טיבי: החיים של ערבים שווים פחות (צילום: פלאש 90, חדשות)
טיבי: החיים של ערבים שווים פחות | צילום: פלאש 90, חדשות

"ערך החיים של אזרח ערבי קטן מחיים של אזרח יהודי", כך אמר הלילה (בין ראשון לשני) חבר הכנסת אחמד טיבי, יו"ר מפלגת חד"ש תע"ל בראיון בגל"צ. טיבי קישר את האסונות בתחום הבנייה למקרי הרצח במגזר הערבי, וטען שמדובר ב"רשלנות פושעת".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הרוב המוחץ של הקורבנות, בעיקר בתחום תאונות הבנייה, הם ערבים או עובדים זרים. יש רושם שזהות ההרוגים לא נותנת תחושה של דחיפות לטפל באסון המתמשך הזה", אמר טיבי והאשים את הממשלה במחדל. "כשיש 16 או 17 פקחים על 13 אלף אתרי בנייה - זה זועק לשמיים".

בהמשך טיבי החריף את דבריו: "ערך החיים של אזרח ערבי הוא קטן ביחס לאזרח יהודי, והאפליה נגד ערבים חיים נמשכת גם נגד ערבים מתים. גם באלימות וברצח - ערבים נרצחים בגל של אלימות פנימית, הנשק משתולל".

טיבי התייחס למקרה הרצח בטמרה ממוצ"ש, שתועד במצלמה, וכינה אותו "מזעזע". גם הלילה אירע אירוע ירי חמור, בכפר הערבי באקה אל גרביה, בו נהרג בן 35. "יותר מ-1,300 בני אדם נהרגו באלימות ובפשיעה מאז שנות 2000", אמר טיבי. "נראה שזה פחות מעניין את מי שיכול לבלום את זה".

"למה לא מתרחשים מעצרים כאשר ערבים הורגים ערבים?"

טיבי ענה לטענות הרווחות לגבי קושי לטפל בפשיעה במגזר, בשל רמת שיתוף הפעולה הנמוכה. "צריך לנטוש את הספינים האלה", אמר. "משטרת ישראל היא משטרה מקצועית וחזקה, כשהיא רוצה להשקיע מאמץ היא עושה את זה. בנתניה ובנהריה היא טיפלה בארגוני הפשיעה והצליחה".

"כשיש בעיה ביטחונית, או כשיש קורבן יהודי - המעצר מידי. האזרח הערבי שואל למה המעצרים האלה לא מתרחשים כאשר ערבים הורגים ערבים?", הוסיף טיבי. "האמירה שאנחנו נרצחים כי הערבים לא עוזרים למשטרה זו טענה לא רצינית. או שהמשטרה חוששת להיכנס ליישובים ערביים בגלל אלימות הערבים - מה זה הקשקוש הזה?"