ח"כ לשעבר טרכטנברג במחאת החצאיות (צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות)
הכנסת בהשבעתה | צילום: קובי ריכטר/TPS, חדשות

הכנסת החדשה נפתחה במושב קיץ, ובשל המספר של פנים החדשות במשכן - התעורר הצורך לחדד את הנהלים. לאחר שמספר אורחים כבר הספיקו לקבל אזהרה על הגעתם בלבוש בלתי הולם, הפיץ היום (שלישי) מנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ', מכתב ל"כל באי הבית" המחדד את קוד הלבוש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"כנהוג בפרלמנטים אחרים בעולם, משכן הכנסת הוא מקום שבו יש להקפיד על הופעה ייצוגית והולמת", הסביר סחרוביץ'. "לצד החשיבות שבהתנהלותה של הכנסת בהיבטים המהותיים של עבודתה, ישנה חשיבות גם לנראות ולכך שהבאים והבאות בשערי הכנסת יופיעו בלבוש מתאים, המכבד את המשכן".

אלברט סחרוביץ' (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
אלברט סחרוביץ' | צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

המכתב מפרט הנחיות ברורות לגבי פרטי הלבוש המותרים והאסורים: "לא תותר כניסה בלבוש שאינו הולם ומכבד את משכן הכנסת ובכלל זה גופיות, חולצות בטן, מכנסיים שאינם באורך מלא, מכנסיים עם קרעים, חצאיות ושמלות קצרות, אימוניות (טרנינגים), כפכפים וכיוצא באלה. כמו כן, אין להגיע בלבוש עם כיתוב פוליטי".

"כידוע לכם, בימי הכנסת ה-20 הוסכם יש להותיר על כנו את קוד הלבוש הנהוג בכנסת בשנים האחרונות אשר חל באופן אחיד על כל באי הבית", המשיך מנכ"ל הכנסת. "לצד זאת, הוחלט ליצור מנגנון אכיפה ובו מתן אזהרות בטרם מניעת כניסה למשכן בשל הפרת קוד הלבוש".

"מכובדות אינה מילה גסה"

כפי שלמדו על בשרם מספר מבאי המשכן בשבוע האחרון, מי שיעבור על כללי הלבוש צפוי לספוג ענישה. בפעם הראשונה תתקבל באזהרה בכתב בלבד, אולם בפעם השנייה - לא יורשה המפר את הכללים להיכנס לכנסת: "קיבל אדם אזהרה אחת ולא תתאפשר כניסתו למשכן הכנסת בפעם הבאה שיבקש להיכנס בלבוש שאינו תואם לקוד".

מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ' הסביר: "אל הכנסת הצטרפו 49 חברי כנסת חדשים אשר החלו להיפגש באופן יומיומי עם מאות רבות של יועצים, מתנדבים, מבקרים ועוזרים פרלמנטריים. קצב העבודה המתגבר מחייב אותנו להדגיש בפני אותם מבקרים את כללי הלבוש הנהוגים בכנסת שתכליתם שמירת אופיו המכובד של המשכן".

"כזכור קוד הלבוש הנוכחי נכתב בכנסת הקודמת לאחר תהליך מקיף, מקצועי ומשתף בו נטלו חלק אנשי יעוץ חיצוני, נציגים מקרב חברי הכנסת, הנהלת הכנסת, עובדי הכנסת והיועצים הפרלמנטריים", המשיך. "מכאן שגם בנושא לבוש ונראות הכנסת מיישרת קו עם יתר הפרלמנטים בעולם ומעבירה מסר שמכובדות אינה מילה גסה".