או ממשלה - או בחירות חוזרות: כ-40 שעות לפני המועד האחרון, במערכת הפוליטית עדיין נעשים הבוקר (שלישי) מאמצים אחרונים למנוע בחירות חוזרות. בינתיים, משני צידי המתרס מנסים להפעיל לחץ ולאיים. אלקין: "סבירות גבוהה לבחירות". לפיד: "לא תהיה מדינת הלכה כדי שראש הממשלה יציל עצמו מהכלא".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון ל"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין בקשת 12 טען השר אלקין כי הדרישה שרק החרדים יתפשרו היא לא נכונה. "אנחנו רוצים שהחרדים הם אלה שיוותרו על הכל ב-100 אחוז, זה אף פעם לא קורה", טען. "כדי להגיע לפשרה כל צד צריך לגלות גמישות, החרדים גילו גמישות, הם מוכנים לעוד גמישות אבל זה אומר שגם ישראל ביתנו צריכים לעשות את הצעד לקראת ולגלות גמישות כלשהי - לפחות ב-10 אחוז".

בריאיון לגלי צה"ל טען השר אלקין שישנה סבירות גבוהה שנצא לבחירות וכי "הכלכלה והביטחון ייפגעו מזה - לא נבון להוציא מיליוני שקלים על פריימריז כשהרשימה הורכבה רק לפני מספר חודשים".

הכנסת תתפזר? (צילום: נועם ריבקין פנטון / פלאש 90, חדשות)
הכנסת תתפזר כבר השבוע? | צילום: נועם ריבקין פנטון / פלאש 90, חדשות

חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו, התראיין גם הוא בחדשות הבוקר וטען גם הוא שצריך לנצל את הזמן כדי להגיע לפיתרון שיוביל להקמת ממשלה אך הבהיר: "אם הפתרון הוא שאנחנו נתכופף ונאפשר לחרדים לעשות מה שהם רוצים - אז כמובן שזה לא פתרון".

גם חבר הכנסת יאיר לפיד קרא הבוקר להימנע מבחירות, אך טען שיש להטיל על מפלגתו להקים את הממשלה במקום נתניהו. "פיזור הכנסת הוא דריסת החוק", טען בריאיון בגלי צה"ל. " אין שום סיבה שכחול לבן לא תקים את הממשלה".

סמוך לחצות אישרה הוועדה המיוחדת בכנסת את קידום החוק לפיזור הכנסת לקריאה ראשונה. קצת אחרי השעה 02:00 עבר החוק בקריאה ראשונה במליאה. 66 חברי כנסת תמכו, 44 התנגדו ו-5 נמנעו. הוועדה המיוחדת קבעה שהבחירות לכנסת ה-22 ייערכו ביום שלישי, ה-17 לחודש ספטמבר.

ראש הממשלה נתניהו התייחס אתמול בערב למשא ומתן הקואליציוני התקוע ואמר בכנסת: "אין שום סיבה לגרור את המדינה לבחירות מיותרות שייעלו הון עתק וישתקו את כולנו לעוד חצי שנה. אמשיך לפעול בזמן שנותר כדי להקים את הממשלה בימים הקרובים. קורא לליברמן לשקול את הדברים בשנית, יש לך 48 שעות. אפשר לעשות הרבה דברים בזמן הזה". מוקדם יותר הפגישה בין השניים הסתיימה ללא תוצאות.

נתניהו התחיל את הצהרתו ואמר: "בימים האחרונים אני עושה מאמצים אדירים לקיים את רצון העם, להקים ממשלת ימין ולמנוע בחירות יקרות ובזבזניות. אין שום שיבה לשתק את המדינה לעוד שנה וחצי, לבזבז מיליארדים כשהפתרון מונח מולנו". בדבריו, נתניהו הביע התנגדות לקיום בחירות חוזרות ופנה לליברמן: "הוויכוח כאן הוא קוסמטי וסמנטי, בגלל זה לא הולכים לבחירות, יש פתרונות מצויינים ואם יש נכונות אפשר לפתור הכל. צריך לגלות אחריות ולהקים ממשלה מיד".

נתניהו הוסיף: "מצפה שטובת המדינה תגבר על כל אינטרס אחר. נגמר הזמן, צריך להתעשת. מקווים שאנשים יתעוררו ויעשו את הדבר הנכון. לצערי, עד לרגע זה כולל הערב לא הצלחתי לשכנע את אביגדור ליברמן להימנע מבחירות". נתניהו שב ועקץ את ליברמן עם הדגשת הזמן שנותר - '48 שעות' - בהקשר לאמירה של ליברמן חיסול איסמעיל הנייה.