את הסבב האחרון בדרום ליווה קול חדש שלא נשמע עד היום - "לכם, תושבי הדרום שהצבעתם נתניהו, אל תקטרו יותר כי אתם בחרתם בממשלה שלא דאגה לכם". הקירבה לבחירות והניצחון המוחץ של הליכוד בערים כמו שדרות אשקלון ובאר שבע, העלו את השאלה האם השיח הזה לגיטימי בתוך המאבק של בין שמאל לימין. הדיון בנושא באולפן "פגוש את העיתונות" הפך לסוער ורווי יצרים. אלי מויאל, ראש עיריית שדרות לשעבר, התבטא בחריפות נגד מרכז הליכוד, אותם כינה "מטומטמים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדיון השתתפו יו"ר מרצ תמר זנדברג, ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד, ראש עיריית שדרות לשעבר אלי מויאל ואלוף פיקוד דרום לשעבר יום טוב סמיה. מויאל אמר: "הבעיה היא מי שמחזיק בשרביט - זה חדש לך שהטמטום שולט במדינה הזו? אנחנו חיים בטירוף מערכות בשנים האחרונות. מישהו ירק לנו בפנים ואנחנו חושבים שזה גשם". לאחר מכן אמר מויאל: "ביבי אמר שיהרוס את החמאס וישבור את עזה. יכול להיות שהוא הרע במיעוטו".

ח"כ אוחנה כינה את דבריו של מויאל "חזרה לימים שבהם אמרו שצריך להחליף את העם". מויאל הבהיר שלא לכך התכוון אך לא התכחש לדבריו על שלטון הטמטום והוסיף: "נכון - חסרים מטומטמים בעם? עיין ערך מרכז הליכוד". אוחנה גינה את הדברים ותקף את ראשי כחול לבן שלא הצליחו לנצח את נתניהו בבחירות: "למישהו מהם היה פתרון קסם? תחת שלטונו של נתניהו המצב הוא עם הכי פחות נזק. אין פתרון לעזה זולת הרתעה".

"מי שמחזיק את אזרחי עזה במצור - זה החמאס ולא ישראל"

אוחנה התעמת גם עם יום טוב סמיה על דבריו כלפי תושבי הדרום - וסמיה השיב לו: "מציע לך לשתוק, אתה לא תשתיק אותי".

יו"ר מפלגת מרצ, תמיר זנדברג תקפה את ח"כ אוחנה על רקע דבריו ואמרה: "כל פעם התותחים יורים ואחר כך עובר שבוע וזה הזמן לדבר על מה עושים ואיך פותרים". זנדברג טענה: "זה לא נמצא בהכרעה או כיבושי והאמת נמצאת בפתרון מדיני. את הפסקת האש צריך לנצל ולהרחיב אותה וזה כולל את הסרת המצור מעל עזה כי בעוטף עזה יודעים שגורלם תלוי בגורל האנשים מהצד השני של הגבול".

דיון סוער בפאנל
דיון סוער בפאנל | צילום: החדשות

זנדברג אמרה כי שקט וביטחון תלוי אך ורק "ביכולת שלנו להגיע להסדר מדיני. כולל את כל העם הפלסטיני עם ההנהגה בעזה ובגדה המערבית". בשלב זה ח"כ אוחנה קטע אותה והיא תקפה אותו שוב: "ממשלת נתניהו ברגעים אלו מנהלת מו"מ עם חמאס על הכסף הקטרי", וקראה לאוחנה ולליכוד: "בבקשה תנהלו מו"מ על הסדר מדיני ולא רק על העברת כספים".

האלוף במיל' סמיה, שהיה אלוף פיקוד הדרום אמר לקראת סיום הדיון: "מי שמטיל סגר על רצועת עזה ומחזיק 2.2 מיליון אזרחים תחת מצור זה החמאס זו לא מדינת ישראל, זה החמאס נטו ואם הארגון לא היה עושה את זה מצבם של תושבי עזה היה שונה לחלוטין". והוסיף: "נקודה שנייה לא לאיים ולהזהיר כל הזמן מפני משבר הומניטרי בעזה - כי אין דבר כזה".

ח"כ מיכל שיר (הליכוד) פרסמה הודעת תגובה לדבריו של אלי מויאל וכתבה: "אלי מויאל, תתבייש! מתפקדי הליכוד הם אנשים נהדרים וערכיים, מלח הארץ, מצפון ועד דרום. מי אתה שתפקפק ותטיל דופי בבינתם? אתמול היה קשה לך עם הספרדים, היום קשה לך לקבל את זה שהציבור בחר במפלגת הליכוד בבחירות דמוקרטיות. את מי תגדף מחר? נגמר לך העם".