כיומיים לפני תום המועד הסופי להרכבת הממשלה, ראש הממשלה נתניהו התייחס הערב (שני) למשא ומתן הקואליציוני התקוע ואמר בכנסת: "אין שום סיבה לגרור את המדינה לבחירות מיותרות שייעלו הון עתק וישתקו את כולנו לעוד חצי שנה. אמשיך לפעול בזמן שנותר כדי להקים את הממשלה בימים הקרובים. קורא לליברמן לשקול את הדברים בשנית, יש לך 48 שעות. אפשר לעשות הרבה דברים בזמן הזה". מוקדם יותר הפגישה בין השניים הסתיימה ללא תוצאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נתניהו התחיל את הצהרתו ואמר: "בימים האחרונים אני עושה מאמצים אדירים לקיים את רצון העם, להקים ממשלת ימין ולמנוע בחירות יקרות ובזבזניות. אין שום שיבה לשתק את המדינה לעוד שנה וחצי, לבזבז מיליארדים כשהפתרון מונח מולנו". בדבריו, נתניהו הביע התנגדות לקיום בחירות חוזרות ופנה לליברמן: "הוויכוח כאן הוא קוסמטי וסמנטי, בגלל זה לא הולכים לבחירות, יש פתרונות מצויינים ואם יש נכונות אפשר לפתור הכל. צריך לגלות אחריות ולהקים ממשלה מיד".

נתניהו הוסיף: "מצפה שטובת המדינה תגבר על כל אינטרס אחר. נגמר הזמן, צריך להתעשת. מקווים שאנשים יתעוררו ויעשו את הדבר הנכון. לצערי, עד לרגע זה כולל הערב לא הצלחתי לשכנע את אביגדור ליברמן להימנע מבחירות". נתניהו שב ועקץ את ליברמן עם הדגשת הזמן שנותר - '48 שעות' - בהקשר לאמירה של ליברמן חיסול איסמעיל הנייה.

בריאיון לערוץ 9 בשפה הרוסית טען נתניהו כי הליכוד סיים את המשא ומתן מול השותפות הקואליציוניות האחרות - וכעת כולם מחכים לליברמן. "אם יש רצון יש יכולת. אם יש מוכנות באמת אפשר לפתור הכל, אנחנו לא הולכים לבחירות בגלל עניינים קוסמטיים", אמר. "יש עוד 48 שעות, פניתי לליברמן ואמרתי לו שזה מה שהעם רוצה וזה מה שהוא הבטיח לו".

בפגישה בין השניים הניח נתניהו הצעת פשרה חדשה בנושא חוק הגיוס, אך ליברמן התעקש להשאיר את החוק ללא שינוי. גורם בכיר בליכוד תקף: עד ליברמן לא ילך עם ליצמן למסעדה לא כשרה - הוא לא יירגע. ראשי הקואליציה: הסיפור גמור, הולכים לבחירות.

מוקדם יותר, ההצבעה על חוק פיזור הכנסת שהגיש חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד אושרה ובקריאה טרומית, וכעת תעבור לאישור בקריאה ראשונה במליאה. 65 חברי כנסת הצביעו בעד, 43 התנגדו, 6 ח"כים נמנעו בהצבעה. כעת שהחוק עבר בטרומית, הכנסת עשויה להתפזר כבר ביום רביעי - בפעם השנייה השנה. הצעת החוק מבקשת לקבוע כי הכנסת ה-21 תפוזר וייערכו בחירות תוך 90 יום.

ראשי הקואליציה הנוכחית - ללא ליברמן - כבר נערכים לבחירות: בדיון בקואליציה עלתה האפשרות לקיים את הבחירות ב-27.8 וח"כ מיקי זוהר אישר כי התבקש על ידי ראשי הסיעות לתאם עם ליברמן את קיום הבחירות החוזרות בשבוע האחרון של אוגוסט.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הביע תמיכה בנתניהו לקראת ההצבעה ובציוץ בטוויטר כתב: "אני מקווה שהמשא ומתן הקואליציוני יצליח כדי שביבי ואני נמשיך יחד להפוך את הברית בין ארה"ב לישראל חזקה מאי פעם. יש עוד הרבה מה לעשות".

הכנסת תתפזר? (צילום: נועם ריבקין פנטון / פלאש 90, חדשות)
הכנסת הקצרה בהיסטוריה? | צילום: נועם ריבקין פנטון / פלאש 90, חדשות

אחת מהצעות הפשרה שעלו בניסיון להביא לפריצת דרך במשא ומתן הקואליציוני, שתקוע על רקע חוק הגיוס, היא להכניס את יעדי הגיוס בהסכמים הקואליציוניים ולא במסגרת חקיקה.

ליברמן: "אין לנו כוונה לוותר על העקרונות"

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן קיים היום ישיבת סיעה בלשכתו בכנסת. בדבריו הדגיש ליברמן כי הוא אינו מודאג מבחירות למרות שכינה אותן "מיותרות לגמרי" אך ציין כי יתמוך בפיזור הכנסת ולא ימליץ על אף מועמד אלטרנטיבי. ליברמן אמר באופן חד משמעי כי לא ירוץ יחד עם איילת שקד והתחייב כי ישראל ביתנו תתמודד בבחירות, אם יהיו, באותו ההרכב. ב"ישראל ביתנו" החליטו להציע שוב שהחרדים לא יגיעו להצביע על חוק הגיוס - ובכך יאפשרו את קידום החוק.

בתחילת דבריו דחה ליברמן את טענות אנשי הליכוד שלפיהן הדרישה שלו מהחרדים אינה עקרונית אלא אישית וכי הוא מבקש לפגוע בנתניהו באופן אישי. ליברמן הוסיף: "במהלך הבחירות אמרנו שנמליץ על נתניהו ואכן התייצבנו אצל הנשיא והמלצנו עליו כמועמד להרכיב את הממשלה. במהלך החודש האחרון מאז ההתכנסות של הכנסת התבקשנו לתמוך בהצעת הליכוד לביטול מגבלה למספר השרים ולתמוך במועמד הליכוד למבקר המדינה ואכן תמכנו. גם כשנשאלנו אם יש אופציה שנתמוך במועמד אחר מחוץ לליכוד ומטעם הליכוד ענינו בשלילה".

בנימין נתניהו אביגדור ליברמן (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
לא הגיעו לפשרה, נתניהו וליברמן | צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

ליברמן ציין גם כי התבטא באופן עקרוני ואידיאולוגי בלבד על אודות חוק הגיוס: "במהלך הבחירות הדגשנו שאין לנו כוונה להתבטל בפני הליכוד או לוותר על העקרונות. מסוף פברואר 2018 הבהרנו את עמדתנו ומאז נמשך הוויכוח סביב הנושא". הוא אף הסביר שהוא רואה בחוק הגיוס "סמל" שהוא אינו מוכן לוותר עליו, והסביר שהוא לא מוכן לקדם את יעדי הגיוס בהחלטת ממשלה אלא בחקיקה בלבד משום שאת ההחלטה "ניתן לבטל כך סתם" ואת החוק הרבה יותר קשה לשנות. כמו כן אמר ליברמן כי מפלגתו "לא תהיה פרטנרית לממשלת הלכה".

חוק הגיוס יוביל לבחירות?, יהדות התורה (צילום: חדשות)
חוק הגיוס יוביל לבחירות?, יהדות התורה | צילום: חדשות

מהליכוד נמסר: "ראשי כל הסיעות הממליצות מודיעים שברגע שליברמן יחתום על הסכם קואליציוני, יושלמו ההסכמים הקואליציוניים עם כל יתר המפלגות - על סמך ההבנות שכבר הושגו. אנחנו מזמינים את ליברמן להצטרף עוד היום ולא לתת את ידו להפלת ממשלת ימין".

השתתפו בהכנת הכתבה: עמית סגל, דפנה ליאל, יאיר שרקי וירון אברהם.