אחרי גבאי: קרבות הירושה נפתחו (צילום: גילי יערי, פלאש 90, חדשות)
יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי | צילום: גילי יערי, פלאש 90, חדשות

ברקע הקרבות הפנימיים המתקיימים בתוך מפלגת העבודה - יו"ר המפלגה אבי גבאי פרסם היום (ראשון) הודעה, לפיה - בקרוב יערכו בחירות לראשות המפלגה ולא לרשימה לכנסת. המשמעות היא שהמיקומים ברשימה יישארו כפי שהם וגבאי ורוסו מתכננים להישאר גם בקדנציה הבאה. אם ההצעה תאושר, סדר הרשימה לא ישתנה - אלא אם המפלגה תחבור למרצ או כחול לבן כפי שהציע גבאי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו    

"לקראת הבחירות שיערכו בספטמבר", אמר גבאי. "בכוונתי להביא להנהלת המפלגה ביום שלישי הקרוב הצעה לקיום בחירות לראשות המפלגה במועד המוקדם ביותר האפשרי וללא עריכת בחירות נוספות לרשימה לכנסת". קודם לכן אמר בריאיון לגלי צה"ל: "הפריימריז לראשות המפלגה יקבעו בזמן הקרוב ומי שרוצה שאודיע על פרישה, יצטרך להמתין מעט - כשיתקרב המועד אחליט אם לרוץ‎".

שמולי: "מברך על חזרתו" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
חבר הכנסת איציק שמולי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

חבר הכנסת לשעבר איתן כבל לא נשאר אדיש ותקף את גבאי בחריפות: "בוקר טוב לחבריי במנזר השתקנים .פתאום הבנתם שגבאי צריך להתפטר? איפה הייתם כשניתן היה להציל את הבית ולא את עצמכם? אני נלחמתי, התרעתי והזהרתי בזמן אמת ושילמתי את מלוא המחיר. ואתם? כל מי ששתק נושא באחריות לחורבן הבית".

ועל רקע ההצעה שקיבל גבאי נתניהו ופרטי הפגישה הלילית ביניהם שנחשפו בחדשות Online וחילופי ההאשמות בתוך המפלגה - מוקדם יותר, ח"כ אבי גבאי תקף הבוקר, בחריפות, את חבריו למפלגה: לדבריו, ח"כ יחימוביץ' שיקרה כשהצהירה שהתנגדה מיד להצטרפות לממשלה, וכך גם יתר חברי המפלגה. ח"כ איציק שמולי דווקא טען הבוקר בשיחה עם החדשות Online כי דחה מיד את ההצעה ולא ביקש תפקיד לעצמו.

"אף אחד מחברי המפלגה שאיתם שוחחתי לא אמר מיד שכניסה לממשלה לא תקום ולא תהיה", הצהיר גבאי בריאיון לרזי ברקאי בתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל. עוד התייחס לציוץ של ח"כ יחימוביץ' נגד הצטרפות לממשלה: "כשהציוץ הזה נכתב כל הפוליגרפים בישראל צפצפו, אפילו אלה שלא מחוברים לחשמל". גבאי סיפר בריאיון על הסרטון של נתניהו שצילם בפגישה: "רצינו לוודא שדבריו רציניים". עוד הבהיר גבאי שבסרטון "אכן קיימת ההבטחה" שלא לשבת עם אביגדור ליברמן, כפי שנחשף באולפן שישי.

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הגיבה לדבריו של גבאי ואמרה: "אבי די. מפצירה בך לשמור על כבודך ועל כבוד המפלגה המרוסקת, ולהפסיק, כאקורד סיום, לגדף ולנסות להכתים את שמנו כדי לחלוק באשמת אקורד הסיום האסוני". היא הוסיפה: "קבלת ממני ומרוב חבריי תמיכה וגיבוי מתמשכים וחסרי תקדים גם בעת שגיאות נוראות. נהג בנו, במפלגה, ולמען השם בעצמך - כבוד ואיפוק דומים".

אולם חבר הכנסת שמולי מתעקש כי התנגד באופן מיידי להצעה. "אני אמרתי בצורה נחרצת בפורום סגור ופתוח שאני מתנגד להצעה באופן נחרץ", הוא אומר בשיחה עם החדשות Online."לא ביקשתי דבר כזה או אחר. אין אף אדם במערכת הפוליטית שיכול להגיד היום שביקשתי". מעבר לכך, סירב להרחיב בנושא - אולם בסביבתו של גבאי אומרים כי נפגש עם שמולי שלוש פעמים לדון בהצעה.

פורשת. יחימוביץ' (צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות)
חברת הכנסת שלי יחימוביץ' | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

ח"כ שלי יחימוביץ' התראיינה הבוקר, עוד לפני המתקפה של גבאי, לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב'. יחימוביץ' טענה: "היה מו"מ מאוד אינטנסיבי שהדבר היחידי שיש פה זה תיק שר אוצר לאבי גבאי. אמרתי לו - 'אני מצטערת אבל אין לך סמכות מוסרית לנהל משא ומתן'".