ליצמן, ליברמן (צילום: החדשות, פלש 90 יונתן סינדל)
ארכיון | צילום: החדשות, פלש 90 יונתן סינדל

יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר הודיע הערב (שבת) כי מחר בבוקר ייפתח המשא ומתן עם הליכוד לקראת הרכבת הממשלה הבאה - ופרסם הודעה עם מסר ברור לבלפור: ממשלת ימין היא מתבקשת ואנחנו נכונים להתגמש - אך לא נוותר על העקרונות הבסיסיים שלנו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ישראל ביתנו היא מפלגה עם סדר יום ברור, המורכב משלושה נושאים: ביטחון, עלייה-וקליטה, דת-ומדינה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "עם כל הרצון להצטרף לקואליציה המתגבשת והמתבקשת, ועם הנכונות לגמישות, אנו לא נוותר על העקרונות הבסיסיים שלנו".

דבריו של ליברמן לא נאמרים בחלל ריק: מאז היוודע תוצאות האמת בבחירות, ניטש קרב בין ישראל ביתנו למפלגות החרדיות על שורה של נושאים, ובראשם חוק הגיוס - והמאבק הזה מעורר דאגה גם בקרב הליכוד. בזמן שראש הממשלה נתניהו לא מתייחס לחילוקי הדעות בתקשורת, השר לביטחון הפנים ומספר 4 במפלגת השלטון גלעד ארדן הזהיר שלשום שיש "למצוא את המכנה המשותף" עם החרדים.

יחסי אהבה-שנאה על פני 3 עשורים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
מה יעלה בגורל הקואליציה? | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

"שום חוק הוא לא קדוש ואפשר לדבר על שינויים בו", אמר ארדן ביום חמישי האחרון בריאיון למרציאנו-סגל בגלי צה"ל כשהתייחס לחוק הגיוס. "אבל הערכים המרכזיים שהיו בחוק חייבים הישמר. כן צריכים להיות תמריצים, לעודד תלמידי ישיבות ללכת לשירות לאומי או אזרחי, ושירות בצה"ל בעדיפות עליונה".

"צריך להימנע מדקלרציות מיותרות שמכניסות את החרדים לפינה, כי גם להם יש בעיה עם הדברים האלו", המשיך ארדן והתייחס לאמירתו של ליברמן, כי בלי חוק הגיוס הוא לא ייכנס לממשלה. "זה לא דברים שאפשר וקל לעשות אותם, ועדיף למצוא את המכנה המשותף במשא ומתן".

למרות שארדן לא התחייב שחוק הגיוס בניסוחו הנוכחי יעבור בממשלה הבאה, הוא הגיב בביקורת קשה לדבריו של בכיר יהדות התורה, משה גפני, שאמר בתוכנית: "לא בטוח שיש צורך בגיוס חובה. כדי להתמודד עם האתגרים צריך קונספציה אחרת, אני שומע את זה מאנשי הביטחון". ארדן ענה: "לערך הצבא יש חשיבות עצומה ככור ההיתוך של החברה הישראלית". גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן השמיע ביקורת דומה.

יהדות התורה, שעלו ל-8 מנדטים בתוצאות האמת, מגיעים למשא ומתן מעמדת חוזק. מוקדם יותר השבוע ועוד לפני תחילת המשא ומתן, הודיעה המפלגה שאם לא יתקבלו דרישותיה - היא לא חוששת "ללכת לבחירות". ומה הן הדרישות הללו? "כל מי שלומד תורה ותורתו אומנותו יוכל להמשיך ללמוד באין מפריע", כלומר דרישה לבטל את הצעת חוק הגיוס, זו שליברמן דורש להעביר בממשלה הבאה. ליברמן הודיע בתוקף שלא יוותר על נושא גיוס החרדים, וכמו יהדות התורה הבטיח שיילך על כך לבחירות חוזרות.

ליברמן גם הוא יצא בהכרזה השבוע באירוע הרמת כוסית שלא יוותר על ערכים בתמורה לכיסאות וייאבק בכפייה דתית: "אני רוצה לחזור על מה שאמרנו - אנחנו יכולים להיות רק חלק ממשלת ימין. במעשים ולא בדיבורים... אנחנו לא יכולים להיות חלק ממשלת גנץ". הוא הוסיף: "גם בנושא דת ומדינה - אנחנו מפלגה שמכבדת את הערכים היהודיים. אנחנו נגד כפייה דתית. מה שעשו מפלגות חרדיות כל יום זה קל מאוד, להסית נגד ישראל ביתנו ולהגיד שהם נגד יהדות, נגד התורה, נגד ההלכה - שום דבר לא נכון".