פנתה ליועמ"ש. גלאון (צילום: יקירה צדקה)
תמכה וגם גינתה. גלאון, ארכיון | צילום: יקירה צדקה

לא גינתה את דבריו החמורים של אבו מאזן - וחזרה בה: יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, התייחסה הבוקר (שבת) לנאומו התקיף של יו"ר הרשות הפלסטינית בעצרת האו"ם אמש, בו האשים את ישראל ב"רצח עם" בעזה - ולא גינתה את האשמותיו החמורות. רק כמה שעות מאוחר יותר, בהצהרה נוספת ששחררה, החליטה לגנות את הדברים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אמנם ישראל פעלה ביד קשה בעזה ונעשו דברים קשים, אבל אי אפשר לקרוא לזה רצח עם", הוסיפה גלאון וציינה כי דבריו של אבו מאזן הם "קשים וחמורים".

מוקדם יותר, הסכימה גלאון עם דבריו של יו"ר הרשות באו"ם בכל האמור למשא ומתן התקוע. "הדברים של אבו מאזן, המכוונים לזירה הבינלאומית, משקפים אובדן אמון מוחלט מצדם של הפלסטינים בנתניהו כפרטנר למשא ומתן לשלום", ציינה הבוקר ח"כ גלאון בתגובה לאמירותיו של אבו מאזן.

"מה הפלא", המשיכה יו"ר מרצ, "הרי נתניהו הפגין במשך חמש שנים סרבנות מדינית והמשא ומתן שהוא ניהל בחסות אמריקנית, היה משא ומתן לשום מקום, שבמהלכו המשיכו בבנייה פראית בהתנחלויות. נתניהו רוצה גם עכשיו להמשיך במדינית של 'ניהול הסכסוך' במקום לעבור למדיניות של 'פתרון הסכסוך'.

גורמים במשרד רה"מ: "נאום הסתה רצוף שקרים"

נתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
"נאום של הסתה" | צילום: רויטרס, חדשות

דבריו של אבו מאזן, שהאשים את ישראל אתמול מעל בימת האו"ם בביצוע פשעי מלחמה נגד הפלסטינים בעזה ובקריסת התהליך המדיני, עוררו התנגדות רבה בקרב פוליטיקאים בישראל.

גורמים במשרד ראש הממשלה אמרו אמש כי "מדובר בנאום הסתה רצוף שקרים". עוד הוסיפו מקורבי נתניהו כי "כך לא מדבר מי שרוצה שלום". נתניהו צפוי לשאת דברים בעצמו בעצרת האו"ם בעוד כשבוע וסביר שיתייחס לדברי אבו מאזן מפורשות.

ארה"ב: "דברי אבו מאזן פוגעניים"

הממשל האמריקני הצטרף לגינוי הישראלי כלפי דבריו של אבו מאזן מעל בימת האו"ם. "הנאום כלל תיאורים פוגעניים שאיכזבו אותנו עמוקות", הודיעה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. "זו הצהרה פרובוקטיבית שאינה מסייעת לניסיון להשבת האמון בין ישראל לפלסטינים".

גם משמאל נרשמה הסתייגות מדברי יושב ראש הרשות הפלסטינית. ח"כ איתן כבל, יושב ראש סיעת העבודה, מסר הבוקר כי "אמירותיו שקריות ומקוממות. עדיף שלא היו נאמרות, והן ראויות לגינוי על ידי כל שוחר שלום אמיתי. גם אם יש לו צרכים פוליטיים פנימיים שמחייבים אותו לקרוץ לחמאס, אין שום הצדקה לאמירות כאלו, ואף אדם בישראל השואף לשלום אמת אינו יכול לקבלן. זהו נאום מאכזב שמחזק את סרבני השלום ואין בו שום תקווה".

אבו מאזן מעל בימת האו"ם: ישראל מתכננת נכבה נוספת

צפו בסיפורים המעניינים של 15.1 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
"לא נשכח ולא נסלח". אבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

אבו מאזן פתח את נאומו בביקורת חריפה על מותם של אזרחים פלסטינים במהלך מבצע "צוק איתן" בעזה, תוך שהוא מאשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה. "לא נשכח ולא נסלח ולא נרשה לפושעי המלחמה לחמוק מעונש", הדגיש יו"ר הרשות הפלסטינית. "אנחנו שומרים על זכותנו להגן על עצמנו מפני מכונת המלחמה של ישראל הכובשת והגזענית".

יו"ר הרשות, שכבר הבין היטב את האפקטיביות של החרמות על ישראל, העניק רוח גבית לאלו המגנים אותה. "בזמן שאלפים נטבחו בעזה במהלך רצח העם, ראינו את העולם מתאסף בהפגנות ענק ומגנה את האגרסיביות של ישראל", טען עבאס. "חלה גם עלייה בחרם שנועד להביא שלום".

מהלחימה בעזה עבר אבו מאזן לקיפאון המדיני, כשהפנה אצבע מאשימה לעבר ישראל שלטענתו מכשילה את מאמצי השלום. "בניית ההתנחלויות, הרס הבתים, ההרג והעקירה בגדה המשיכו וכך גם המצור הבלתי מוצדק על עזה", הוא תקף.

לדבריו, ישראל סיכמה עם האמריקנים על שחרורם של חלק מהפלסטינים הכלואים (במסגרת הפעימות השונות) בעוד הרשות דרשה לשחרר את כולם. "ישראל לא היססה לחשוף את פניה, היא דוחה את מדינת פלסטין ודוחה כל מאמץ להשגת פתרון אמיתי לסוגיית הפליטים", אמר.