"לא רוצה מדינת הלכה", לפיד (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90, חדשות)
"בזבוז מביש". לפיד | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90, חדשות

"סתם שרים, סתם משרדים, בזבוז מביש": יאיר לפיד, מספר 2 במפלגת "כחול לבן", תקף הבוקר (שני) את ראש הממשלה נתניהו על רקע כוונתו למנות בממשלה הבאה מספר שיא של 26 שרים: "תאמינו לי שמדינת ישראל היתה מסתדרת מצויין גם עם פחות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפיד, שמאז ההפסד בבחירות מיעט להופיע בתקשורת, פרסם פוסט בפייסבוק שבו ציין שבשנת 2013 הוא דרש להגביל את מספר השרים ל-18. "בשווייץ יש שבעה שרים", כתב. "בגרמניה, מדינה של 80 מיליון בני אדם עם הכלכלה הגדולה באירופה, יש 14 שרים".

לא עושים חיים קלים לרה"מ. כחלון וליברמן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
לא עושים חיים קלים לרה"מ. כחלון וליברמן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

"אין שום צורך ב'שר לענייני ירושלים' (כפי שהסביר היטב ראש עיריית ירושלים לשעבר, ניר ברקת)", הוסיף לפיד. "אין שום צורך ב'שר לענייני תפוצות', מדובר במחלקה במשרד החוץ. אין שום צורך בשר לענייני מודיעין, כי משרד הבטחון אחראי על המודיעין ומשרד ראש הממשלה על המוסד והשב"כ. אלה סתם משרדים. סתם. פשוט סידור עבודה למקורבים וכיבודים לפוליטיקאים שיישבו במשרד על כורסאות ממש נוחות וימציאו לעצמם עיסוקים שעולים כסף".

"עכשיו נתניהו הולך להקים ממשלת ענק של 26 שרים ועוד 6 סגני שרים", סיכם לפיד את הפוסט. "כי זו הדרך שלו לפתור בעיות פוליטיות - לבזבז את הכסף של אזרחי ישראל, שעבדו קשה בשבילו, על כיבודים ופינוקים לפוליטיקאים שלא יעשו כלום". המשמעות של גודל הממשלה המסתמן היא שיצטרכו לתקן, שוב, את "חוק יסוד: הממשלה" ולבטל החלטת ממשלה קודמת, שקבעה שיש לצמצם את מספר השרים.

בדרך לממשלת נתניהו ה-5 (צילום: החדשות‎)
בדרך לממשלת נתניהו ה-5 | צילום: החדשות‎

בתוך כך, לאחר שאתמול נפתח המשא ומתן הקואליציוני באופן רשמי עם פתיחת המגעים עם ישראל ביתנו, היום הליכוד ידון עם איחוד מפלגות הימין שיגישו את הדרישות שלהם להרכבת הממשלה. המפלגה דורשת לעצמה את תיקי המשפטים והחינוך והיא תדרוש גם לתקן את חוק החסינות ולהחזירו למצב שהיה נהוג עד 2005 וכן להעביר בממשלה הבאה את פסקת ההתגברות.

אחרי ישראל ביתנו אתמול ואיחוד מפלגות הימין היום, ביום חמישי יגיע תורה של מפלגת כולנו בראשותו של כחלון, שצפוי להיפגש לראשונה עם רה"מ נתניהו מאז הבחירות. למרות הדיווחים כי נתניהו יציע לו את משרד החוץ, יו"ר כולנו צפוי לדרוש לחזור למשרד האוצר.