בנט, הערב (צילום: לע"מ, חדשות)
בנט, הערב | צילום: לע"מ, חדשות

16 חתנים וכלות יקבלו הערב (חמישי) את פרס ישראל לשנת תשע"ח. בטקס, שנערך במעמד נשיא המדינה ריבלין, רה"מ נתניהו ויו"ר הכנסת אדלשטיין, נאם שר החינוך נפתלי בנט ושיגר מסר של אחדות. "הביטו במקבלי פרס ישראל על הבמה, כמה הם שונים - בארץ מוצאם, בדעותיהם, במבטאם - אך כל הכלות והחתנים שותפים בשאיפתם לבנות כאן מדינת ישראל מופלאה", אמר בנט.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"כשהייתי ילד, חזרתי יום אחד מבית הספר ושאלתי את אבא שלי 'אבא, תגיד, אנחנו אשכנזים או ספרדים?'", סיפר בנט. "אבא הסתכל עליי במבט של תמיהה, שתק לרגע, וענה: 'אנחנו יהודים'.  אבא, שנולד בגולה, מרוחק מזיקה ליהדות ולישראל, הבין בפשטות את מה שאנחנו לעיתים שוכחים. כולנו משפחה אחת. משפחה מגוונת, תוססת, משפחה וכחנית. אבל משפחה אחת".

עוד הוסיף בנט כי קיים שוני בין הזוכים בפרס השנה, אז יש הרבה יופי בשוני זה. "אנחנו עם של רעיונות ואנחנו עם של ויכוחים והוויכוחים הם שיוצרים את הרעיונות. אומת הסטארט-אפ תלויה בכך שנמשיך להתפלמס, אך האחדות בתוכנו היא התנאי שנמשיך להתקיים. אחדות אין פירושה מחיקת ההבדלים בינינו. להפך, אחדות פירושה שאנחנו חוגגים את ההבדלים וצומחים בזכותם.
איננו רוצים ליצור זהות עברית אחת חדשה, אחידה ותפלה. עלינו להודות על קיבוץ הגלויות שיוצר פסיפס ישראלי מרהיב".

"אינני רק שר החינוך, אני גם מנהיג פוליטי של אחד מהצדדים בוויכוח", הוסיף שר החינוך. "אני מאמין שאני צודק, אני משוכנע שהדרך שלי היא הדרך הנכונה. אבל לו היה כפתור שלחיצה עליו היתה הופכת את כל הישראלים לבעלי אותה הדעה כמו שלי, לא הייתי לוחץ על כפתור כזה. ברור שאני רוצה לשכנע במחלוקת, אבל אינני רוצה להעלים את המחלוקת. יש כמה כוחות רעיוניים שמתנגשים אלו באלו בּעם שלנו. יש זרם אחד שמדגיש את הלאומיות, יש מי שמדגיש דווקא את הדתיות, ויש מי שמציב במרכז את האוניברסליות ואת זכויות האדם. אנחנו זקוקים לכולם יחד".

"חשוב לומר דווקא ביום זה: לימין אין מונופול על הפטריוטיות בדיוק כפי שלשמאל אין מונופול על זכויות האדם. לא רק הימין אוהב את ארץ ישראל ולא רק השמאל שואף לשלום. אלו גם אלו רוצים את טובת המדינה. ויכוח בין אחים אסור שיהפוך לשנאת אחים. כולנו משפחה אחת. אני פונה אליכם, אזרחי ישראל - יהודים וערבים; מוסלמים, נוצרים, דרוזים וצ'רקסים; חילונים, חרדים וְדתיים; מתיישבים, עולים וותיקים: שנת ה-70 תהיה שנת הפלת המחיצות בינינו; שנת אהבת חינם".

אלו כלות וחתני הפרס על פי תחומי בחירתם: פרופ' אלישע קימרון (חקר היהדות), פרופ' שלמה הבלין (חקר הפיזיקה), פרופ' יצחק שלזינגר (חקר הפסיכולוגיה), פרופ' אדווין סרוסי (חקר המוסיקולוגיה), פרופ' סרג'יו הרט (חקר הכלכלה), פרופ' אלכס לובוצקי (חקר המתמטיקה ומדעי המחשב), דוד גרוסמן (ספרות), רון בן ישי (תקשורת), גיל שויד (טכנולוגיה וחדשנות יישומית), יהודית ויהודה ברוניצקי (תעשייה), מרים פרץ (חיזוק הרוח היהודית-ישראלית), דוד לוי (חברה וקהילה), נתן שרנסקי (קליטת עלייה וקיבוץ גלויות), יהודה הראל (חקלאות והתיישבות), פרופ' נאוה בן צבי (חברה וקהילה - חינוך).