בדרך לכהונה נוספת, יולי אדלשטיין | צילום: ערוץ הכנסת‎, חדשות

מספר 2 במפלגת כחול-לבן, שצפויה לשבת באופוזיציה בכנסת הקרובה, הודיע הערב (שני) כי יתמוך במינויו של יולי אדלשטיין לתפקיד יושב ראש הכנסת לקדנציה נוספת. בציוץ שפרסם יאיר לפיד ברשתות החברתיות, כתב כי אדלשטיין הוא "האיש המתאים לתפקיד". עמדת שאר הסיעה בנושא, ובראשם בני גנץ, גבי אשכנזי ומשה יעלון, עדיין אינה ברורה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אתמול נפגש ראש הממשלה נתניהו עם יו"ר הכנסת הנוכחי יולי אדלשטיין במעון ראש הממשלה בירושלים. בהודעת הליכוד נמסר כי נתניהו אמר לאדלשטיין שיתמוך בו לכהונה שלישית בתפקיד. לפיכך, נראה שאדלשטיין צפוי להתמנות בקרוב משום שהוא זוכה בתמיכה חוצת מחנות - מהקואליציה והאופוזיציה העתידיות.

אדלשטיין נבחר במרס 2013 לתפקיד יו"ר הכנסת ה-19. אדלשטיין, אסיר ציון לשעבר, ציין בנאומו הראשון את חשיבות המינוי עבורו כעולה חדש שהפך ותיק בישראל. הוא סיפר מעל דוכן הנואמים על היום שבו שוחרר מהכלא בסיביר ואת שעבר עליו בחייו עד ליום שבו עלה ארצה.

הרוטציה מבריחה מצביעים?
לפיד תומך, מה יעשה גנץ? | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות

"כששוחררתי, קיבלתי לוח שנה", סיפר. "לא צוינו בו התאריכים העבריים, אך אשתי סיפרה לי שזהו ה' באייר, יום העצמאות של מדינת ישראל. בואו לא נשכח שגם כשאנחנו מטפלים בבעיות ומצוקות, שאלמלא ה' באייר תש"ח, תסריט החיים, גם שלי, היה נכתב אחרת לגמרי".

הבחירה באדלשטיין התאפשרה לאחר שהוחלט כי ישמש כמועמד המפלגה במקום חבר הכנסת דאז ראובן רבלין. נתניהו הדיח אז את ריבלין מתפקידו, זאת כדי לאפשר איוש התפקיד בידי גורם שייגבה את פעולותיו בכנסת.

תפקידו של יו"ר הכנסת הוא לעמוד בראש בית הנבחרים ולנהל את ענייניה. הוא מופקד על שמירת כבודה, על הסדר בישיבותיה ועל קיום תקנונה. הוא גם מייצג את הכנסת כלפי גופים חיצוניים. יו"ר הכנסת אחראי גם למינהל הכנסת ולמזכירות הכנסת, וכן להכנתו ולביצועו של תקציב הכנסת. יו"ר הכנסת נבחר בהצבעה גלויה.