בית דין רבני, ארכיון (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
יחזרו לאחריות הרבנות. ארכיון | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) שורת רפורמות שמקדמת מפלגת ש"ס, בהתאם להסכמים הקואליציוניים, שמעוררת ביקורת חריפה בכנסת ומחוצה לה. "ממשלת ישראל מעניקה היום פרס למונופול האורתודוכסי למרות שההישג היחיד שלו, במרכאות כפולות, הוא הרחקת הציבור בישראל מהמסורת היהודית", אמר מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרב קריב הדגיש כי ההחלטה מעידה עד כמה בתי הדין אינם חלק ממערכת משפט מתוקנת ודמוקרטית, אלא שלוחה של ממסד רבני מנוון ומושחת: "היא נותנת לזוגות הצעירים בישראל סיבה נוספת להפנות עורף לנישואים ברבנות".

גלעד קריב (צילום: חדשות)
"פרס למונופול האותודכסי", הרב גלעד קריב. | צילום: חדשות

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג האשים כי כי ההחלטה מונעת משיקולים פוליטיים וציניים ועלולה להוביל לקרע גדול בעם. "זו פגיעה קשה והפניית עורף לציבורים רחבים במדינה, בכללם ציבור הנשים, ציבור העולים ואלה המבקשים להיות חלק מעמינו ונדחים שוב ושוב", הזהיר.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן היה חריף עוד יותר כשאמר: "זו בגידה בעלייה ובעולים. ביטול הרפורמה הוא פגיעה בלתי-נסבלת בעולים מחבר העמים, מצרפת, מאתיופיה וממדינות האחרות".

במפלגת מרצ השוו אותו הרפורמה בשירותי הדת להחלטה על מתווה הגז השנוי במחלוקת. "כמו במקרה של הגז, גם כאן מונופול דורסני ותאב כוח מקבל מהממשלה שליטה בחיים של כולנו, בניגוד לטובתו ולרצונו של רוב הציבור", נכתב בדף הפייסבוק של המפלגה.

הרבנות הראשית, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
מעמד הרבנות יתחזק | צילום: פלאש 90, חדשות

במרצ טענו כי המהלכים הללו הם מקוממים ומסוכנים ויהפכו את חייהם של מאות אלפי ישראלים לבלתי אפשריים: "זה לא משנה אם מי שישלוט ברבנות יהיו החרדים או הדתיים לאומיים, את המונופול של הרבנות ואת השליטה שלה על חיינו צריך לא להדק אלא לפרק לחלוטין".

במפלגת "יש עתיד" זעמו על המהלך, שלמעשה מבטל רפורמות שהם קידמו בממשלה הקודמת: "מדובר במחטף, מכירת החיסול של הממשלה נמשכת והמפסידים הגדולים הם אנחנו. בשם ההסכמים הקואליציוניים מכרו הכל".

בתי הדין הרבניים יוחזרו לרבנות

במסגרת ההחלטות נקבע כי בתי הדין הרבניים יחזרו לאחריות המשרד לשירותי דת וכי רפורמת הגיור המכונה "חוק שטרן", שהחלה בממשלה הקודמת תבוטל. עוד הוחלט כי מדיניות הגיור ההלכתית תהא תואמת לעמדתה של הרבנות הראשית לישראל ואישור ראש הרכב גיור יהיה נתון לשיקול הדעת של מועצת הרבנות הראשית לישראל.

השר לשירותי דת ח"כ הרב דוד אזולאי בירך על ההחלטה לאחר אישורה: "אני שמח שבתי הדין הרבניים חזרו לביתם הטבעי לאחר תקופה ארוכה. אפעל לשיפור וייעול ממערכת בתי הדין הרבניים לטובת עם ישראל". מנכ"ל המשרד לענייני דת עו"ד עודד פלוס הוסיף: "ישנה חשיבות גדולה בחיבור כל שירותי הדת תחת מקשה אחת , זה יקל הן על רושמי הנישואין במועצות הדתיות והן על הדיינים בבתי הדין. אנו מבינים את גודל האחריות והחשיבות".

במהלך ההצבעה התנגדו לאישורה שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד. עם זאת בהצעת החוק שהוגשה לממשלה בטרם ההצבעה שקד תמכה בה.