עשרות אלפי בני אדם הפגינו אמש (שבת) ברחבת מוזיאון תל אביב במחאה נגד כוונת ראש הממשלה נתניהו לחוקק חוק חסינות, שימנע הגשת כתב אישום נגדו. ההפגנה התקיימה תחת הכותרת "חומת מגן לדמוקרטיה - עוצרים את חוק החסינות". במהלך הערב נאמו בכירים באופוזיציה, ביניהם יו"ר כחול-לבן גנץ, ח"כ לפיד, יו"ר העבודה גבאי, יו"ר מרצ זנדברג וגם - לאחר לחץ ציבורי - יו"ר חד"ש-תע"ל איימן עודה. גנץ: לא ניתן לנתניהו לחרב את בית המשפט. לפיד: "נמאס לנו להיות מנומסים. הוא הורס את המדינה". בליכוד הגיבו: "תומך הטרור איימן עודה נאם בברכת לפיד וגנץ, איזו בדיחה!".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

יו"ר כחול לבן בני גנץ עלה לבמה ראשון ותקף את ראש הממשלה: "יש מי שמנסה להחליף את שלטון העם בשלטון יחיד. יש מי שמנסה לשעבד אומה שלמה לאינטרסים האישיים שלו. עכשיו - המאבק הוא בבית. המאבק הוא על הבית. הוא על דמותה וצלמה של מדינת ישראל. נתניהו, הולכת שולל את בוחריך, ניצלת בציניות את המצביעים שלך. אלה שהחליטו להצביע לך לא ביקשו להמית על ישראל קלון. לא קיבלת מהעם או הנשיא מנדט כדי להשתמש בו כמגן אישי ומשפטי".

 

גנץ הוסיף: "נתניהו, לא ניתן לך להשתיק את התקשורת, לא ניתן לך לפגוע במוסדות תרבות ואקדמיה, לא ניתן לך למוטט את המשטרה, להטיל אימה על היועמ"ש, לא ניתן לך להחריב את בית המשפט. לא ניתן לך לקעקע את יסודותיה של הדמוקרטיה הישראלית". יו"ר כחול-לבן פנה לקהל שהתאסף ברחבת מוזיאון ת"א ואמר: "אנחנו נאבק בשבילכם בכנסת. ביחד נאבק בחוצות, בכיכרות, ברחובות, בכפר, בעיר, במרכז, נעשה את זה בפריפריה. נעשה את זה חברים, גם בקלפיות בבחירות הבאות, קרובות או רחוקות". גנץ שב והדגיש: "שיכרון הכוח הפוליטי הוא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית".

הפגנת האופוזיציה בתל אביב (צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות)
"חקיקה בנוסח טורקיה" | צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות

ח"כ לפיד עלה גם הוא לנאום וסיפק נאום תקיף בו תקף את נתניהו והשווה אותו לארדואן. "מה הוא חושב? שנשב בשקט? שהוא יהרוס את בית המשפט ואנחנו נשתוק? שהוא ישלם בכסף שלנו מיליארדים לליצמן וסמוטריץ' כדי שהם ייתנו לו חסינות? מדינת הלכה תמורת חסינות? סחטנות תמורת חסינות. לא ניתן", אמר לפיד.

אלפים בהפגנה, הערב (צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות)
אלפים בהפגנה, הערב | צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות

לפיד הוסיף: "תסתכלו על הכיכר הזו. רק התחלנו. זו רק ההתחלה. אנחנו פה כי אנחנו כועסים. נמאס לנו להיות מנומסים. הוא הורס את המדינה. הורס אותה. עכשיו הוא אומר - 'זו כבר לא החסינות, אני הולך על פסקת ההתגברות'. מה הוא חושב, שאנחנו מטומטמים? פסקת ההתגברות זו החסינות. זו המטרה היחידה שלה. להרוס את בית המשפט העליון כדי להוציא אותו מהכלא".

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי לפיד: "לפיד מדבר על סכנה לדמוקרטיה וארדואן? בפעם הבאה שיהיו פריימריז ב״יש עתיד״ זה יהיה ב 2045. חברת הכנסת עדי קול שהתנגדה ליו״ר לפיד גורשה מהמפלגה לאלתר. לפיד = בדיחה".

יו"ר מפלגת חד"ש-תע"ל, ח"כ איימן עודה, נאם גם הוא במסגרת ההפגנה - לאחר יממה של לחץ פוליטי רחב להכלילו ברשימת הנואמים. בנאומו אמר: "אני נמצא כאן היום כי אני מאמיו בשותפות יהודית ערבית. אני מאמין ששותפות כזאת היא הדרך היחידה לתקווה ולשינוי במדינה. אני נמצא כאן היום כי אני מבין היטב את המשוואה שאנחנו האזרחים הערבים לבד לא יכולים, אבל בלעדינו זה בלתי אפשרי. זוהי המשוואה".

עודה המשיך: "אני מאמין שבלי שיוויון אין דמוקרטיה. נאמר לי שעצם העובדה שאני עומד פה זה הישג. אני לא מסתפק בזה. אני רוצה להיות חלק לגיטימי מהשינוי במדינה. זה לא רק חוק החסינות. זו רשימת חוקים שנתניהו רוצה לקדם. והראשונים להיפגע הם קבוצות מיעוט. זה לא יעצור שם. זה יגיע לכולנו. המאבק הזה שזור גם בשוויון, בדמוקרטיה, בצדק החברתי ובשלום. שזור בהכל. זו אמורה להיות שותפות בין אמיצים. אני מוכן לשותפות הזאת כדי לעשות את השינוי".

ח"כ עודה בנאומו, הערב (צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות)
ח"כ עודה בנאומו, הערב | צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות

יו"ר מפלגת מרצ, תמר זנדברג אמרה: "בושה! שוחד מרמה והפרת אמונים הן 3 הסיבות היחידות לרסק את בית המשפט. אלו 3 הסיבות היחידות להמציא פתאום חוק חסינות פרסונאלי. פסלון חסינות אישי לראש הממשלה. ואיך אמר מיקי זוהר: זה שזה אישי זה לא אומר שזה פרסונלי".

מהתנועה הרפורמית שמשתתפת גם היא בהפגנה נמסר: "התנועה הרפורמית רבניה וחבריה יודעים היטב מדוע יש להגן על מעמדו של בג"ץ ומדוע המפלגות החרדיות הן הראשונות לשתף פעולה עם הניסיון להחליש את כוחו. לבית המשפט תפקיד מכריע בשמירה על זכויות מיעוטים, אבל בכל הנוגע לכפיה הדתית, בג"ץ מגן דווקא על הרוב הישראלי המאמין בחופש דת ומצפון מפני סחטנות פוליטית ומפני שיתוף פעולה פסול שיפגע בטוהר המידות של המשטר בישראל ובחופש האישי של הרוב החילוני והמסורתי גם יחד. בשמן של היהדות והציונות אנחנו התייצבנו למאבק על חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית".

שדרות שאול המלך בתל אביב בקטע שבין רחוב לאונרדו דה-וינצ'י ועד לרחוב ויצמן נחסם לתנועת כלי רכב בשני הכיוונים, כך נמסר מהמשטרה.

הפגנת האופוזיציה בתל אביב (צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות)
אלפי מפגינים בתל אביב | צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות
המספר המדויק - 50,127 איש (צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות)
אלפים בהפגנה בת"א, הערב | צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות

אחרי שבמהלך השבוע התקיימו הפגנות קטנות מול בתיהם של ח"כים ושרים בקואליציה העתידית, הערב מתקיימת המחאה הגדולה הראשונה של האופוזיציה בכנסת, ביוזמת כחול-לבן, מרצ והעבודה. המפגינים מוחים נגד כוונת נתניהו לחוקק חוק חסינות: מפגינים נצפו חובשים "תרבוש" ומשווים בין ישראל לטורקיה.

יו"ר מרצ נאמה, הערב (צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות)
יו"ר מרצ נאמה, הערב | צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות

הח"כים הבכירים שמובילים את המחאה מבהירים כי מדובר הפגנה ראשונה במערכה תקשורתית, משפטית - ברחוב וברשתות החברתיות.