אחרי הדרמה הפוליטית שהתרחשה אמש, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, מי שהיה מעורב במשבר שהוביל לפיזור הכנסת ה-21 - יתן היום (חמישי) הצהרה בפני סיעת מפלגתו. ליברמן צפוי להתייחס למתקפות מצד הליכוד ולהאשמות כי בגלל מהלכיו המדינה הולכת לבחירות חוזרות בתוך חודשיים. שידור ישיר

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בפתח דבריו אמר ליברמן: "שאני רוצה להתייחס למסע השקרים שהתחיל אתמול ונמשך בקצב מסחרר". הוא תקף: "מתנהל כאן דיון לא ראוי - כשראש הממשלה או יותר נכון איש מקיסריה מאשים את איש מנוקדים שהוא שמאלני".

"אני רוצה להזכיר לראש הממשלה שזה היה דווקא הוא שהצביע בעד ההתנקות בכנסת", תקף. "זה היה ראש הממשלה שלנו שהתנצל בפני ארדואן, הוא מנע וטרפד את חוק עונש מוות למחבלים, הוא מונע את פינוי חאן אל-אחמר.

"ראש הממשלה שהחליט להעביר 30 מיליון דולר לחמאס אחרי שיותר מ-700 רקטות שוגרו לדרום הארץ", המשיך. "אז לדבר על שמאל ועל ימין יש כאן הגזמה פראית וזה שיח שהוא לא מוביל לשום מקום. מציע להישאר בגבול השיח הענייני והעובדות וללא הטחת האשמות".

ליברמן בכניסה לסיעה (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
ליברמן בכניסה לסיעה | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

ליברמן האשים את הגורמים בליכוד שתקפו אותו כי הם עשו זאת לא מתוך תפיסה פוליטית אלא מתוך פולחן אישיות. "לא מדובר בימין ושמאל ואין לזה קשר לתפיסה פוליטית. מדובר בפולחן אישיות ואני מציע שאנחנו במקום לתחזק את פולחן האישיות כמו שעושה אותו כלי תקשורת פרסונלי שנקרא עיתון - שנהיה בוויכוח פוליטי ענייני".

יו"ר ישראל ביתנו עקץ את הליכוד על רקע דבריו של השר לוין מהבוקר: "העצה שלי למטה הליכוד -  אתם חייבים לגייס קודם כל פסיכיאטר בעל שם טוב וניסיון מוכח כי זה לא יעבוד אחרת". הוא התיחס למתקפות עליו מצד גורמים בליכוד: "אני קורא הזיות שזה כנראה לא קשור לפוליטיקה או קמפיין בחירות וצריך לטפל בזה במישור הנכון.

ליברמן טען כי זה היה משא ומתן קואליציוני מוזר. "ניסיתי להסביר לעצמי - נתניהו לא רצה אותנו בממשלה. מהיום הראשון אנשי ליכוד ביקשו לקנות אנשים במפלגות אחרות ולהסתדר בלעדינו", תקף. "המגעים של 'רכש שחקן זר' התחילו יום אחרי הבחירות. הרכש הזה הוא ניסיון לקנות חכים אחרים נמשכים עד אתמול בערב".

ליברמן והחכ"ים החרדים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90‎, חדשות)
יו"ר ישראל ביתנו ונציגי הסיעות החרדיות | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90‎, חדשות

יו"ר ישראל ביתנו חשף בדבריו כי היו ניסיונות מצד הליכוד לפרק את מפלגתו. "לא אכנס לכל הפרטים אבל יום שלישי ניסו לקנות חכים במפלגת העבודה וגם פה. יש 4 ח"כים בישראל ביתנו ואין אחד שלא קיבל הצעה לעבור לליכוד", סיפר. "כל אחד מהם קיבל הצעה מפתה מטעם הליכוד לעזוב את ישראל ביתנו ולבגוד בי ולעבור לצד השני. מהתחלה לא הייתה כוונה לראות בנו פרטנר לקואליציה. בליכוד היו בטוחים שנישבר ונקבל את התכתיבים ולכן מי שאשם בעובדה שהמדינה הולכת לבחירות חוזרות  - זה אך ורק הליכוד".

"יש כאן מכונה אדירה שעוסקת בשטיפת מוח ואני מקווה שהציבור חכם. צריך להבין שציבור ישראלי מאס בכניעה לחרדים ובוויתור חד צדדי של הליכוד והעומד בראשו נתניהו לכל הדרישות שלהם", אמר. "זה בא אחרי חוק המרכולים וחרם הצרכנים על מפעל 'פניציה ירוחם' וגשר יהודית ועוד. הציבור הישראלי הבין שיש מכירת חיסול לחרדים ואנחנו לא מקבלים את זה ורוצים ממשלה לאומית ולא רוצים מדינת הלכה".

מוקדם יותר יאיר נתניהו כתב בטוויטר כי ליברמן ב-2009 דרש מנתניהו, כחלק מהדרישות הקואליציוניות, כי יהודה ויינשטיין  ימונה ליועמ"ש – ליברמן לא נשאר חייב ועקץ אותו: "רק פסיכיאטר מחוזי יכול לתת הסבר לגרסה הזאת, מעולם לא הייתי פסיכיאטר".

רשימת ישראל ביתנו (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
רשימת ישראל ביתנו | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

כשנשאל על מי תמליץ מפלגתו לראשות הממשלה אחרי הבחירות החוזרות הוא השיב: "גנץ הוא אדם מצוין אבל לא מועמד שלנו להרכבת ממשלה, לא עכשיו ולא בעתיד. אנחנו נתמוך בממשלת ימין שפויה ולא בממשלה חרדית. אין לי דבר נגד הציבור החרדי והם צריכים להשתלב אבל זאת צריכה להיות ממשלה שתשקף את כל הציבור ולא תהיה תחת תכתיב אחד בלבד". והוסיף: "לא נמליץ על בני גנץ ולא נתמוך בו".

"הליכוד לא מייצג את הימין - מי שמייצג את הימין זה ישראל ביתנו", המשיך. "ישראל ביתנו זאת מפלגה אידיאולוגית ולא פועלים בהתאם לסקרים ודעת הקהל. אנחנו גאים לייצג את התפיסה הימנית האמתית כמו ז'בוטינסקי".

אחרי שהכנסת הצביעה על פיזורה – ראש הממשלה נתניהו אמר כי הוא יחשוף את הסיבה האמיתית לקריסת המו"מ הקואליציוני. "נתניהו אומר שיש הרבה דברים לספר", התייחס ליברמן. "אפשר לעשות ספר מדע בדיוני ממה שנשמע".

חבר הכנסת פורר (ארכיון) (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
חבר הכנסת עודד פורר | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

יו"ר המפלגה המשיך לעקוץ את נתניהו וסיפר: "יש לי כמה חתימות עם נתניהו על הסכם קואליציוני שאני יכול לתלות במוזיאון. גם אחרי הסכם קואליציוני אין לך שום ערובה עם נתניהו". הוא הבטיח: "אנחנו נעשה הכל על מנת להקים ממשלה לאומית ולא חרדית. כרגע מדובר על ממשלה חרדית ולא לאומית. מי שיהיה מועמד מטעם המפלגה הלאומית הגדולה עליו נמליץ. לא נמליץ על גנץ וגבאי".

הוא הכחיש את טענות הליכוד לפיהם הוא דרש שלושה תיקי שר ואמר: "עוד שאלה לפסיכיאטר, סיכמנו על שתי תיקים קליטה וביטחון". הוא הוסיף: "ביקשנו ועדת הפנים ויותר סמכות למשרד הקליטה. ביקשנו פנסיות לגימלאים. כל מי שטוען שזה הוצאה מיותרת ואני שמעתי מה הוציא לחרדים, הבחירות חוסכות הרבה כסף לישראל".