סקרי העומק: ליברמן מתחזק
האם יצליחו להתגבר על המשבר? | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, פרסם הבוקר (שישי) פוסט בחשבון הפייסבוק שלו בו תקף את מפלגת הליכוד בנוגע למשבר במשא ומתן הקואליציוני. "אם נצטרך ללכת לבחירות חוזרות זה אך ורק בגלל הליכוד", כתב ליברמן. "בגלל ניהול מו"מ קואליציוני כושל, ארוגנטי ורשלני".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"זה לא במקרה שעד לרגע זה לא נחתם שום הסכם עם אף מפלגה, ולא רק עם 'ישראל ביתנו'", טען ליברמן. "זה לא במקרה שבפעם הראשונה מאז קום המדינה, מי שניצח בבחירות בצורה משכנעת לא מצליח להקים ממשלה".

הוא כתב: "יצא לי לא פעם לנהל מו"מ קואליציוניים, גם מטעם הליכוד וגם מול הליכוד, ואינני זוכר משהו שמתקרב למו"מ הנוכחי". ליברמן המשיך במתקפה: "למרות כל תמרור אזהרה אפשרי, מצד 'ישראל ביתנו' ומצד השותפות האחרות, הליכוד התנהלה ביוהרה, בגישה הקלאסית של 'יהיה בסדר'".

החשש: המתקפה תחזור כבומרנג. ליברמן
"לא ניתן לעשות פשרה על פשרה", ליברמן | צילום: רויטרס, חדשות

"חוק הגיוס, לצערי הפך לסמל, בכל הנוגע לדת ומדינה, אבל הסמל הזה כולל בתוכו חרם צרכני על מפעל פיניציה בברכת האדמור מגור, גשר יהודית ודו"ח ועדת ניסים בנושא הגיור שהוכנס עמוק לתוך המקפיא", כתב. "לכן ממשלת 60 תהיה ממשלה חרדית ולא ממשלה ימנית, שבמקום לדאוג למדינה יהודית תהפוך את ישראל למדינת הלכה".

בסוף דבריו, פנה ליברמן לנתניהו וכתב: "עצתי לראש הממשלה נתניהו, תפעיל לחץ על המפלגות החרדיות לעמוד בסיכום המקורי מהקדנציה הקודמת ולהשלים את חקיקת חוק הגיוס בקריאה שנייה ושלישית באותו נוסח בדיוק כפי שעבר בקריאה ראשונה".

"הליכוד התנהלה ביוהרה ובגישה הקלאסית של 'יהיה בסדר'"

למרות המתקפה החריפה ליברמן טען כי מפלגתו תמשיך להמליץ לנשיא על נתניהו לתפקיד ראש הממשלה. "לכן האלטרנטיבה היחידה אם החוק לא יאושר היא בחירות חוזרות", כתב.

מוקדם יותר הבוקר פורסם טור שכתב ליברמן בידיעות אחרונות, בו הצהיר כי לא יתפשר על חוק הגיוס - אפילו במילימטר. "לא ניתן לעשות פשרה על פשרה", הבהיר.

חוק טל - גיוס חרדים לצבא, חיילים - חרדים
צילום: רויטרס, חדשות

"חוק הגיוס הוא למעשה ציון דרך בניסיון למנוע הקמת מדינה בתוך מדינה ופיצול בעם", הדגיש ליברמן בדבריו. "אנו מחויבים להניע תהליך הפוך של חזרה למדינה אחת - מדינה יהודית ולא מדינת הלכה. לכן ישראל ביתנו לא תתפשר בנושא חוק הגיוס אפילו במילימטר אחד".

ליברמן הסביר בדבריו מדוע הוא הציב את חוק הגיוס כקו אדום ואת סיבת התעקשותו שלא לסגת מהחוק. "חוק הגיוס נבנה מלכתחילה כפשרה שהייתה מקובלת על מערכת הביטחון, הדרג הפוליטי והציבור הרחב. לכן, לא ניתן לעשות פשרה על פשרה שתרוקן את החוק מתוכן", הסביר ליברמן.

חוק הגיוס יידחה שוב
"לצערי חוק הגיוס הפך לסמל" | צילום: רויטרס, חדשות

"ישנה מסורת שהשתרשה ולפיה רק צד אחד מתפשר", הוסיף ליברמן. "זאת מאחר שהמפלגות החרדיות לא מקבלות החלטות באופן עצמאי, בשל כפיפותן לרבנים ולציבור מיליטנטי בעל פלגים רבים והטון נקבע באמצעות פשקווילים על לוחות המודעות - הגיע הזמן לשנות משוואה זאת. הגיעה העת שגם נבחרי הציבור המייצגים את הציבור החילוני יידעו להתעקש על האינטרסים של בוחריהם".

בדבריו ליברמן הצביע על מגמה מדאיגה שהולכת וצומחת לטענתו, לפיה הציבור החרדי בונה מערכת נפרדת במקביל למדינה - "מהלידה עד הקבורה". בנוסף, הוא תקף את המפלגות החרדיות וכתב: "אסור לקבל כמובן מאליו שהמילה האחרונה תמיד תהיה שייכת להם. הציבור החרדי, שברובו לא עובד, לא משלם מסים, לא משרת בצבא ולא עושה מילואים, הולך ומסתגר בתוך עצמו בשכונות נפרדות ובערים הנבנות אך ורק לחברי הקהילה".