שר המשפטים אמיר אוחנה, ארכיון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
ח"כ אמיר אוחנה, שר המשפטים המיועד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנות את חבר הכנסת אמיר אוחנה לשר המשפטים, כך נמסר הערב (רביעי) בהודעה מטעם לשכת רה"מ. ח"כ אוחנה, שבכך הופך לשר הראשון מקהילת הלהט"ב, יהיה גם חבר בקבינט המדיני-ביטחוני. מיד עם פרסום דבר המינוי, בירך נתניהו את ח"כ אוחנה ואיחל לו הצלחה בתפקיד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"חבר הכנסת עו"ד אמיר אוחנה הוא משפטן המכיר היטב את מערכת המשפט", נכתב בהודעת לשכת רה"מ. "הוא בעל תואר ראשון במשפטים, שהתמחה בפרקליטות מחוז מרכז. במשך כעשור עבד ח"כ אוחנה כעורך דין והופיע בבתי המשפט השונים ברחבי הארץ. בכנסת הוביל שורה של חוקים וביניהם חוק יסוד הלאום".

זמן קצר לאחר המינוי כתב שר המשפטים המיועד אוחנה בדף הפייסבוק שלו: "כיהודי, כישראלי, כבן זוג של אהבת חיי הנצחית אלון חדד ואבא לאלה ודוד שהם המשפחה שלי, כמזרחי, כליכודניק, כבאר שבעי וכליברל (מה בא קודם? הכל בא יחד!), כמי שבעברו אלפי שעות בית משפט החל מהתמחותי בפרקליטות ועבור דרך תפקידי כעורך דין, זו זכות גדולה לשרת את מדינת ישראל בתפקיד שר המשפטים.

ממשיך במתקפה על ברק. נתניהו (צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות)
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ארכיון | צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות

בהמשך הוא הודה לנתניהו על המינוי: "תודה לראש הממשלה על האמון העצום שבמינוי, ותודה למברכים, החברים והתומכים היקרים. ריגשתם אותי כולכם".

דובר הליכוד, שאמר לאחר הודעת המינוי כי אוחנה יהיה השר הראשון מקהילת הלהט"ב, "עקץ" את ח"כ סמוטריץ' ובהודעה נוספת שפרסם כתב: "א. מינוי ח"כ אוחנה למשפטים - הלכה 'מדינת ההלכה'. ב. בקרוב ימונו שרים מ'איחוד מפלגות הימין'".

השר לוין: "היום הייתי יכול להיות שר המשפטים"

השר יריב לוין, שסירב להתמנות לשר משפטים בממשלת מעבר, אמר כי ההחלטה לוותר על המינוי הייתה שעת המבחן הקשה ביותר שזימנו לי החיים הציבוריים. "לא פשוטה עבורי הידיעה שהיום הייתי יכול להיות שר המשפטים של מדינת ישראל", כתב השר לוין בפייסבוק. "יש בי בוודאי הכרת תודה לראש הממשלה שהיה נכון להפקיד בידיי את התיק".

עוד כתב השר: "הורגלנו במשך שנים לכך שפוליטיקאי נמדד קודם כל בתפקידים אליהם הגיע, והרבה פחות בהישגים ובעשייתו באותם תפקידים. לכל אורך דרכי הציבורית התחייבתי כי אם אגיע לתפקיד שר המשפטים, אפעל בנחישות כדי לבצע שינויים יסודיים במערכת המשפט. אין שום אפשרות להוביל את המהלכים הללו בממשלת מעבר. לכן, לו הייתי לוקח על עצמי את התפקיד בעת הזו הייתי פוגע באמון שנתתם בי ובאמון של כולנו כי שינויים אלה אכן ניתנים לביצוע".

סמוטריץ': "בנט ושקד לא למדו את הלקח" (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
ח"כ בצלאל סמוטריץ' | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

יו"ר האיחוד הלאומי ומספר 2 באיחוד מפלגות הימין, ח"כ בצלאל סמוטריץ' שרצה את תיק המשפטים לעצמו, בירך את ח"כ אוחנה על המינוי וגם מתח ביקורת על התנהלותו של נתניהו במה שנראה כמו הצהרת כוונות למערכת הבחירות הקרובה.

"אמיר אוחנה הוא חבר ואיש ראוי ואני כמובן מאחל לו הצלחה גדולה. אבל לא הוא הסיפור", צייץ סמוטריץ'. "הסיפור הוא נתניהו שלא היה מתייחס לאף אחד מהשותפים האחרים שלו כמו שהוא מרשה לעצמו להתייחס לציונות הדתית. הגיע הזמן שנפיק לקחים".

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד, שרק אתמול נפרדה מהמשרד לאחר שפוטרה בידי רה"מ נתניהו, בירכה: "אני מאחלת לאמיר אוחנה הצלחה רבה בתפקיד שר המשפטים. זה משרד חשוב ומאתגר עם עובדים מוכשרים ביותר. אני לרשותו לכל עזרה ושאלה".‎

כחול לבן ליועמ"ש: אל תאפשר לנתניהו למנות שגרירים

הודעת רה"מ פורסמה על רקע הפנייה ממפלגת כחול לבן ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה להורות לנתניהו למנות שר במשרד המשפטים לאלתר, זאת יממה אחרי פקיעת המועד שבו ראש הממשלה היה אמור למנות שר משפטים חדש לאחר שפיטר את איילת שקד. במקביל, בכחול לבן ביקשו מהיועמ"ש: אל תאפשר לנתניהו למנות שגרירים בתקופת הבחירות.

גנץ חוזר לפרונט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות)
כחול לבן פנתה ליועמ"ש | צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות

במכתב ששלחו עורכי הדין ערן מרינברג ושמעון בראון ממשרד מרינברג - בראון ושות' ליועמ"ש אביחי מנדלבליט, ביקשו בכחול לבן למנוע מנתניהו למנות שגרירים חדשים, זאת על רקע פרסומים על כוונתו למנות את השר גלעד ארדן לשגריר ישראל לאו"ם ואת השר איוב קרא לתפקיד שגריר ישראל במצרים.

במפלגת האופוזיציה מתחו ביקורת על כך שמדובר במינויים של דמויות פוליטיות בתקופת בחירות. "במקרה דנן, כאשר אין מדובר במינוי מקצועי של עובדי משרד החוץ, אלא של אנשים פוליטיים מובהקים, ובמיוחד שבמסגרת השיקולים למינויים לתפקיד יכול שהתערבבו צרכים פוליטיים פנימיים, מינויים אלו בידי ממשלת מעבר, ערב בחירות, אינה יכולה לעמוד באמות המידה הראויות למינויים בתקופת הבחירות", כתבו בכחול לבן.

ימונה לשגריר באו"ם? גלעד ארדן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
ימונה לשגריר באו"ם? גלעד ארדן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

"הננו סבורים כי מינוי שגרירי קבע, הן לאו"ם והן למצרים, אינם עומדים באמות המידה שנקבעו למקרים חריגים בהם ניתן לאפשר את המינוי, שכן ניתן למצוא להם פתרונות סבירים והולמים אחרים אשר לא יהא בהם כדי לפגוע באינטרסים החשובים של המדינה".

לדברי אנשי כחול לבן, הדחיפות של מינויים אלה מעלה חשד שמדובר במינויים פוליטיים שנועדו לפתור לראש הממשלה בעיות פנימיות במפלגת הליכוד. "הנסיבות כאמור מחייבות כי ניתן לפתור את העניין בפתרונות אחרים שלא יפגעו מחד באינטרסים החיוניים של המדינה ויבטיחו יציבות והמשכיות שלטונית ומאידך יישמרו על האיפוק והריסון הנדרש בהיותה של הממשלה בתקופת מעבר", כתבו במפלגה.