יהדות התורה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
ראשי מפלגת יהדות התורה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

מפלגת יהדות התורה שלבסוף עלתה לשמונה מנדטים הודיעה היום (שלישי) כי אחרי התייעצות עם חברי הסיעה הוחלט כי המפלגה תעמוד מאחורי כל מי שלומד תורה ותורתו אומנותו ושהוא יוכל להמשיך ללמוד באין מפריע ואף הצהירו כי אם הנושא לא ייפתר: "אין לנו שום בעיה להתמודד בבחירות נוספות". הודעת יהדות התורה שנמסרה לתקשורת מגיעה אחרי פגישתם של ליברמן ונתניהו כחלק מהמו"מ הקואליציוני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

"הסיעה קיבלה החלטה שאנחנו נעמוד על כך שכל מי שלומד תורה ותורתו אומנותו יוכל להמשיך ללמוד באין מפריע ונעמוד על כך בתוקף", הכריזו ביהדות התורה. "במקביל אנחנו מודיעים לראשי המטות בכל הארץ להישאר בכוננות מלאה, במידה וחס וחלילה הנושא הזה לא ייפתר. הוכחנו זאת ואין לנו שום בעיה להתמודד בבחירות חוזרות".

ליברמן על האיחוד בשמאל: אפס אחוזים שנשב (צילום: רויטרס, חדשות)
יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן | צילום: רויטרס, חדשות

מוקדם יותר ראש הממשלה נתניהו, נפגש עם יו"ר מפלגת ישראל ביתנו ליברמן על מנת להתניע את המשא ומתן הקואליציוני ביניהם. ממפלגת ישראל ביתנו נמסר כי "השניים קיימו שיחה באווירה נינוחה שנגעה בנושאי ביטחון, דת ומדינה ועלייה וקליטה והחליטו כי אחרי שהנשיא יטיל על נתניהו את משימת הרכבת הממשלה, השניים יחלו להתניע את המשא ומתן".

ליברמן, שנתפס כאיש החזק במו"מ הקואליציוני הנוכחי ושמר עד כה את הקלפים קרוב לחזה, הקים אמש צוות מו"מ קואליציוני והכריז שימליץ לנשיא המדינה על נתניהו לראשות הממשלה. באירוע הרמת כוסית לכבוד חג הפסח יחד עם פעילים וחברי מרכז המפלגה, ליברמן אמר שהוא מתנגד בתוקף לממשלת אחדות עם מפלגת כחול לבן, אך אמר כי יעמוד על דרישותיו והן: תיק הביטחון והקליטה והעברת חוק הגיוס כלשונו.

נתניהו וחברי הכנסת החרדים (צילום: החדשות)
נתניהו וראשי הסיעות החרדיות | צילום: החדשות

ליברמן אמר שיעמוד על תנאיו גם במחיר של הליכה לאופוזיציה או אפילו הקדמת הבחירות. "לא נוותר על הדרישה", אמר והוסיף כי הוא מעוניין בפסקת התגברות - אבל רק אחרי שחוק הגיוס יאושר, "גם במחיר של בחירות חדשות, לא יהיה שום ויתור בנושא חוק הגיוס לבני ישיבות".

באשר לחוק הגיוס אמר כי כל הדרישות של המפלגות החרדיות הן "לרוקן את החוק - אנחנו לא נסכים. אנחנו נקפיד על שוויון. לא נוותר על פסיק ולא על נקודה. נעביר את החוק באותו נוסח. זה בעד מדינת ישראל לא נגד החרדים. בעד צה"ל. התייעצנו עם דתיים וחרדים. לא מבין את כל המשבר שהם מנסים לייצר. יש פה שכרון כוח, חטא היוהרה. לכן הגישה של אנחנו נדרוש או נקבל".

ליברמן ונתניהו: יחסי אהבה-שנאה (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
החלו במו"מ הקואליציוני | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

ליברמן הכריז כי לא יוותר על ערכים בתמורה לכיסאות וייאבק בכפייה הדתית. "בנושא דת ומדינה - אנחנו מפלגה שמכבדת את הערכים היהודיים", אמר ליברמן. "אנחנו נגד כפייה דתית. מה שעשו מפלגות חרדיות כל יום זה קל מאוד, להסית נגד ישראל ביתנו ולהגיד שהם נגד יהדות, נגד התורה, נגד ההלכה - שום דבר לא נכון".