יוצרים מסגרת שמודיעה לך מה תפקידך כאישה,
יוצרים מסגרת שמודיעה לך מה תפקידך כאישה, | צילום: רויטרס, חדשות

יומיים לאחר שחברת הכנסת מירב מיכאלי, יזמה דיון בוועדת הכנסת לביטול הדרכת כלות כתנאי מחייב לנישואין, פנתה חברתה למפלגה, לאה פדידה, לשר הפנים דרעי ומנכ"ל הרבנות הראשית בישראל, משה דגן, בבקשה לחייב מעתה גם את החתנים. "לא יעלה על הדעת שבמדינה מתוקנת ירמסו בצורה בוטה את עקרון השיוויון", אמרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בניגוד למיכאלי, שרוצה לבטל את הדרישה להדרכה בכלל, פדידה התייחסה לתופעה אחרת: "לפי דעתי יש צורך בחקיקה מפורטת בנוגע לדרך הדרכת הכלות ולעשות ריענון רציני למערכת בכל הנוגע לכך. הדרכה שכל כולה הלכתית עם הפחדות ואיומים בגוון דתי מביאה רק לריחוק הציבור מהדת ומהמסורת הנפלאה שלנו."

"רומסים את עקרון השיוויון", ח"כ פדידה | צילום: פלאש 90, חדשות

חברת הכנסת מטעם העבודה טוענת כי הדרכת הכלות פוגעת בערך השיוויון וצריכה להידרש מנשים וגברים כאחד. "מתקיימת כאן פגיעה ישירה בזיקה היהודית של עשרות אלפי נשים חילוניות שנאלצות לעבור 'הדרכת כלות' בעוד הבעל שלהן לעתיד יכול לסמוך על כך שהיא כבר תדע מספיק בשביל שניהם כיצד להתנהג אחרי חתונה, נו באמת".

מיכאלי: מעשה לא ראוי
"צריך לעשות לזה סוף", מיכאלי. | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

בעוד פדידה רוצה לשנות את תוכן החוק, מתנגדת מיכאלי למהות. "אין סיבה שתצטרכי לעבור 'הדרכת כלות': תחקיר אישיותי כולל ההיסטוריה המינית שלך והנחיות איך לשמש רעיה טובה לפי סט הערכים של המאה ה-18. צריך לעשות לזה סוף", הסבירה מיכאלי את הסיבה לדיון אותו ערכה בכנסת. "הם יוצרים מסגרת שמודיעה לך מה תפקידך כאישה, ואין להם זכות לעשות את זה. אני אדרוש בדיון לבטל את ההדרכות האלה ושזה לא יהיה תנאי לנישואים".

ח
ח"כ יוליה מלינובסקי | צילום: חדשות

גם חברת הכנסת יוליה מלינובסקי מסיעת ישראל ביתנו, שיזמה השבוע את הדיון שנערך בכנסת על הדרכות כלה, הביעה התנגדות נחרצת: "מדובר בחוויה מרחיקה ומבריחה מהיהדות שיש למגר באופן מיידי. הזמנים השתנו, גם הכללים - אנחנו לא במאה הקודמת כאשר הכלות היו צעירות יותר ואולי חסרות ידע וניסיון".

מלינובסקי הוסיפה: "בתקופה ההיא אולי היה צורך בעזרה, בחיבוק, בהעברת ידע מהדור המבוגר לדור הצעיר. מה שקיבלנו בפועל זו חדירה לפרטיות בכפיה וכתנאי לנישואין. אני דורשת חד משמעית להפוך את ההליך לרשות בלבד ומפוקח על ידי הגורמים הרלוונטיים מבחינת התכנים".