בית המשפט העליון בירושלים, ארכיון
בית המשפט העליון בירושלים, ארכיון | צילום: פלאש 90, יוסי זמיר, חדשות

גולשים ברשת הבחינו בתופעה חריגה בעת החיפוש בגוגל: חיפוש הביטוי "חונטת רחביה", כינוי שנטבע על-ידי מתנגדי מערכת המשפט, הוביל לערך של בית המשפט העליון בירושלים במנוע החיפוש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בטקטיקה שגורה בקרב גולשים ברשת שמנסים לייצר תוצאות שגויות ומבזות לערכים מסוימים בגוגל באמצעות חיפוש מרובה של הביטוי השגוי, ובכך הם מצליחים להתל באלגוריתם של מנוע החיפוש.

תוצאת החיפוש המבזה
תוצאת החיפוש המבזה | צילום: חדשות

הכינוי "חונטת רחביה", שמתייחס לשכונה בירושלים שבה מתגוררים כמה משופטי בית המשפט העליון, נמצא בשימוש רווח בקרב אלה הקוראים להגביל את כוחה של הרשות השופטת, ובהם גם יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה.

המשתמש חיים אלקסלסי צייץ תמונה של תוצאת החיפוש וכתב: "טוב זה אחד הענקים. זה גוגל - לא אני...". אחד המגיבים לציוץ שלו היה יאיר נתניהו שכתב בתגובה: "רק אני שמתי לב לפירמידה של הבונים החופשיים על הגג של הבניין?". רק לאחר פניית החדשות התוצאה המבזה הוסרה.

בין המגיבים. יאיר נתניהו, ארכיון
בין המגיבים. יאיר נתניהו, ארכיון | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90, חדשות

"אלגוריתם החיפוש של גוגל מסתמך על מספר רב של גורמים לצורך דירוג תוצאות חיפוש", מסר דובר גוגל. "אנחנו עושים את מירב המאמצים להבטיח שהן יהיו שימושיות ורלוונטיות ככל הניתן. כפי שעשינו גם הפעם, כשאנחנו מגלים תוצאות חיפוש לא הולמות, אנחנו מסירים אותן במהרה".