גנץ חוזר לפרונט (צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות)
רביעיית ראשי כחול לבן | צילום: תומר נויברג, פלאש 90, חדשות

המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לבין ישראל ביתנו נותר תקוע, אף שאתמול (שישי) נמשכו המגעים הישירים בין יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. גם כעת סוגיית החרדים וחוק הגיוס טרם נפתר. אמש פורסם באולפן שישי כי בליכוד, כך מתברר, ממשיכים להיערך לאופציה חלופית והיא "גניבה" של חבר כנסת אחד או שניים ממפלגת כחול לבן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכירים בכחול לבן סיפרו לחדשות כי גורמים בליכוד שוחחו בשבוע האחרון עם ח"כ גדי יברקן, מקום 33 ברשימת כחול לבן לכנסת מטעם מפלגת תל"ם,בניסיון לשכנע אותו להצטרף לשורות מפלגת השלטון. לדבריהם אף הוצע לח"כ יברקן את תיק העלייה והקליטה, נושא הקרוב לליבו מעצם היותו יוצא אתיופיה, שהיה מיועד לישראל ביתנו. חבר הכנסת אמר לנציגי הליכוד שהוא מעריך את מפלגתם אבל לא יכול לחיות עם דרך ההתנהלות של הנהגתה, שלטענתו לא מוסרית.

"לא מאמין לחקירה". ח"כ יברקן (צילום: החדשות)
ח"כ גדי יברקן | צילום: החדשות

זו לא הפעם הראשונה שבליכוד מנסים להביא לעריקתם של ח"כים מכחול לבן. בתחילת החודש פורסם ב"ידיעות אחרונות", כי בכיר בצוות המו"מ של הליכוד ומקורבו של נתניהו, נתן אשל, פנה לגורמים בעולם החרדי בניסיון להשפיע על ח"כ עומר ינקלביץ', מקום 23 ברשימת כחול לבן, לעבור לליכוד.

לפי הפרסום, אשל פעל בניסיון להביא לעריקתה של ח"כ ינקלביץ'. אשל פנה לגורמים שונים בעולם החרדי כדי לבדוק אפשרות להשפיע עליה ולהעבירה לליכוד. אשל גם ביקש לבדוק עבורו מיהי הדמות התורנית הקרובה אליה, שיכולה גם להשפיע עליה להסכים למהלך.

"עם הקול שלה יש לנו ממשלה גם בלי ליברמן"

בשיחה שקיים מקורבו של נתניהו עם גורמים חרדים שונים, אמר: "אין לנו ממשלה בלי הקול שלה. עם הקול הזה יש לביבי ממשלה גם בלי איווט. אנשי קשר כבר דיברו איתה. אבל פה זה כבר לא ילך רק עם אנשי קשר. חברה שלה כבר דיברה איתה ועוד מישהו כבר דיבר איתה. זה לא רק אנשי קשר. אנחנו רוצים שהיא תעזוב את כחול לבן ותעבור לליכוד. היא תקבל ראשות ועדה חשובה שתטפל בנושא חרדים. היא לא תהיה סתם ח"כית בלי משמעות בכחול לבן".

לדברי אשל, ינקלביץ' תציל את החרדים מידיו של ליברמן. "היא גם מצילה את היהדות החרדית", אמר. "ברור שקרה משהו עם ליברמן והיא יכולה לעצור את זה. היא תהיה בליכוד". על הרעיון שלפיו ינקלביץ' תישאר בכחול לבן אבל תצביע עם הקואליציה, אמר אשל: "היא יכולה לעשות את זה, אבל הם יזרקו אותה - אז שתבוא לליכוד".

עומר ינקלביץ' (צילום: חדשות)
ח"כ עומר ינקלביץ' | צילום: חדשות

בשיחה אחרת שקיים עם גורמים חרדים, גילה אשל כי המטרה שלו היא להשפיע על החלטתה של ינקלביץ' - באמצעות רבנים ואדמו"רים. לפי הפרסום, אשל אמר: "אני לא יודע אם היא שייכת לליטאים או לחסידים. אני לא מכיר אותה. נגיד שהיא ליטאית ויבוא הרב חיים קנייבסקי ויגיד שאסור לפגוע ביהדות החרדית, וזה יהיה תלוי רק בה היא לא תעמוד בזה. ואם יבוא אליה הרב מגור, אם בעלה חסיד גור - היא לא תעמוד בזה".

מקורבו של נתניהו, נתן אשל, מסר אז בתגובה: "לי זה טוב כזה פרסום, אבל לא ביקשנו ולא נרצה לא אותה ולא אחרים. אנחנו שמחים עם ה-65 שיש לנו".