אילוסטרציה
שרים יחויבו להגיע לטקסים? | צילום: חדשות 2

נמשכת הסערה בעקבות הפרסום בחדשות 2 Online על סירובם של שרים להשתתף בטקסים לזכר חללי מלחמת יום יום כיפור: לאחר שהשר אבי גבאי ומספר חברי כנסת הודיעו שישתתפו בכל זאת בטקסים, שרת התרבות מירי רגב מקדמת תקנה שתחייב השתתפות שרים בטקס בעתיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רגב, שמכהנת גם כיושבת ראש ועדת השרים לטקסים וסמלים, תקדם בוועדה תקנה שלפיה טקסי המלחמות בשלוש הערים הגדולות יקבלו מעמד של טקס ממלכתי ומכאן שתחול על השרים חובת השתתפות בטקסים.

"לאור הפרסומים האחרונים ולאור העובדה שזו חובתנו המוסרית כלפי המשפחות השכולות, החלטתי שמיד אחרי החגים אביא את הסוגיה לדיון בוועדה לטקסים וסמלים בממשלה", אמרה רגב. רגב עצמה לא הגיעה לאחד מהטקסים, לדבריה לאחר ששמעה ששר אחר ציין כי יגיע וייצג את הממשלה.

מירי רגב. ארכיון
"זיכרון החללים יקבל את מלוא הכבוד" | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

"בכוונתו לפעול בשיתוף פעולה עם יו"ר ארגון יד לבנים, מר אלי בן שם, על מנת שנבטיח שזיכרון חללי המלחמות יקבל את מלוא הכבוד הראוי", הוסיפה. "אני רואה בכך חשיבות גדולה בפן המוסרי והציבורי".

"למדינה אחריות מוסרית כלפי המשפחות"

במהלך הימים האחרונים ניסו בארגון יד לבנים לשכנע שרים וחברי כנסת להגיע לשני הטקסים המרכזיים שנערכים בשעה 16:00 בחיפה ובת"א, אלא שלטענתם הם נאלצו להתחנן למענה. "אף שר או חבר כנסת לא מסכים, כולם מתחמקים", טען השבוע יו"ר הארגון אלי בן שם בשיחה עם חדשות 2 Online. הטקס הממלכתי מתקיים הבוקר בהר הרצל בנוכחות נשיא המדינה, שר הביטחון והרמטכ"ל.

לדברי רחל לניאדו, מנכ"לית ארגון יד לבנים, עוזרו האישי של מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט ניסה לגרום לה לוותר על הרעיון. "השרים הם אנשים עסוקים, יש להם עניינים אחרים ולו"ז צפוף, ממשלת ישראל לא מוכנה לשלוח שרים", אמר לה לטענתה. "תמשיכו, תעשו כותרות - ותרדו מהעץ".

אין תמונה
בירך על ההחלטה. אלי בן שם

יו"ר ארגון יד לבנים אלי בן שם בירך על החלטתה של השרה רגב. "הארגון מחזק את השרה על החלטתה החשובה וההיסטורית, המשנה את המציאות ושמה את הערכים לפני הכל", אמר בן שם. "נציגות שרים וחברי כנסת היא קודם כל הבעת הוקרה והערכה של המדינה למשפחות השכולות ולחללים".

"ההכרה בחשיבות ערך ההנצחה והזיכרון של המדינה הינו חשוב ומעביר מסר לחיים ולאלו שאינם כבר אינם איתנו עוד", הוסיף. "מדינה אשר שלחה את חייליה לקרב ממנו לא שבו יש לה אחריות מוסרית גם למשפחות. אנו מקווים כי בהחלטה זו שתיכנס לתוקף נשים סוף למציאות בה המשפחות מחזרות אחר שרים לטובת נציגות ממשלתית בטקסים המרכזים".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני