המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הפרסום אמש במהדורה המרכזית על חוק החסינות שראש הממשלה נתניהו החליט לחוקק כדי למנוע את העמדתו לדין, במיוחד לאור הכחשותיו לפני הבחירות. בימים אלה נתניהו ואנשיו מתדרכים את הח"כים בליכוד כיצד לשווק את המהלך לציבור, והראשונה להגיב לפרסום הייתה ח"כ ציפי חוטובלי, שטענה הערב (חמישי) כי הליכוד טרם גיבש עמדה רשמית בשאלת החסינות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון למהדורה ראשונה, ח"כ חוטובלי הדהדה את דברי נתניהו באותם תדרוכים ולפיהם לא מדובר בפטור מהעמדה לדין אלא רק בדחיית המועד עד סוף כהונתו. "אני לא יודעת על איזה תדרוך מדובר. אני יודעת שמבחינת הליכוד, אין הכרעה בסוגיית שאלת החסינות", אמרה ח"כ חוטובלי.

חוטובלי ונתניהו, ארכיון
נתניהו וחוטובלי, ארכיון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

מקום 16 בליכוד אמרה כי בכוונת מפלגת השלטון לחוקק פסקת התגברות כדי להילחם ב"שיפוטוקרטיה", כדבריה, "אותה דיקטטורה שיפוטית שנכפתה על מדינת ישראל בשנים האחרונות ומהפכה חוקתית שלא הכנסת יצרה".

בעניין החסינות ח"כ חוטובלי אמרה כי "כשמוגש נגד ראש ממשלה בישראל כתב אישום, הוא לא צריך להתפטר. הוא יכול להמשיך לכהן בתפקידו. השאלה היחידה זה אם האזרחים יקבלו אותו ראש ממשלה במשרה מלאה, אותם אזרחים שנתנו בו אמון מלא במערכת הבחירות האחרונה, או שיקבלו אותו מנהל את סדר היום של המדינה לצד העיסוק המשפטי".

לטענתה, כיוון שלכל חברי הכנסת יש חסינות מובנית והחוק שמדובר עליו הוא החוק שהיה קיים בישראל עד 2005, זהו לא חוק פרסונלי. "לא מייצרים כאן עיר מקלט, אלא רק דוחים את תאריך ההעמדה לדין", אמרה ח"כ חוטובלי. "לא מייצרים פה שום פטור להעמדה לדין". בהמשך היא טענה כי "נוצר מצב לא סביר שבו אנשים לובשי גלימה לקחו לעצמם את המושכות במקום אנשים שנבחרו".

"האידיאולוגיה היחידה זו נתניהו"

מולה התייצב ח"כ יועז הנדל, מספר 9 בכחול-לבן, שהאשים את הליכוד בזניחת האידיאולוגיה לטובת האדרת נתניהו. "האידיאולוגיה היחידה זו נתניהו", אמר הנדל. "כשיש אידיאולוגיה של בן אדם אחד, אז כשאותו אדם מגלה רפיסות מול החמאס, הוא פתאום הופך ל'שלום עכשיו' ונותנים לו חסינות מביקורת. כשהוא מושחת, נותנים לו חסינות מפלילים. מה שקורה כאן זה לא דיון ענייני אלא עיסוק בנתניהו, אך ורק נתניהו, איך מעניקים לו חסינות מביקורת ומפלילים".

לדבריו, נתניהו מנע את השינויים שעכשיו נמצאים על הפרק לאורך כל 13 שנותיו בשלטון. "ראש הממשלה שהיה עד עכשיו זה נתניהו והוא לא עשה שום דבר, תמיד יש מישהו אחר שאשם", אמר ח"כ הנדל. "אני תומך בהחלטה של נתניהו מ-2008 להגיש הצעת חוק שאומרת שראש ממשלה עם כתב אישום לא יכול לכהן. אני הולך לתמוך בהצעה הזאת גם היום כי אני רוכב על כתפי ענקים ואני מצפה שגם חברתי ציפי חוטובלי תתמוך בהצעה של נתניהו".

דבריו של נתניהו בתדרוכים לח
דבריו של נתניהו בתדרוכים לח"כים בליכוד | צילום: החדשות

אמש נחשף במהדורה כי התרחיש שהתגלגל במערכת הפוליטית חודשים ארוכים והוכחש על-ידי ראש הממשלה הופך כעת לעובדה מוגמרת: נתניהו החליט סופית לקדם בכנסת חוק שימנע את העמדתו לדין. נתניהו טרם החליט אם לעשות זאת באמצעות מהלך מרחיק לכת שכולל גם חוק חסינות וגם שינוי מאוד משמעותי בבג"ץ, או רק במעין "חוק צרפתי" שיעסוק ספציפית באנשי ציבור שעומדים לדין.

כך או כך, הפור נפל והוא מתחיל לקדם בכנסת את התהליך שימנע את העמדתו לדין. ביממות האחרונות נתניהו ואנשיו החלו לתדרך את חברי סיעת הליכוד ואמר: "מגיע לאזרחי ישראל ראש ממשלה במשרה מלאה. אחרי שאסיים את תפקידי אתמודד עם הדין. אזרחי ישראל ידעו מה מצבי ובחרו בי. אם הייתי חושב על טובתי האישית, הייתי מנהל את המשפט כשאני ראש ממשלה ולא כאזרח פרטי, אבל אני מבין שזו לא טובת המדינה".

זה המסר שעובר לח"כים בליכוד. אם בהתחלה זה היה "לא יהיה כלום כי אין כלום", ובהמשך הפך ל"הכל יקרוס כמו מגדל קלפים בשימוע", כעת מדובר במהלך מובנה ומתוכנן כדי למנוע את העמדתו לדין של נתניהו במהלך הקדנציה הנוכחית, אף שהוא עצמו אמר באולפן שאין לו שום כוונה לקדם מהלך כזה.