"נתן אשל קנה לך סיגרים". אשל ונתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
תוכנית הליכוד לממשלה בלי ליברמן | צילום: רויטרס, חדשות

כשבועיים לתוך המשא ומתן הקואליציוני, שמתחיל לצבור תאוצה עם פרסום דרישותיהן של המפלגות הקטנות, נראה שבליכוד מחפשים כיוונים חדשים להרחבת הקואליציה - ומנסים להביא לעריקתם של ח"כים מרשימת "כחול-לבן". לפי פרסום הבוקר (רביעי) ב"ידיעות אחרונות", בכיר בצוות המו"מ של הליכוד ומקורבו של נתניהו, נתן אשל, פנה לגורמים בעולם החרדי בניסיון להשפיע על ח"כ עומר ינקלביץ' לעבור לליכוד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לפי הפרסום ב"ידיעות אחרונות", בימים האחרונים פעל נתן אשל בניסיון להביא לעריקתה של הח"כית החרדית עומר ינקלביץ', מקום 23 ברשימת כחול לבן לכנסת. אשל פנה לגורמים שונים בעולם החרדי כדי לבדוק אפשרות להשפיע עליה ולהעבירה לליכוד. אשל גם ביקש לבדוק עבורו מיהי הדמות התורנית הקרובה אליה, שיכולה גם להשפיע עליה להסכים למהלך.

אשל גם הבטיח לה תמורה אם תסכים לערוק - ראשות ועדה בכנסת. לפי הפרסום בידיעות, המטרה שעמדה לנגד עיניו היא הקמת קואליציה צרה של 61 ח"כים לפחות, בלי ליברמן.

עומר ינקלביץ' (צילום: חדשות)
מס' 23 בכחול לבן, עומר ינקלביץ' | צילום: חדשות

בשיחה שקיים מקורבו של נתניהו עם גורמים חרדים שונים, אמר: "אין לנו ממשלה בלי הקול שלה. עם הקול הזה יש לביבי ממשלה גם בלי איווט. אנשי קשר כבר דיברו איתה. אבל פה זה כבר לא ילך רק עם אנשי קשר. חברה שלה כבר דיברה איתה ועוד מישהו כבר דיבר איתה. זה לא רק אנשי קשר. אנחנו רוצים שהיא תעזוב את כחול לבן ותעבור לליכוד. היא תקבל ראשות ועדה חשובה שתטפל בנושא חרדים. היא לא תהיה סתם ח"כית בלי משמעות בכחול לבן".

לדברי אשל, ינקלביץ' תציל את החרדים מידיו של ליברמן. "היא גם מצילה את היהדות החרדית", אמר. "ברור שקרה משהו עם ליברמן והיא יכולה לעצור את זה. היא תהיה בליכוד". על הרעיון שלפיו ינקלביץ' תישאר בכחול לבן אבל תצביע עם הקואליציה, אמר אשל: "היא יכולה לעשות את זה, אבל הם יזרקו אותה - אז שתבוא לליכוד".

בשיחה אחרת שקיים עם גורמים חרדים, גילה אשל כי המטרה שלו היא להשפיע על החלטתה של ינקלביץ' - באמצעות רבנים ואדמו"רים. לפי הפרסום, אשל אמר: "אני לא יודע אם היא שייכת לליטאים או לחסידים. אני לא מכיר אותה. נגיד שהיא ליטאית ויבוא הרב חיים קנייבסקי ויגיד שאסור לפגוע ביהדות החרדית, וזה יהיה תלוי רק בה היא לא תעמוד בזה. ואם יבוא אליה הרב מגור, אם בעלה חסיד גור - היא לא תעמוד בזה".

אשל מבצע בירורים ומגלה כי ינקלביץ' היא חרדית ממוצא אמריקני. "אם הם אנגלו-סקסים, אז מבחינתי שזה יהיה האדמו"ר מבוסטון", אמר. " אני צריך לדעת מי הדמות התורנית המשפיעה עליה. האדם החרדי לא הולך נגד דעת תורה. גם אם יבואו אליי ויגידו לי זה דעת תורה - אני לא אלך נגד דעת תורה. ואני לא חרדי. אז היא אולי הולכת עם מטפחת קטנה וחצאית קצרה, אבל היא עדיין חרדית. הבעל שלה חי בקהילה חרדית. הוא מתפלל בבית כנסת עם חרדים והוא לא ילך נגד החרדים".

אשל הוסיף: "צריך למצוא מי האוטוריטה הקרובה אליה. נגיד שלמדתי בישיבה כלשהי, אם היה קורא לי רב הישיבה ואומר לי: 'נתן, אסור לך להתנהג ככה. אתה צריך לעשות ככה וככה, כי זה חשוב לעולם התורה', אז הייתי אומר לרב 'לא רוצה'? לא הייתי אומר לו דבר כזה".

מקורבו של נתניהו, נתן אשל, מסר בתגובה: "לי זה טוב כזה פרסום, אבל לא ביקשנו ולא נרצה לא אותה ולא אחרים. אנחנו שמחים עם ה-65 שיש לנו".