אחרי הפגישה שערך עם שר האוצר לפיד, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב היום (ראשון) לצידו של צה"ל בקרב על התקציב וקרא להוסיף מיליארדים למערכת הביטחון. יחד עם זאת, הדגיש כי "יש לעשות זאת בדרך אחראית ולא לדרדר את ישראל עם גירעון בלתי נשלט ואוברדרפט בינלאומי שיוצא משליטה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו זקוקים לכסף עבור כיפות ברזל, לכסף להתמודד מול דאעש במזרח, חיזבאללה ואל-קאעידה בצפון וחמאס בדרום", הסביר נתניהו בנאום שנשא בכנס הסייבר באוניברסיטת ת"א. "המיליארדים שהחלטנו להשקיע בביטחון הצילו את כלכלת ישראל. השקענו מיליארדים באלפי מיירטים של כיפת ברזל שסייעו לכלכלה להמשיך לתפקד במערכה האחרונה".

עוד ציין ראש הממשלה כי הכסף שהושקע בביטחון מנע איומים גדולים עוד יותר והדף את הביקורות על תוספות מוגזמות. "המיליארדים שהשקענו בגדר בדרום מנעו הסתננות של זרים ושל גורמים ג'יהאדיסטים", אמר. "היתה ביקורת אז על ההוצאה המופרזת על הביטחון ואני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אלמלא השקענו את ההשקעות האלה".

טנק (צילום: Lefteris Pitarakis AP)
הקרב אחרי "צוק איתן". ארכיון | צילום: Lefteris Pitarakis AP

על 'מכתב הסרבנים': "השמצות חסרות בסיס"

בנאומו שב והתייחס ל"מכתב הסרבנים" של אנשי המילואים מיחידת 8200 שעורר הדים בישראל ובעולם. "איום הדה-לגיטימציה לא ניזון רק ממערכה עולמית אלא גם ע"י גורמים היוצאים מתוכנו", ציין ראש הממשלה. "השימוש הפוליטי שנעשה לאחרונה תוך השמעת האשמות מופרכות הוא פסול. צה"ל על כל יחידותיו הוא הצבא המוסרי בעולם".

עוד ציין נתניהו: "מהיכרות רבת שנים שלי עם אנשי יחידה 8200, ההשמצות חסרות הבסיס שהושמעו לאחרונה לא ייפגעו בעבודה החשובה כל כך למען ביטחונה של המדינה ואני אומר להם - המשיכו".

לפיד: "אין מקום לפנאטים" (צילום: חן גלילי, ShiloPro, חדשות)
הפגישה הסתיימה ללא תוצאות. לפיד, ארכיון | צילום: חן גלילי, ShiloPro, חדשות

מוקדם יותר הסתיימה ללא הסכמות הפגישה בין ראש הממשלה לשר האוצר יאיר לפיד בניסיון לגשר על המחלוקות סביב תקציב המדינה לשנת 2015. עיקר המחלוקת הוא סביב תקציב הביטחון. בעוד נתניהו מתעקש על הגדלה משמעותית של התקציב, לפיד בינתיים עומד בסירובו לדרישה זו.

משרד האוצר הציג בצהריים את תכנית התקציב, שלפיה יעמוד הגירעון בשנה הבאה על פחות משלושה אחוזים ושתי עשיריות ולא יגרור העלאת מסים. בתגובה להצעה אמר גורם ביטחוני בכיר כי "במשרד האוצר מהמרים על ביטחונם של אזרחי ישראל". אחרי הפגישה עם ראש הממשלה על התקציב.