שר החינוך לשעבר פורש מהכנסת: ח"כ שי פירון (יש עתיד) הודיע הבוקר (רביעי) על התפטרותו מהכנסת, אחרי שנתיים וחצי במשכן. בשעה 11:30 כינס פירון מסיבת עיתונאים בה הודיע באופן רשמי על פרישתו.

"אינני עוזב את החיים הציבוריים, אתמקד בחינוך ובמציאת הדרך להנמכת החומות ולפירוק המחיצות", אמר פירון, שצפוי לנהל את מחלקת התרבות והחינוך בעיריית שדרות ולעמוד בראש מכללה וקרן גדולה לעניינים חברתיים. שר החינוך לשעבר הוסיף כי "אעסוק בחינוך, תרבות וערכים, ובכל מה שהופך אותנו להיות יחד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרהורי הפרישה ליוו את פירון כבר לאחר הבחירות, אולם רק כעת הודיע השר לשעבר על עזיבה. פירון מוקם במקום השני של רשימת יש עתיד לכנסת בבחירות לכנסת ה-19, ולאחריהן מונה לשר החינוך. במהלך כהונתו הקצרה, הוביל שורה של רפורמות בהן צמצום מבחני הבגרות ויוזמת בתי הספר של החופש הגדול - תכנית שמחליפו, השר נפתלי בנט, הורה להמשיך ולקיימה.

את מקומו של פירון בכנסת יתפוס ח"כ אלעזר שטרן, שחבר ללפיד לפני הבחירות האחרונות - ולא נכנס לכנסת לאחר שמוקם במקום ה-12 ברשימה. שטרן כיהן כח"כ בכנסת הקודמת מטעם התנועה - ופרש מהמפלגה.

"אני שמח לחזור לכנסת כחלק ממפלגה שמגלמת בעיניי את כל מה שנכון בפוליטיקה הישראלית", אמר שטרן. "יש עתיד מגשרת בין חלקי החברה הישראלית, בדיוק כפי שאני פועל כל חיי. המרכז הפוליטי הוא שביל הזהב של מדינת ישראל, ויש עתיד היא האלטרנטיבה השלטונית היחידה", סיכם.

"שי פירון חברי האהוב, הרב שלי, מתפטר היום מהכנסת וחוזר לעסוק בייעוד שלו בעולם: חינוך", כתב יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, בעמוד הפייסבוק שלו לאחר שנודע על הפרישה. "הרב שי לא הולך מיש עתיד. הוא נשאר אחד מאתנו, בשר מבשרנו, איש הרוח של יש עתיד. הקמנו יחד את המפלגה המופלאה הזו ונמשיך יחד", הבהיר לפיד.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, איחל לפירון הצלחה בדרכו החדשה-ישנה: "שי היקר, אתה שליח ציבור אמיתי. אתמול, בפתיחת שנת הלימודים, חשבתי עליך. מאחל לך שתמצה את יכולותיך לעשות טוב בכל מקום שתגיע אליו".

לפני הפרישה: פירון הביע ביקורת על תכנית בנט

שלשום, ערב פתיחת שנת הלימודים, שוחח פירון עם ליאור פרידמן ודוריה למפל ב"חדשות הלילה" והתחמק מלענות לשאלה האם הוא צפוי לעזוב את המשכן. "בבחירות הבאות אתה תהיה?", נשאל פירון, שעלה לשידור על מנת לבחור את שיר הלילה. פירון לא ענה - וניגש מיד לנמק מדוע בחר בשיר שבחר.

"אמא שלי, שהיא מחזיקת תיק החינוך בבת ים, סיפרה לי שהיא פותחת את שנת הלימודים ה-52 שלה, אני שרדתי קצת פחות (כשר חינוך). מה אני יכול לעשות?", סיפר פירון. "הייתי מנהל בית ספר 17 שנים, אני ובני המשפחה שלי עוסקים בחינוך. אנחנו חיים חינוך כי אנחנו מאמינים שזו השליחות של חיינו", רמז הח"כ הפורש על שובו לעסוק בחינוך.פירון איחל אמנם הצלחה למחליפו, השר נפתלי בנט, אך השיב במרומז לביקורת שהשמיע בנט על תכנית "האחר הוא אני" שהגה בזמן כהונתו: "אני מאמין שדרך ארץ קודמת לתורה. זה מאוד מהותי, קודם תהיה חומל ותאהב אדם ותשים לב מי נמצא בסביבתך ותחבק את מי שצריך חיבוק".

פירון ביקר גם את תכניתו של בנט להכפיל את מספר לומדי 5 יחידות לימוד במתמטיקה: "בכל העולם אין ילד שיעשה 5 יחידות לימוד כי מישהו אמר לו, אבל כן יש ילד שצריך להסב את תשומת לבו למידות טובות ולאהבת אדם ול'האחר הוא אני'. הפכנו להיות ארץ אוכלת יושביה ומידות מתוקנות זה דבר מאוד משמעותי".