סקרי העומק: ליברמן מתחזק
משבר במו"מ | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

המשבר שפרץ במשא ומתן בין נציגי הליכוד לנציגי ישראל ביתנו עלול להוביל להכרזה על בחירות חדשות. מדובר במשבר אמיתי ולא מבוים, והוא נסוב סביב מחלוקת קשה על אודות חוק הגיוס. למעשה ישנם הסכמים חתומים עם כל המפלגות וניתן להגיע להסכמות במהרה, אך המוקש הוא ההסכם שהגיעו בליכוד עם החרדים על יעדי הגיוס של החרדים בחוק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הליכוד הציע שהחוק יישאר כפי שהוא, בדומה למה שליברמן הסכים, אך העלה את האפשרות שיעדי הגיוס יהיו לפי החלטת ממשלה ולא לפי חוק. ליברמן דחה את ההצעה הזו על הסף והחרדים מסרבים להסכים לכך.

נוכח המשבר הודיע נתניהו על כינוס ישיבת חירום עם ראשי הסיעות שהמליצו עליו במשרדו שבירושלים בשעה 20:00, ישיבה שליברמן סירב להגיע אליה. נתניהו עשוי להכריז נוכח המצב על בחירות חדשות, לא לפני שיוודא שלא יהיה מישהו אחר שיוכל להרכיב ממשלה במקומו.

ליצמן בלשכת ראש עיריית י-ם, בחמישי
ליצמן בלשכתו של לאון | צילום: חדשות
נתניהו תוקף את ליברמן
מתקופות טובות יותר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות
עו
נתניהו לא מגיע להסכמים | צילום: רויטרס, חדשות

נזכיר כי בפוסט בעמוד הפייסבוק של מפלגתו כתב ליברמן: "חוק הגיוס היה נושא מרכזי בסדר היום של ישראל ביתנו במהלך הבחירות ולאחריהן. במו"מ הקואליציוני הבהרנו פעם אחר פעם שבנושא זה לא יהיו ויתורים". בתגובה פרסם הליכוד: "ליברמן התחייב לקהל בוחריו שהוא יתמוך בהקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו. כעת הוא משתמש בכל מיני תירוצים כדי למנוע את הקמתה של ממשלה זו, מה שעלול להביא להקמת ממשלת שמאל".

במקביל, גם ראשי איחוד מפלגות הימין הציבו אולטימטום לנתניהו. נוכח העובדה שאין ממשלה בלעדי חברי מפלגה זו, סמוטריץ' והרב פרץ הודיעו כי הם לא יוותרו על תיקי המשפטים והחינוך, והם לא מתכוונים לחתום בלעדיהם.   

שבוע לפני תום התקופה שניתנה לנתניהו על מנת להרכיב ממשלה, ולמרות שהמשא ומתן עם המפלגות נמשך כבר חודש וחצי, עדיין לא נחתמו הסכמים. מעולם לא עבר זמן רב כל כך בלי אף הסכם חתום בין השותפות בקואליציה העתידית, ובליכוד ממשיכים לחפש דרכים חלופיות ויצירתיות לגייס רוב בעזרת חברי כנסת מהאופוזיציה.