על אף הפגרה, הכנסת תתכנס לדיון בנושא
אושר במליאה | צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש 90, חדשות

הכנסת אישרה - שולחן הממשלה יורחב: מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) את ביטול ההגבלה על מספר השרים - מהלך שנחשף לראשונה בחדשות סוף השבוע. 65 בעד 54 נגד, זו תוצאת ההצבעה בקריאה הראשונה וכעת הוועדה המסדרת תחליט איזו ועדה תדון בחוק. בעקבות המהלך, שולחן הממשלה צפוי להיות מורחב ל-26 שרים לפחות, בעלות של מאות מיליוני שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אופיר אקוניס, שר המדע והטכנולוגיה וחבר הכנסת מטעם הליכוד, ניסה להגן על המהלך ואמר כי גם ממשלותיהם של שמיר, פרס ורבין - כללו מעל ל-20 שרים ולעיתים הרבה יותר מ-20 שרים לדבריו. "אז מה הם היו? מושחתים? שיחדו פוליטיקאים? קנו את שלטונם בכסף? בוודאי התשובה היא שלילית", אמר אקוניס והוסיף: "אתם מדברים על דמוקרטיה? תלמדו מה היא דמוקרטיה". אקוניס תקף את מפלגת יש עתיד בכך שבתקנון של "יש עתיד" אין בחירות מוקדמות, בזמן שהוא לדבריו נלחם על מקומו במפלגה.
 
בתגובה לדבריו, אמר לפיד: "היה איזה רגע שחשבנו שתקימו ממשלה לטובת המדינה, אבל החלטתם לקבוע את זה כבר ביום הראשון. כל אזרח ישראלי יודע שלא מעניין אותכם חייו ורווחתו". לפיד טען כי מוקמים משרדים מיותרים והוסיף: "אין העמדת פנים שזה נעשה לטובת המדינה - הבושה מתה והיא חיה בבלפור".

לפיד המשיך: "אפשר לתלות שלט בעפולה ליד בית החולים 'פה לא יקנו מכשיר MRI כי הכסף הלך למשרד ממשלתי מיותר'". מנגד תקף אותו השר זאב אלקין: "כשר אוצר, ללפיד לא הפריע להיות חבר בממשלה בת 23 שרים".

המטרה: למנוע פיזור הכנסת
מליאת הכנסת, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי תקף את המהלך בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "עוד משרדי ממשלה, עוד שרים, עוד בירוקרטיה, עוד טירטור של האזרחים שיעברו מעכשיו בין משרדים נוספים ועוד מסים כדי לממן את הבזבוז. זו המשמעות של ממשלה עם שרים ללא הגבלה, נשלם יותר ונקבל פחות".

ההערכה היא שבממשלה הבאה של נתניהו יכהנו לפחות 26 שרים ושמונה סגני שרים - מהלך שעלותו כחצי מיליארד שקלים למשך כהונה של ארבע שנים. החוק הקיים מגביל את מספר השרים בממשלה ל-18, אך חוק זה לא יושם למעשה מעולם, לאחר שבממשלה היוצאת הורחב מספר השרים באמצעות הוראת שעה.

בהצעת החוק נכתב: "ככל שמספר השרים וסגני השרים בממשלה ה-35 יעלה על מספר השרים וסגני השרים שהיה בעת אישור תקציב המדינה לשנת 2019, תינקט פעולה מאוזנת לצורך מימון העלות הכרוכה בכהונת השרים וסגני השרים הנוספים - וזאת מיד עם כינונה של הממשלה ה-35".

הוועדה המסדרת בכנסת דנה היום בהצעת החוק של הליכוד, ואישרה את ההליך המזורז - פטור מחובת הנחה. 14 ח"כים תמכו ו-11 התנגדו. אתמול אישרה ממשלת המעבר את החוק בישיבתה.

הדיון בוועדה המסדרת נפתח עם ויכוחים, צעקות ועימותים מילוליים בין חברי הכנסת מהאופוזיציה והקואליציה. ח"כ עופר שלח (כחול לבן) תקף ואמר שהנחיתות של ראש הממשלה במשא ומתן נובעת מכך שהוא שם את עצמו בראש ודורש לקדם את חוק החסינות. ח"כ מיקי זוהר מהליכוד טען בתוקף: "זה חוק שלי ושל בצלאל סמוטריץ' ואנחנו מתכוונים להעביר אותו - הוא לא עלה במו"מ הקואליציוני".

דבריו של שלח עוררו סערה והקפיצו את חברי הכנסת מהקואליציה. "עוד לפני שהממשלה קמה נעשה תיקון לחוק יסוד הכול בשביל שראש הממשלה יקים ממשלה", אמר. "הגרעון מתקרב ל-4%. לממשלה הזו לא תהיה ברירה אלא להעלות מסים ולקצץ בשירותים - והציבור יגיד לה את כולם דפקת רק את עצמך לא".

"תלמדו מה היא דמוקרטיה", אקוניס | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות
"אין העמדת פנים שזה נעשה לטובת המדינה ", | צילום: רויטרס, חדשות

גם יו"ר מרץ, תמר זנדברג, הגיבה למהלך ואמרה כי ככל שמה שהליכוד מציעים מושחת יותר, ככה הם הולכים יותר רחוק בהיסטוריה כדי לומר איפה זה היה. "לאן לא הולכים כדי להצדיק דבר כשצריך לומר שזה דיל מושחת בתוך חבילה מושחתת שהיום זה הצעד הראשון שלו. צריך לנקוב בשם: זה ג'ובים תמורת חסינות", הוסיפה זנדברג. "יש אישה בורחת מבשורה ויש ראש ממשלה בורח מכתב אישום".

בין חברי הכנסת התעורר ויכוח על העלויות הצפויות מהמהלך. חברי האופוזיציה טענו כי מדובר במאות מיליונים ואילו מהקואליציה טוענים - זה לא מגיע אפילו לעשרות מיליונים. ח"כ מיקי זוהר טען שכל המספרים שעלו הם מופרכים: "האופוזיציה מפרסמת מספרים מנופחים - אנחנו יודעים לקבל ביקורת אבל כשהיא אמת. היום המבחן של התקשורת האם הם ימשיכו לאתרג את השמאל".

"אנחנו מתנגדים להצעה, זה אתנן פוליטי ראשון לממשלה שמקדשת שחיתות", אמר יו"ר סיעת כחול לבן אבי ניסנקורן במהלך הוועדה. "אנחנו לא ניתן יד לשחיתות". יו"ר הוועדה ונציג הממשלה מיקי זוהר תקף: "יש לכם אג'נדה חוץ משחיתות? אתה מטיח האשמות קשות בממשלה".

"זה ג'ובים תמורת חסינות", זנדברג | צילום: פלאש 90 - מרים אלסטר, חדשות

"ההתנהלות האחרונה באה ומראה איך מצילים את ראש הממשלה מהגשת כתב אישום ולכן אנחנו מתנגדים", ענה ניסנקורן. "מכל הנימוקים למה לא הלכו על הוראת השעה אלא על הוראת קבע".

ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) תקף את הממשלה על הבקשה להגדלת כמות השרים. "מה השמות של השרים החדשים שיעלו למדינה חצי מיליארד שקל? זה חוסר בושה". זוהר ענה: "המספר מופרך - אף אחד לא קבע תוספת של עשרה שרים".