בשנה האחרונה אי אפשר לדבר על טבריה, בלי להזכיר את ראש העיר רון קובי. העיר הגלילית שנשכחה אי שם בשנות ה-80 ושלתחושת התושבים פשוט נזנחה - כובשת את הכותרת. במשך שמונה חודשים ליווינו את קובי, מהיום שנבחר בבחירות המקומיות וכבש את העיר. מאז, הוא לא עוצר לרגע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כשהטלפון הנייד מחובר לו ליד והשידור החי בפייסבוק לא עוצר לרגע, קובי החל לפעול בשכונות הוותיקות של העיר, והבטיח לדאוג קודם כל לבעיות של התושבים. זה מגיע אחרי שנים שבמועצת העיר שולטים נציגי ש"ס ודגל התורה והתושבים המסורתיים והחילונים מרגישים מקופחים לעומת החרדים.

ביום השני שלו בתפקיד, הוא הגיע עם פועלים להסיר את גדרות הבטיחות ברחוב הראשי של העיר, לקול שמחת בעלי החנויות שקיוו שיותר קונים יגיעו עכשיו. "אתה מלך, אני אומרת לך. לא מאמינה מה שאתה עושה פה בד'", אמרה תושבת העיר שניגשה לקובי במהלך אחד השידורים החיים שלו בשכונות העיר. "אני מתרגשת שאתה מתחיל ללטש את העיר ואת השכונות".

ראש עיריית טבריה, רון קובי (צילום: דוד כהן, פלאש 90, חדשות)
"רון קובי מופיע 5.6 מיליון פעמים בגוגל" | צילום: דוד כהן, פלאש 90, חדשות

בישיבת המועצה הראשונה שלו בתפקיד, שהתקיימה בהיכל התרבות העירוני, קובי גער בחברי המועצה הוותיקים והודיע שיש בעל בית חדש בעיר. מהר מאוד האירוע התפוצץ וחברי העירייה יצאו בליווי מאבטחים לקול קריאות הקהל.

קובי הגיע לתפקיד ללא ניסיון ציבורי קודם אבל דבר אחד יש לו והוא לא מסתיר אותו – יכולת שיווק נדירה. "טבריה משגשגת", הוא הכריז. "יש שינוי באוויר. ברחובות ובבתי מלון מרוצים מאוד הרבה עשייה בזמן קצר. זה לעבוד 20 שעות ביום תקופה סוערת ורואים תוצאות. אנחנו באחת הערים המובילה בעולם מבחינת חדשנות זה משהו מטורף. אתה לא תאמין תפתח גוגל תעשה רון קובי תמצא 5.6 מיליון בחיפוש".

אחרי שלא הרכיב קואליציה, עיניו לפוליטיקה הארצית

טבריה ורון קובי בהחלט על המפה, ולא רק בשידורים בפייסבוק. הוא בילה באולפני הטלוויזיה לא מעט שעות בשנה האחרונה, אולי על חשבון זמן שיכול היה להשקיע בטיפול בעיר. קובי השיק יוזמות חדשות כמעט מידי שבוע, אך רובן נגנזו בתוך זמן קצר מאוד.

הוא הכריז על שדה תעופה בכינרת שיביא תיירים, אך השדה נסגר אחרי טיסה אחת. בחודש פברואר הוא התעמת עם הציבורי הערבי והודיע שמסגד ישן בעיר יהפוך למוזיאון, אך התקפל לאחר כמה ימים. הוא הודיע שישבור את מונופול הכשרות של הרבנות הראשית במלונות העיר, אך נכון להיום לא נרשמה היענות מבתי המלון לכשרות צוהר. גם אוטובוס השבת, שנועד להסיע תושבים מהשכונות לטיילת, דומם מנועים אחרי שנסע בקושי פעם אחת.

עם ההשקעה בטיילת ובתקשורת, ירדה תשומת הלב לעיר שנמצאת בגירעון של למעלה מ-90 מיליון. כמו כן, ועדת הנחות, ועדת כספים, ועדת חינוך, ועדת מכרזים ועדת קליטה, איכות סביבה ואחרות לא התכנסו פעם אחת בשמונת החודשים של כהונתו. עם זאת, קובי משדר שהכל תחת שליטה: "כל עוד הציבור ירצה, אני אמשיך. אני בסך הכל ראש עיריית טבריה עושה טוב לתושבים. אנשים רואים את השינוי ורוצים להיות חלק מהעניין".

אחרי שלא הצליח להרכיב קואליציה בעירייה, קובי נכשל בהעברת התקציב לעיר. על פי חוק, בעוד שבועיים הוא יעמוד לשימוע בפני פיטורין במשרד הפנים, אבל הוא כבר מסתכל לעבר המטרה הבאה – ריצה בבחירות הקרובות לכנסת ברשימה עצמאית. "בוא נראה את אריה דרעי שהוא כזה גיבור שינסה להדיח אותי בבקשה", אמר קובי. "ימין חילוני היא לא סתם מפלגה היא על המכנה הנרחב הנמוך ביותר. כולם מבינים שאנחנו לוקחים קולות של כחלון, של פייגלין, של ימין חדש בנט. כל החילונים יבואו אלינו".