עו"ד עמית חדד (צילום: רויטרס, חדשות)
חוק החסינות יוצא לדרך | צילום: רויטרס, חדשות

חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד הגיש הבוקר (שלישי) למזכירות הכנסת את ההצעה לתיקון חוק החסינות, שצפוי לאפשר לראש הממשלה נתניהו, העומד בפני כתב אישום בכפוף לשימוע, לדחות את ההליכים המשפטיים המתנהלים נגדו עד לסוף כהונתו. תיקון החוק השנוי במחלוקת עורר לא מעט תגובות נגד - משני קצוות הקשת הפוליטית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בין המגנים את החקיקה היה חבר הכנסת ממפלגת הליכוד גדעון סער שאמר ביום חמישי האחרון כי החוק יביא "אפס תועלת" ויגרום ל"מקסימום נזק". "מה שאזרחי ישראל שמעו גם ממני וגם מראש הממשלה עצמו ערב הבחירות זה שאין שום כוונה להעביר חוקים כאלה", אמר סער בריאיון למהדורה המרכזית. "חקיקה פרסונלית היא חקיקה לא נכונה שעלולה לפגוע באמון הציבור, בליכוד ולא יועיל לנתניהו".

התגובות לדבריו של סער לא איחרו לבוא, ו"בכירים בליכוד" טענו כי הוא ממשיך להתחסד ולפעול נגד נתניהו. "לא לחינם תקשורת השמאל לא מפסיקה לחבק את גדעון סער", מסרו אז גורמים במפלגה. "משום שהוא לא מחמיץ אף הזדמנות לחתור תחת נתניהו ולנסות להפיל אותו". מלבד הגורמים האנונימיים הללו תקף את סער גם ח"כ דודי אמסלם שצייץ בעמוד הטוויטר שלו: "תתבייש לך".

חברת כנסת נוספת ממפלגת השלטון שיצאה נגד החוק היא מיכל שיר, שביום שישי האחרון התייחסה לנושא בטוויטר."היום, יום השנה למהפך 77, אני מקשיבה לנאומו הראשון של בגין בזמן הקמת המדינה", כתבה ח"כ שיר. "דבריו רלוונטיים מתמיד. הליכוד היא תנועה דמוקרטית, בניגוד לאלו המעבירים עלינו ביקורת. ריבוי דעות אינו חיסרון אלא יתרון, גם היום. אני תומכת בראש הממשלה, ובמקביל חושבת שחקיקה פרסונלית היא גם שגויה וגם מיותרת".

סער: "אפס תועלת ומקסימום נזק" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
סער: "אפס תועלת ומקסימום נזק" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

גם השר לשעבר בני בגין מתח ביקורת על המהלך, ולפני יומיים כינה את החקיקה "מעשה מושחת". בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב' אמר בגין: "אני מסתכל על הדברים בצער רב. הסתתרות של ראש הממשלה מאחורי מגן החסינות כחבר כנסת עם או בלי שינוי חוק הוא מעשה מושחת".

בגין: "מעשה מושחת" (צילום: פלאש 90, חדשות)
בגין: "מעשה מושחת" | צילום: פלאש 90, חדשות

השר לשעבר מהליכוד המשיך לתקוף את הכוונה להעביר את החוק: "במעשה זה ראש הממשלה מתכונן להשתמש לרעה לצרכיו האישיים בכוח השלטוני שהופקד לידיו והוא גורר אתו לשם גם אחרים ולכן ברור שחברי הכנסת שיתמכו בניסיון של ראש הממשלה להימלט מן הדין ימעלו בתפקידם בנותנם יד למעשה מובהק של שחיתות".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה להצעת החוק: "למרות הזעקה הציבורית הרחבה, מתעקשים רה"מ ומקורביו לקדם חוק שכל מטרתו היא לאפשר לרה"מ להתחמק מהליך משפטי הוגן. איש במדינת ישראל אינו מעל החוק, גם לא רה"מ, והכנסת היא אינה עיר מקלט לעבריינים. חוק החסינות הוא פגיעה אנושה בדמוקרטיה הישראלית ובאמון הציבור בנבחריו המתיימרים להילחם בשחיתות".