליצמן (ארכיון) | צילום: סטודיו שרון רביבו, באדיבות mako

שמעון ברייטקוף, פרשן פוליטי בעיתון "במשפחה", מסביר את ניסיונות התקרבות באופן אחר. "לפיד לא חושב שיבואו מצביעים מבני ברק באוטובוסים למפלגת יש עתיד, יחד עם זאת הוא חושב שאם הוא לא ירכך את התדמית שנוצרו לו של כל צוררי העם היהודי בשנים האחרונות אז הוא מבין שראש ממשלה הוא לא יהיה".

המפתח לבית רה"מ

לפיד מספר לחבריו שהדבר שחולל את השינוי הם ניסיונותיהם של ילדים חרדים שביקשו לשרוף את דמותו בל"ג בעומר. לכך מצטרפים דברי הרבנים שהפכו אותו לאויב המגזר. בינתיים, על אף הדם הרע שזרם בשנים האחרונות, מפתיע לגלות שהחרדים לא מציגים מקשה אחת.

הדבר בולט גם במערכת הפוליטית. אפילו דרעי מסכים להסתחבק איתו במסדרון. רק ליצמן מסרב להגיד לו שלום. "מי שהשפיל אותי ולקח את הכסף של הילדים והנכדים שלי והציבור שלי - לא רוצה להיות חבר שלו", הסביר סגן שר הבריאות.

אם לפיד ימשיך במהלך הפיוס ואף יבקר בבתי הרבנים, הוא עשוי לפגוש שם לא רק את נתניהו, אלא גם את יושב ראש מפלגת העבודה הרצוג שמקפיד לתחזק את הקשרים. ככה זה כשהמערכת הפוליטית מבינה אצל מי נמצאים המפתחות לבית ראש הממשלה.