משרד המשפטים, ארכיון (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90, חדשות)
בית המשפט העליון | צילום: יונתן זינדל/פלאש 90, חדשות

בכירים לשעבר במערכת המשפט ניסחו היום (ראשון) מסמך משותף, ובו הם תוקפים את הניוסנות של הממשלה שעתידה לקום - לחוקק חוקים אנטי-דמוקרטיים - כך לטענתם. "אנו בכירים לשעבר בפרקליטות המדינה ובייעוץ המשפטי לממשלה, מודאגים מהקולות הקוראים לקדם הליכי חקיקה שתפגע בעקרונות היסוד של מדינת ישראל", כתבו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"בצעדים אלה יש כדי לפגוע בעצמאות וחוסר התלות של מוסדות המדינה האמונים על שלטון החוק ובהם בתי המשפט, הפרקליטות, היועצים המשפטיים, המשטרה ומבקר המדינה", תקפו. "כוונות אלו מדאיגות בפני עצמן, ועל אחת כמה וכמה כאשר חלק מהקולות באים על רקע ההליכים המתנהלים בעניינו של ראש הממשלה".

"גם לו יש תחליף", נתניהו (צילום: החדשות)
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: החדשות

הבכירים לשעבר טענו כי "צעדי החקיקה המתוכננים יפגעו פגיעה אנושה בדמוקרטיה הישראלית, בעקרון השוויון בפני החוק ובזכויות האדם, בעצמאות ובחוסר התלות של שומרי הסף, מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט". הם הוסיפו: "צעדים אלו יפתחו פתח לכוח בלתי מרוסן של הרשויות הפוליטיות בלי איזונים ובלמים החיוניים למשטר דמוקרטי".

עוד כתבו: "מדינת ישראל התגאתה תמיד ברשות שופטת עצמאית ומקצועית, אשר מאז ימיה הראשונים של המדינה לא היססה לתת סעד כשמצאה כי זכויות תושביה - מימין ומשמאל, יהודים וערבים, נפגעו שלא כדין. אסור ליטול מבית המשפט את הסמכות לבקר את מעשיהן ואת החלטותיהן של רשויות המדינה האחרות".

משרד המשפטים (צילום: חדשות 2)
משרד המשפטים | צילום: חדשות 2

בהמשך המכתב, עליו חתומים פרקליטי מדינה, משנים ליועץ המשפטי לממשלה, משנים לפרקליט המדינה, מנהלי מחלקות בפרקליטות המדינה ופרקליטי מחוז, כתבו הבכירים: "אנו פונים לציבור הרחב ובמיוחד לחברי הכנסת, כנאמני הציבור, בקריאה לפעול לשימור עקרונות היסוד של הדמוקרטיה בישראל וזכויות האדם, לרבות השוויון בפני החוק, תוך הכרה במעמדם של שומרי הסף, ובכלל זה שמירה על עצמאותה של הרשות השופטת". הם המשיכו במתקפה: "יש לבלום ולהתנגד לכל חקיקה שתפגע בעקרון השוויון בפני החוק ובעצמאותם של שומרי הסף ומערכת המשפט בכללותה".

בית המשפט העליון (צילום: אתר בית המשפט העליון, חדשות)
בית המשפט העליון | צילום: אתר בית המשפט העליון, חדשות

בין בכירי מערכת המשפט לשעבר שחתמו על המסמך המשותף: משה לדור; אביה אלף; נורית אלשטיין; חובב ארצי; גלי בהרב מיארה; מלכיאל בלס; אפרת ברזילי; שלמה גוברמן; רחל גוטליב; אסתר גופר; שמעון דולן; שרית דנה; יעל ורבה זלינגר; יעקב כהן; אורי כרמל; גל לברטוב; דוידה לחמן מסר; יסכה ליבוביץ; יהושע למברגר; שביט מטיאס; אסנת מנדל; לאה מרגלית; ערן שנדר; לבנת משיח; רחל סוכר; אורית סון; רונית עמיאל; אורית פודמסקי; סילביה פריימן; עירית קאהן; אורית קורן; יהודית קרפ; אלה רובינק; מרים רובינשטיין; מרים רוזנטל; יהושע רזניק; הרצל שבירו; יהושע שופמן; מירית שטרן; רחל שיבר; נורית שניט; טנה שפניץ; יהודה שפר וטליה ששון.