בדרך לבחירות? אחרי שהמשא ומתן הקואליציוני להרכבת הממשלה הגיע למבוי סתום - הבוקר (ראשון) נודע כי מזכירות הליכוד תאשר בהמשך היום את ביטול הפריימריז לרשימה ולראשות המפלגה ומחר תועלה ההצעה לפיזור הכנסת. למרות זאת, ראש הממשלה נתניהו הגיב בשלילה ואמר: "אין צורך לגרור את המדינה לבחירות מיותרות". בנוסף, שרי הליכוד הונחו להגיע לישיבה דחופה אצל נתניהו מיד אחרי ישיבת הממשלה.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

ספין או מהלך אמיתי? כך התגלגל המשבר היום

20:29: ח"כ סמוטריץ' פנה לליברמן בטוויטר בבקשה לקבל את הפשרה ולהצטרף לממשלה. "הכדור במגרש שלך - גלה אחריות ותן תשובה חיובית עוד הערב. טרפוד הסיכוי להקמת ממשלת ימין וסיכון המשך שלטון הימין הוא צעד חסר אחריות ואל תעשה אותו", כתב סמוטריץ'.

20:20: בישראל ביתנו תקפו את נתניהו ואת מועצת גדולי התורה והודיעו כי לא יוותרו על עמדתם. "כל האשמה על בחירות חוזרות היא על הליכוד ועל העומד בראשו. לאחר ניסיון כושל להקים ממשלה בתנאים מיטביים היינו מצפים מרה"מ להפעיל לחץ על המפלגות החרדיות והרבנים העומדים מאחוריהן. ההצעה שלנו מונחת על השולחן ואין בכוונתנו לוותר".

19:54: בכיר בליכוד מסר כי "הכדור עבר לאביגדור ליברמן - אם יסכים, יש ממשלת ימין עוד הערב".

19:41: מועצת אגודת ישראל אישרה את הצעת ראש הממשלה (מתווה אטיאס) לקבל יעדי גיוס לפי נוסח החוק של ליברמן, ללא טבלת יעדי הגיוס, ולהעבירה להחלטת הממשלה. בנוסף, סעיף פקיעת החוק גם יועבר מהחוק להחלטת הממשלה.

19:40: ח"כים בליכוד התבקשו להתייצב מחר במליאה לקראת הצבעה על פיזור הכנסת. "אין קיזוזים ואין העדרויות", נמסר.

17:41: יו"ר ישראל ביתנו הודיע כי הוא יחרים את הפגישה עם רה"מ נתניהו. "עמדותיי ידועות, אין מה לדון", מסר ח"כ ליברמן.

17:04: ראש הממשלה נתניהו: "אני עושה עכשיו מאמץ אחרון להקים ממשלת ימין ולמנוע בחירות מיותרות. הנחתי הצעה לפתרון המבוסס על העקרונות שהצבא קבע ועל הנתונים שהצבא קבע - אין שום סיבה לדחות את זה. אני הולך להזמין הערב את כל ראשי המפלגות, אני רוצה לדבר איתם ולנסות יחד למנוע בחירות מיותרות".

16:04: בתנועת ש"ס תקפו את התנהלותו של יו"ר ישראל ביתנו: "ליברמן אינו דובר אמת בנושא חוק הגיוס ומשתמש בו כתירוץ להפלת ממשלת הימין. אנו קוראים לך לגלות אחריות. גם אם ישנם חילוקי דעות בינך לבין ראש הממשלה, אל תגרור את ישראל למלחמת אחים. משוך ידיך מההסתה הפרועה נגד ציבור גדול וקיים את התחייבותך להקמת ממשלת הימין".

הולכים לבחירות? (צילום: אתר הכנסת, חדשות)
הולכים לבחירות? | צילום: אתר הכנסת, חדשות

15:20: ח"כ אחמד טיבי הודיע כי יתמוך בפיזור הכנסת. "גם אם מדובר בספין, מאז הבחירות לכנסת ה-21 גרמתם ותגרמו נזקים רבים ולכן יש לפזרה היום לפני מחר. נתמוך בפיזור", כתב טיבי בעמוד הטוויטר שלו.

14:53: גורמים בכירים בליכוד: ליברמן לא מוכן לוותר ויש נתק בינינו לבין ישראל ביתנו. אם לא יהיה שינוי וכרגע הוא לא נראה באופק - הולכים שוב לבחירות.

14:50: ח"כ מיקי זוהר לחדשות: אניח היום את החוק לפיזור הכנסת

14:21: מזכירות הליכוד תתכנס ביום שלישי  בירושלים כדי להיערך לבחירות

13:22: פגישת הליכוד ואיחוד הימין נדחתה לשעה 16:00.

13:18: שר התיירות יריב לוין: "הגענו יחד עם יהדות התורה, ש"ס ואיחוד מפלגות הימין, לסיכום על שמירה על סטטוס קוו בכל נושאי החקיקה בענייני דת ומדינה".

12:45: ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) גישש עם חברי האופוזיציה לבדוק מה יצביעו אם תעלה הצעה לפיזור הכנסת. לאחר מכן הוא הגיע לפגישה הדחופה אצל ראש הממשלה.

12:31: חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה: "אני וליצמן מתואמים. ליברמן פשוט לא רוצה את נתניהו בראשות הממשלה – זה הכל".

11:31: שרי הליכוד זומנו לישיבה דחופה אצל ראש הממשלה מיד אחרי ישיבת הממשלה.

11:29: דובר הליכוד אמר: "ראש הממשלה נתניהו מגבש פתרון שיאפשר הקמת ממשלת ימין יחד עם חוק הגיוס.  במקביל אם ליברמן ימשיך להתעקש הליכוד החל להיערך לבחירות מחודשות".

11:27: ויכוח פנימי בתוך הליכוד? גורמים במפלגה מסרו: "למזכירות אין סמכות לדון בביטול הפריימריז. לא מפתיע שנבחר דווקא הגוף שבו חברה כל סיעת הליכוד".

11:09: נתניהו: "יש אפשרות לפתור את המשבר. לא צריך לגרור את המדינה לבחירות מיותרות".

10:59: פורסם כי מזכירות הליכוד תאשר היום את ביטול הפריימריז לרשימה ולראשות המפלגה  ומחר תועלה ההצעה לפיזור הכנסת.

10:52: יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן כתב בפייסבוק: "לא צריך לחפש מניע נסתר -  אני פונה לחבריי בליכוד, תפסיקו לשקר לעם ישראל ולומר ש"ישראל ביתנו" מחפשת סיבות לא להיכנס לממשלה. תתחייבו להעביר את חוק הגיוס בקריאה השנייה והשלישית בנוסח המקורי ותראו איך הכל מסתדר נסו אותנו".

10:33: חבר הכנסת מיקי זוהר כתב: "הסיכוי לבחירות הולך וגדל מרגע לרגע".

ליברמן ונתניהו: יחסי אהבה-שנאה (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
בנימין נתניהו וליברמן | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

"ברצון טוב אפשר לפתור את הבעיה", אמר נתניהו. "אם לא רוצים ורוצים לתעל את זה לכיוון מסוים". הוא הוסיף: "לא צריך לגרור את המדינה לבחירות מיותרות". כשנשאל האם תוגש הצעה לפיזור הכנסת? השיב נתניהו: "לא צריך לגרור את המדינה לבחירות מיותרות". דובר של מפלגת הליכוד יונתן אוריך אמר: "אני לא מתייחס ולא מאשר בשלב זה. אעדכן אחרי ישיבת הממשלה".

דובר הליכוד הוסיף: "ראש הממשלה מגבש פתרון שיאפשר הקמת ממשלת ימין יחד עם חוק הגיוס. במקביל, במידה וליברמן ימשיך להתעקש על הפלת הממשלה, הליכוד החל בהיערכות לקראת בחירות. בשלב זה לא התקבלה החלטה על פיזור הכנסת".

בעקבות האפשרות שמדינת ישראל תלך לבחירות חדשות - יו"ר מפלגת יהדות התורה, יעקב ליצמן, אמר בכניסה לישיבת הממשלה: "למה שאני אוותר? אולי מישהו אחר. לנו יש 20 מנדטים יחד עם הקולגות, למישהו אחר יש פחות. לא מפחד מבחירות חדשות, נעלה ל-10 מנדטים". חבר הכנסת מיקי זוהר כתב: "הסיכוי לבחירות הולך וגדל מרגע לרגע".

גם חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה הגיב לאפשרות שיתקיימו בחירות חדשות ואמר ברשת ב': "לא יהיה מצב שאנחנו ניכנס והאגודה תישאר בחוץ. אני וליצמן מתואמים. ליברמן פשוט לא רוצה את נתניהו בראשות הממשלה וזה הכל".

בדרך לבחירות חדשות? (צילום: רויטרס, חדשות)
בדרך לבחירות חדשות? | צילום: רויטרס, חדשות

אמש ועד שעות הלילה המאוחרות, קיים נתניהו דיון חירום עם השר יריב לוין, אך לא הושג דבר בשיחות הללו ובשלב זה לא נראה שקיימת דרך להיחלץ מהמשבר. אחרי שלא הושגה התקדמות במשא ומתו הקואליציוני, בליכוד מעריכים שליברמן מעוניין בבחירות חוזרות, ובתגובה גם החרדים הקשיחו את עמדותיהם. בשלב זה אין נוסחא שאמורה לחלץ את המגעים הקואליציוניים מהבוץ. במפלגת הליכוד תופסים את המשבר באופן הבא, החרדים לא יכלו לוותר כי "זו ציפור נפשם". מצד שני בליכוד חושבים שנושא הגיוס לא כל כך חשוב לבוחרים של ליברמן ולכן הוא זה שהיה צריך להתפשר.

נזכיר כי את המשבר הצית ליברמן לאחר שהליכוד העלה הצעת פשרה בנוגע לחוק הגיוס, ולפיה יעדי הגיוס לא יהיו חלק מהחוק אלא כהחלטת ממשלה. ליברמן טען שמדובר בעיקור החוק והודיע כי לא ייכנס לממשלה שכזאת.

אתמול כתב שר הביטחון לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא אמנם תומך בנתניהו בלבד לראשות הממשלה, אבל לא יהסס ללכת לבחירות חוזרות על רקע עקרונותיו: "אמרנו באופן ברור שנתמוך אך ורק בנתניהו כמועמד לראשות הממשלה, אבל ימין זה לא פולחן אישיות. אנחנו בעד מדינה יהודית ונגד מדינת הלכה. לכן, קבלו את הצעתנו. אם לא, נלך לבחירות חוזרות".

ראשי יהדות יעקב ליצמן ומשה גפני יצאו בהאשמות חמורות נגד ליברמן: "כל בר דעת מבין שאביגדור ליברמן אינו רוצה להשתתף בממשלת נתניהו, מהסיבות שלו". הם טענו:"לכן הוא פרש מהממשלה לפני מספר חודשים ועתה הוא משתמש בחוק הגיוס כתירוץ, כשבמציאות הוא זה היחיד שלא מאפשר הקמת ממשלת ימין".

נתניהו וחברי הכנסת החרדים (צילום: החדשות)
נתניהו וחברי הכנסת החרדים | צילום: החדשות

במפלגה החרדית אף מאשימים את ליברמן בכך שאינו כנה לגבי כוונותיו. "לצערנו ליברמן אינו דובר אמת בנושא חוק הגיוס", אמרו. "בכנסת הקודמת אושר החוק בקריאה ראשונה והודענו מראש כי נבקש לעשות בו מספר שינויים לקראת הקריאה השניה והשלישית וכך היה בועדה שהכינה את החוק. זה היה הסיכום ולא שינינו כל עמדה בנושא".

"מאז ומעולם לא ביקשנו שתהיה כאן מדינת הלכה", הסבירו ביהדות התורה. "לא הייתה דרישה כזאת מצד המפלגות הדתיות והחרדיות, אך אם לדבריו זה נכון, כנראה יש כאן רצון להפיל את נתניהו ולהקים ממשלת שמאל".