שר החקלאות יאיר שמיר שוב משגר מסרים שנויים במחלוקת: במהלך סיור אצל חקלאים בנגב היום (ראשון) הציע השר, המופקד על הטיפול בסוגיית הסדרת התיישבות הבדואים, שורה של רעיונות כיצד להעלות את רמת החיים. בין ההצעות: לאסור על הבדואים לשאת כמה נשים - במטרה להגביל את הילודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קודם כל צריכים לקחת את כל הבדואים להתחיל להוציא אותם קצת מהמדבר", אמר שמיר ל"רדיו דרום" והוסיף: "יש לטפל בקשת של נושאים באורח החיים, בפרנסה, בחינוך ואולי בריבוי נשים במטרה לצמצם את הילודה".

דבריו של השר נוגעים בסוגיה שנחשבת לטאבו מבחינת התערבות המדינה - הפוליגמיה בחברה הבדואית. להערכתו של שמיר ללא התערבות של המדינה, בשנת 2035 תמנה אוכלוסיית הבדואים בנגב כחצי מיליון בני אדם.

הפזורה הבדואית בנגב (ארכיון) (צילום: רויטרס)
"להוציא את הבדואים מהמדבר". ארכיון | צילום: רויטרס

עוד ציין השר הממונה על סוגיית התיישבות הבדואים, כי כיום יש 1500 סטודנטים בדואים הנוסעים מדי יום ללמוד באוניברסיטה האסלאמית בחברון וקרא לעשות הכל כדי להשאירם בארץ. "לאחר שנסדיר את כל אלה נסדיר את החקיקה", סיכם.

לדבריו, ראש הממשלה קיבל את גישתו והוסיף כי הוא עצמו ואנשיו "מצויים בהידברות שוטפת עם ההנהגה הבדואית, המקבלת את הגישה".

לפני יותר משבוע חולל שמיר סערה אחרי שאמר במהלך טקס הרמת כוסית בבית תנועת המושבים: "לא נסלח לתושבי נחל עוז על שתמכו ורקדו על הדם של אנשי גוש קטיף בזמן ההתנתקות, אך זה פוגע בסולידריות ובכל זאת נעזור".