לפיד מנסה להקים ממשלה חלופית? | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

על רקע הניסיון להעברת חוק החסינות והקשיים במו"מ הקואליציוני עם ישראל ביתנו, יאיר לפיד מספר 2 בכחול לבן קורא לאביגדור ליברמן שלא לחתום על הסכם קואליציוני עם נתניהו ולהקים ממשלה חלופית עם כחול לבן. "אם ליברמן יכנס לממשלה הוא יצטרך להתפשר על הפנסיות ושוב הציבור הרוסי לא יקבל כלום", אמר לפיד. "אם יחכה כמה חודשים הוא מקבל מאתנו 55 אצבעות בטוחות כדי להעלות את הפנסיות לגודל שהבטיח. יחד איתו יש לנו 61 קולות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

את הדברים אמר לפיד בריאיון לרדיו רק"ע על רקע הפערים הגדולים במו"מ הקואליציוני בין ישראל ביתנו לליכוד. אתמול הבהיר ליברמן שהמו"מ הקואליציוני תקוע ושיגר לנתניהו מסר כי האפשרות שלא תקום ממשלה היא ממשית. "קחו אותנו ברצינות - מי שמחפש אשמים אם לא תקום קואליציית ימין שיסתכל במראה", כתב ליברמן בפייסבוק - לאחר שהודיע השבוע כי יפסיק את פגישות המו"מ. "ישראל ביתנו מייצגת את הציבור הכי מקופח במדינת ישראל - ציבור שמשרת בצבא, עושה מילואים, עובד ומשלם מסים ולכן לא נוותר על עקרונותינו. אנחנו רוצים ממשלת ימין במעשים ולא בדיבורים". 

חקירות נתניהו נחשפות
נתניהו: דרישות הסיעות לא הגיוניות | צילום: החדשות‎

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש למשבר במו"מ הקואליציוני. בטקס בעתלית נתניהו התלונן על כך שלסיעות יש דרישות בלתי אפשריות. "סיעה אחת ביקשה 4 תפקידי שרים ודרישות תקציביות שאין לנו. אם היינו עם תקציב כמו של ארה"ב, מילא", הוסיף נתניהו.

שלשום פורסם כי לאחר חודש של משא ומתן ורק שבועיים לפני פקיעת המועד האחרון להקמת ממשלה, נתניהו עוד לא חתם הסכם עם אף מפלגה. בליכוד אומרים כי הם מודאגים, כחלון וליברמן לא מנהלים משא ומתן. למרות המחלוקות, כל השותפות למו"מ הסכימו לא להגביל את מספר השרים - וגם לשנות חוק יסוד לשם כך. שמעות המהלך היא שהממשלה הקרובה הולכת להיות גדולה במיוחד, והעלות לציבור תגדל במאות מיליוני שקלים.

השותפות הקואליציוניות הסכימו ביניהן לשנות את חוק יסוד הממשלה, זאת לאחר שבשנת 2009 הממשלה הייתה ה"מנופחת" ביותר בתולדות המדינה עם 30 שרים ו-9 סגני שרים. מפלגת "יש עתיד" התעקשה עם כניסתה לממשלה ב-2013 לשנות את המצב והביאה להגבלת מספר השרים ל-18, אולם כבר בקדנציה האחרונה ההגבלה הוקפאה בהוראת שעה, וזאת בכדי לאפשר לממשלה לצאת לדרך עם 21 שרים.

צפו בהצהרה של כחלון
"כחלון וליברמן לא מנהלים מו"מ | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90, חדשות