פחות מיממה לאחר כניסת הפסקת האש בין ישראל לחמאס לתוקף, בקבינט לא אוהבים את האזהרות וההמלצות שיצאו מהצבא לפיהן יש להשלים את המהלך הצבאי עם צעדים מדיניים. גורמים בקבינט חשפו אמש (שני): "הייתה סיבה נוספת, חשאית, לא להמשיך בלחימה". שר בקבינט: "התדרוכים מהצבא לא תואמים את הערכת הרמטכ"ל בקבינט".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אחד השרים בקבינט יצא נגד התדרוכים שהעבירו בצה"ל לאחר פרסום דבר הפסקת האש. "נדהמנו מהדברים, הם לא תואמים את ההערכה שהרמטכ"ל עצמו הציג בקבינט", מסר אותו שר. לטענתו, בצבא מנסים לגלגל את הכדור ולהטיל את האחריות להפסקת האש על הדרג המדיני בלבד.

גורמים בקבינט סיפרו על "נסיבות מיוחדות וחשאיות" שלא ניתן לפרט אותן, כהצדקה להביא להפסקת אש דווקא בעת הזו. אמירות דומות נשמעו גם בחודש נובמבר האחרון, לאחר הסבב הקודם, שם גילינו שהייתה חזית נוספת בצפון עם גילוי המנהרות של החיזבאללה. רמיזה לכך נשמעה גם בריאיון שהעניקה השרה מירי רגב היום ל"שש עם", כשתקפה את הביקורת שהשמיע גדעון וסער וטענה כי הוא אינו נמצא "בכל הדיונים".

"שינינו את כללי המשחק, וחמאס מבין זאת היטב"

כך הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייחסות ראשונה להפסקת האש בין ישראל חמאס. בביקור פצועים בבית החולים סורוקה סייג נתניהו: "ברור שזו לא סוף המערכה, ולכן הנחיתי להיערך להמשך, והנחיתי גם להשאיר את כוחות השריון והארטילריה סביב רצועת עזה".

נתניהו בבאר שבע, היום (צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ‎, חדשות)
ביקור נתניהו בפיקוד דרום, היום | צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ‎, חדשות

"ביומיים האחרונים חידשנו את המדיניות של חיסול בכירי הטרור, הרגנו עשרות מחבלים של החמאס והג'יהאד האסלמי והפלנו מגדלי טרור", התגאה ראש הממשלה. "אני רוצה לשבח את תושבי הדרום על עמידתם האיתנה, ואת מפקדי וחיילי צה"ל על פעולתם התקיפה".

בנוסף, קיים נתניהו הערכת מצב והתייעצות ביטחונית בפיקוד הדרום עם ראש המל"ל, מאיר בן שבת; סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר; מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי; מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון; מפקד אוגדת עזה, תא"ל אליעזר טולדנו; ובכירים נוספים.

כוכבי בהערכת מצב באוגדת עזה (צילום: דוברות צה"ל, חדשות)
כוכבי בהערכת מצב באוגדת עזה | צילום: דוברות צה"ל, חדשות

במקביל, גורמים בצה"ל מעריכים שבעקבות סבב הלחימה האחרון, שזכה לשם "גן סגור", ההרתעה התחזקה - אולם לטווח קצר בלבד. כדי לשמר אותה, יש צורך בתחזוקה מדינית: חיזוק הכלכלה ברצועה ותמיכה בפרויקטים אזרחיים.