עשרות פעילי שמאל מחו אתמול (שלישי) נגד המצור בעזה וצעדו מכיכר הבימה בתל אביב לעצרת שתתקיים בגן מאיר. הנואם המרכזי בהפגנה היה אחמד אבו רתימה, ממארגני "צעדות השיבה" בגבול הרצועה שנאומו הועבר בוידאו. המשתתפים הניפו דגלי פלסטין וקראו להחרים את האירוויוזיון שמתקיים בתל אביב. "להסיר את המצור מעזה ולבנות עתיד משותף", קראו המארגנים. עובר אורח תקף את המפגינים - המשטרה: האירוע בבדיקה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המחאה התקיימה על רקע ציון שנה להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים. "לפני שנה, בעוד בתי החולים בעזה עולים על גדותיהם בטיפול בפצועי ההפגנות, כאן בתל אביב נחגג ניצחונה של נטע ברזילי באירוויזיון", אמרו מארגני המחאה. "השנה לא נשתתף במחזה האבסורד הזה - לא נמשיך 'עסקים כרגיל' כאשר במרחק של פחות מ-100 ק"מ דרומה מיליוני אנשים, משני צידי הגדר, משלמים את מחיר האדישות".

עוד הוסיפו המארגנים: "התוצאות הקשות של אירועי השנה האחרונה - המחיר הכבד בחיי אדם, כולל יותר מ-250 הרוגים ועשרות אלפי פצועים בהפגנות, האיום הקבוע בהסלמה והפגיעות השוטפות בתושבי הדרום - מדגישות כמה חסרה וכמה מתבקשת החלטה אמיצה, שתשבור את מעגל האלימות והקטל. 'הקלות' בסגר אינן פתרון. חיים ראויים לכלל תושבי האזור הם לא רק אפשרות אלא צורך מחויב המציאות".

את ההפגנה יזמו חברי ארגון "מסרבות", שמלווים סרבני גיוס לצה"ל. בין המשתתפים, גם פעילי מפלגת חד"ש, "פורום מרצ למאבק בכיבוש", קול אחר, קואליציית נשים לשלום, אמנסטי ישראל, פורום המשפחות השכולות וארגונים נוספים.

"להסיר את המצור מעזה ולבנות עתיד משותף" (צילום: חדשות)
"להסיר את המצור מעזה ולבנות עתיד משותף" | צילום: חדשות

בין הנואמים היו גם ד"ר יעלה רענן, תושבת כיסופים, וגאדיר האני תושבת באר שבע. "חמישה מהילדים שלי גרים על הגדר בעזה, בן נשוי עם תינוק על הגדר בלי ממד ובשדרות כל פעם שיש התקפת טילים החיים שלי אינם", אמר רענן. "אני לוקחת את הילדה יוצאת מהאזור וחיה כפליטה. החיים שלי הם סיוט".

"יש אחריות על ממשלת ישראל לדאוג לי לא על ידי עוד קצת כסף כי זורקים עליי טילים אלא לעשות כל מה שניתן על מנת למנוע את האלימות בינינו ובין הארגונים בעזה", הוסיפה. "כיוון שאנו בעלי הכוח יש למדינה שלנו אחריות כלפי האזרחים של עזה, אני שכנה שלהם אני חווה מהצד את המציאות שלהם".