סערה במליאת הכנסת הלילה (שני) במהלך דיון על הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד להחמרת ענישה למיידי אבנים. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), נשא דברים על הדוכן ודיבר על מה שהוא מגדיר כיחס מפלה בין ערבים ליהודים בכל הקשור לתגובת חיילים לתקיפות. בתום דבריו העיר מנהל הישיבה, ח"כ חיליק בר (המחנה הציוני): "רק תזכור שבזכות חיילי צה"ל אתה יכול לקיים את הדיון הזה פה. כמו שהם שומרים עליי הם שומרים גם עליך, בג'ונגל של המזרח התיכון". טיבי, וח"כים רבים אחרים, לא נותרו חייבים. בתום הדיון הסוער אושרה הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש הוראה בצבא, ברורה וחד-משמעית: אם מגיעים חיילים אל אזור שיש בו הפגנה ואחד המפגינים מתנפל על חיילים, נגיד  שהוא מנסה לחטוף את הנשק, נגיד שהוא מרביץ לחייל, נגיד שהוא זורק אבן על חייל או מנפץ את הרכב של החייל, או תוקף פיזית את החייל - אסור לירות בו כי הוא יהודי", טען טיבי. "לא יורים כדי להרוג יהודים. חד-משמעית, יש הוראה כזאת בצבא. באותן נסיבות, באותן עבירות, יורים כדי להרוג (ערבים), 'לנטרל' קוראים לזה".

טיבי המשיך להקשות בטיעוניו. "מישהו יכול לתת לי דוגמה אחת של יהודי שתקף קצין ולא נהרג?", שאל. "מתנחלים השפילו את החיילים, הרסו את הבסיס, כיסחו את הרכבים, פגעו בחיילים, גנבו להם את הנשק - והחיילים ברחו כמו שפנים כי מדובר בתוקפים יהודים. תארו לעצמכם שפלסטיני עושה את אותו דבר. כל אחד מכם יודע שדינו של פלסטיני כזה, גם אם הוא זורק אבן, דינו למות מירי ישיר לראש או לחזה".

ח"כ חיליק בר (צילום: ערוץ הכנסת)
"בזכות החיילים אתה מדבר כאן". בר | צילום: ערוץ הכנסת

"רוצח שפל ובזוי"

חבר הכנסת התייחס גם לאירוע של ירי למוות שביצע קצין בכיר לעבר צעיר פלסטיני לפני מספר שבועות. "הכי מקומם זה ירי בגב, ולכן מח"ט בנימין ישראל שומר, שכיניתם אותו 'גיבור', זה שירד מהג'יפ, ירה בילד שברח, הוא רוצח שפל ובזוי. הוא צריך להיות מאחורי סורג ובריח".

טיבי סיים את דבריו וירד מהדוכן. אז פנה אליו ח"כ בר וציין בפניו כי בזכות חיילי צה"ל שאותם הוא תוקף הוא נמצא בבית המחוקקים. "אני מדבר כאן בזכות ולא בחסד", השיב טיבי בזעם. "אנחנו כאן בזכות עצמנו. אני פה בזכות צבא כיבוש? הם לא שומרים עליי, הם רוצחים ילדים. אני יושב פה בזכות אלה שבחרו בי". מיד התערבו בדיון חברי כנסת אחרים, ובהם חנין זועבי.

העימות שהתרחש בהמשך בין טיבי לח"כ בר התפשט בקרב רבים מחברי הכנסת שנכחו במליאה. כשהם צועקים ונעמדים על הרגליים ניתן היה להבחין בח"כ מיקי לוי, יעל גרמן, חנין זועבי ועוד רבים אחרים. גם ח"כ תמר זנדברג התערבה בצעקות - מה שהביא את יו"ר הישיבה לקרוא אותה לסדר שלוש פעמים ולהוציא אותה בעזרת הסדרנים.

לאחר העימות אושר החוק בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 69 מול 17. לפי החוק, אדם המיידה אבנים או חפצים יוכל להישלח ל-10 שנות מאסר ללא כוונת פגיעה ו-20 שנות מאסר עם כוונת פגיעה.

שרת המשפטים איילת שקד, שמשרדה גיבש את החוק, בירכה: "מיידה אבנים הוא מחבל, ורק עונש הולם יוכל לשמש כגורם מרתיע, מעניש וצודק". גם קודמתה בתפקיד ציפי לבני, שהחלה לגבש את המהלך, אמרה כי "למערכת הביטחון ואכיפת החוק ניתנו היום עוד כלים במאבק נגד הטרור והאלימות".