בנימין נתניהו ומשה כחלון (צילום: הדס פארוש, פלאש 90‎, חדשות)
יתמוך בחסינות? כחלון ונתניהו | צילום: הדס פארוש, פלאש 90‎, חדשות

הבטחות הבחירות לבוחרים לחוד – והמציאות לחוד: בניגוד להצהרות החוזרות ונשנות כי מפלגת כולנו לא תשב בממשלה בראשות נתניהו אם יוגש נגדו כתב אישום, יו"ר הסיעה הודיע הבוקר (חמישי) למפגינים שהגיעו מחוץ לביתו שלא רק שסיעתו תשב עם הליכוד – אלא שהיא אף תתמוך בחקיקה שמקדם נתניהו ושבכוחה בין היתר לחלץ את ראש הממשלה מאימת הדין. שפטו בעצמכם: חזרנו לארכיון החדשות וממש לא התקשינו למצוא שורה של הבטחות של כחלון בנושא רק מהשנתיים האחרונות – כך זה נראה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

נתחיל מההצהרה שנתן שר האוצר כחלון בריאיון לפגוש את העיתונות בינואר 2018, לאחר שהצליח להעביר את תקציב 2019 והרבה לפני ההחלטה של נתניהו להקדים את הבחירות. אז הוא אמר לעמית סגל באשר לתסבוכת המשפטית של נתניהו: "אם היועץ המשפטי לממשלה יכריז על הגשת כתב אישום - אין לי ספק שנתניהו צריך להתפטר". את הדברים הוא אמר עוד לפני פרסום המלצות המשטרה בתיקי נתניהו.

לאחר פרסום ההמלצות ולפני החלטת היועץ המשפטי מנלדלביט להעמיד לדין את נתניהו בכפוף לשימוע, כחלון העניק ריאיון בלעדי לאולפן שישי במרס 2018, אז כבר העריך שאם נתניהו יעמוד לדין, הוא עצמו יקום וילך. 

"יש אדם אחד ויש חוק אחד - חוק שאומר שהיועץ המשפטי לממשלה מחליט אם יוגש כתב אישום", אמר כחלון בזמנו. "ימצו את התהליכים והיועץ המשפטי לממשלה יודיע שהחליט להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה – ראש הממשלה לא יוכל להמשיך לכהן כראש ממשלה תחת כתב האישום. זו תשובתי לפני שלושה חודשים והיום אצלך באולפן".

חצי שנה לאחר מכן, באוקטובר האחרון, כחלון התארח בתוכנית הכלכלית ושם כבר החריף את הטון – כשהכריז: "ראש ממשלה תחת כתב אישום ואחרי שימוע לא יוכל לתפקד - בשביל זה לא צריך אותי". את הדברים אמר בתגובה לפרסום יום לפני כן במהדורה המרכזית כי ראש הממשלה, לטענת גורמים במערכת הפוליטית, עשוי לדרוש חסינות כדי לחמוק מהעמדה לדין בגין שחיתות.

כחלון ניסה לשמור לאורך כל מערכת הבחירות על קו תקיף נגד השחיתות הציבורית ועל מחויבותו לשמירה על עצמאות מערכת המשפט. סיסמת הבחירות שלו הייתה כי כולנו היא מפלגת "ימין שפוי", כזו מהמחנה הלאומי שתשמור על עצמאות מערכת המשפט ותמנע חקיקה פרסונלית שהממשלה הבאה תתפור למידותיו של נתניהו, ואולי גם למידותיהם של נבחרי ציבור נוספים בעת הנוכחית שחשודים בשחיתות ובעבירות נוספות.

שלושה ימים לפני הבחירות כחלון הגיע לאולפן החדשות לשידור מיוחד של פגוש את העיתונות שבו התארחו כל ראשי המפלגות. לאחר שהתייחס לשלל סוגיות שעל הפרק, שר האוצר פנה לעסוק במצבו המשפטי של נתניהו - והצהיר במפורש שלא ייתן יד למהלך שיקנה חסינות לראש הממשלה: "מעולם לא נתתי להעביר חוקים פרסונליים. שום נושא פרסונלי לא יהיה".

ואולם, למרות כל האמור, יו"ר סיעתו ח"כ רועי פולקמן אמר הבוקר דברים מנוגדים בתכליתם – כשהצהיר בפני מפגינים: "הציבור אמר שהוא רוצה את ראש הממשלה הזה – אתם הפסדתם". ח"כ פולקמן הגדיל לעשות כשאמר למפגינים של מפלגת כחול לבן שהגיעו אל מחוץ לביתו כי "אני והמפלגה עמדנו לאורך כל הדרך לצד שלטון החוק. כעת אנחנו לא רלוונטיים. אני והמפלגה שלי לא לשון מאזניים".

פולקמן מצדו פרסם הודעת הבהרה שבה מסר כי הסביר לפעילים "שנוכח תוצאות הבחירות יש לבחון מחדש את התנהלותנו", ולטענתו "לא אמרתי שהחלטתי לשבת ולתמוך בקואליציה בכל מצב. עם כל הכבוד לכחול לבן שלא הציגה בדל קבלה עד כה, אנחנו אלה שעמדנו כחומה נגד חקיקה פרסונלית במשך ארבע שנים".