ליברמן ונתניהו (צילום: Yonatan Sindel, פלאש 90, חדשות)
ליברמן ונתניהו | צילום: Yonatan Sindel, פלאש 90, חדשות

קשיים בדרך להרכבת הממשלה: הישיבה הראשונה של המשא ומתן בין הליכוד לישראל ביתנו, אך לא הושגו הסכמות בנושא חוק הגיוס. לפי גורמים המעורים בפרטיה, הישיבה התנהלה באווירה טובה ונינוחה, אך נציגי ישראל ביתנו חזרו על עמדתם המוכרת ולפיה יש להמשיך בהליכי חקיקת חוק הגיוס שניסחו במערכת הביטחון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הגורמים הוסיפו כי נציגיו של ליברמן הגיעו עם דרישות מוכרות אבל לא עלו על בריקדות, כלומר היו נכונים להגיע לפשרה מסוימת. בישראל ביתנו העלו שורה של דרישות תקציביות, בין היתר בנוגע לרנטות של העולים ובנושא הביטחוני ביקשו את השלמת ביצוע ותקצוב תכנית המיגון ליישובי הצפון.

בשלב זה חלוקת התיקים ותפקידי השרים לא נידונו וצפויה להתקיים פגישה נוספת במהלך השבוע. את צוותי המשא ומתן מובילים - ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו, והשר יריב לוין מהליכוד. אדם נוסף שיהיה חלק מהמשא ומתן הוא נתן אשל. מוקדם יותר יו"ר מרצ, תמר זנדברג, פנתה למשנה ליועמ"ש בבקשה שתפסול את השתתפותו של אשל במו"מ. משנה היועמ"ש עו"ד דינה זילבר קבעה: "אין מניעה שנתן אשל יהווה חלק מצוות המו"מ הקואליציוני.

אמש הבהיר ליברמן כי מפלגתו לא תוותר על התנאים שהציבה במהלך המשא ומתן להרכבת הממשלה: "ממשלת ימין היא מתבקשת ואנחנו נכונים להתגמש - אך לא נוותר על העקרונות הבסיסיים שלנו".

"ישראל ביתנו היא מפלגה עם סדר יום ברור, המורכב משלושה נושאים: ביטחון, עלייה-וקליטה, דת-ומדינה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "עם כל הרצון להצטרף לקואליציה המתגבשת והמתבקשת, ועם הנכונות לגמישות, אנו לא נוותר על העקרונות הבסיסיים שלנו".

יחסי אהבה-שנאה על פני 3 עשורים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
מה יעלה בגורל הקואליציה? | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

דבריו של ליברמן לא נאמרו בחלל ריק: מאז היוודע תוצאות האמת בבחירות, ניטש קרב בין ישראל ביתנו למפלגות החרדיות על שורה של נושאים, ובראשם חוק הגיוס - והמאבק הזה מעורר דאגה גם בקרב הליכוד. בזמן שראש הממשלה נתניהו לא מתייחס לחילוקי הדעות בתקשורת, השר לביטחון הפנים ומספר 4 במפלגת השלטון גלעד ארדן הזהיר שלשום שיש "למצוא את המכנה המשותף" עם החרדים.

עם זאת יהדות התורה, שעלתה ל-8 מנדטים בתוצאות האמת, מגיעים למשא ומתן מעמדת חוזק. מוקדם יותר השבוע ועוד לפני תחילת המשא ומתן, הודיעה המפלגה שאם לא יתקבלו דרישותיה - היא לא חוששת "ללכת לבחירות". ומה הן הדרישות הללו? "כל מי שלומד תורה ותורתו אומנותו יוכל להמשיך ללמוד באין מפריע", כלומר דרישה לבטל את הצעת חוק הגיוס, זו שליברמן דורש להעביר בממשלה הבאה. ליברמן הודיע בתוקף שלא יוותר על נושא גיוס החרדים, ובדומה ליהדות התורה הבטיח שיילך על כך לבחירות חוזרות.

ליברמן גם הוא יצא בהכרזה השבוע באירוע הרמת כוסית שלא יוותר על ערכים בתמורה לכיסאות וייאבק בכפייה דתית: "אני רוצה לחזור על מה שאמרנו - אנחנו יכולים להיות רק חלק ממשלת ימין. במעשים ולא בדיבורים... אנחנו לא יכולים להיות חלק ממשלת גנץ". הוא הוסיף: "גם בנושא דת ומדינה - אנחנו מפלגה שמכבדת את הערכים היהודיים. אנחנו נגד כפייה דתית. מה שעשו מפלגות חרדיות כל יום זה קל מאוד, להסית נגד ישראל ביתנו ולהגיד שהם נגד יהדות, נגד התורה, נגד ההלכה - שום דבר לא נכון".