ברוך מרזל ומיכאל בן ארי, "עוצמה יהודית" (צילום: Tomer neuberg/FLASH90, חדשות)
מרזל ובן ארי. ארכיון | צילום: Tomer neuberg/FLASH90, חדשות

אנשי "עוצמה יהודית" מתכננים לקיים הפגנה באום אל פחם, על אף שמשטרת ישראל ביטלה הסכמתה לאור המצב הביטחוני. התקדים עליו הם מתבססים: עתירתו של אלדד יניב לאפשר לו לקיים הפגנות מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. עיריית אום אל פחם בתגובה: "לא נאפשר לאנשי הימין הגזענים להיכנס לעיר שלנו ולזהם את טוהר אדמתנו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראשי עוצמה יהודית מיכאל בן ארי, ברוך מרזל, איתמר בן גביר, יו"ר להב"ה בנצי גופשטיין ופעילים נוספים צפויים להגיע לאום אל פחם להפגין לסגירת המסגד ממנו יצאו המחבלים בפיגוע בהר הבית, ויידרשו לסגור את המסגד: "קן צרעות שממנו יוצאת הסתה נגד מדינת ישראל. רק אצלנו מאפשרים הסתה ועידוד טרור, משטרת ישראל מגלה אוזלת יד באום אל פחם".

בשנה שעברה המשטרה לא אישרה לקיים את ההפגנה בעיר והודיעה לפעילים כי תאפשר להפגין רק סמוך לכלא מגידו. לאחר שבית המשפט העליון קיבל את העתירה במקרה של אלדד יניב וקבע כי לא נדרש רישיון לקיום הפגנה מול ביתו של מנדלבליט וכי "אין די בכך שהפגנה גורמת לאי נוחות, אפילו אי נוחות רבה, כדי לאסור על קיומה", החלו אנשי עצמה יהודית במשא ומתן עם המשטרה שאישרה לקיים את ההפגנה.

בשל המצב הביטחוני הודיעו במשטרה כי הם חוזרים בהם מההסכמה, מה שלא הרתיע את אנשי עצמה יהודית שמתכוונים להגיע גם ללא אישור. מיכאל בן ארי הבהיר: "על אפם ועל חמתם של כנופיית הבריונים נגיע מחר לעיר".

המשטרה מסרה בתגובה כי כבר לפני שבוע העבירה הודעה רשמית לעו"ד בן גביר. "משטרת ישראל בחנה את הפניה ע"י גורמי המקצוע, במשטרה ומחוצה לה, בסיומה נקבע כי לא תאושר ולא תינתן אפשרות לקיימה כעת, בשל החשש הממשי לשלום הציבור ופגיעה בסדר הציבורי, בפרט בסמיכות לאירועים רגישים וביטחוניים אחרים", נכתב.

במשטרה הוסיפו: "בניגוד לנטען בפרסומים שונים, הרי שהחלטת המשטרה מגובה בפסיקה המדוברת, לפיה קבעו השופטים, כי יש להגביל את חופש ההפגנה רק בהתקיים הסתברות קרובה לוודאי כי ההפגנות במקום יגרמו לפגיעה קשה ורצינית בסדר הציבורי או בביטחון הציבור. חשש זה עלה בחוות דעת של גופי הביטחון השונים.

"המענה ניתן לפונים באופן רשמי בכתב וכן אישית ע"י גורמי הפיקוד של משטרת ישראל במרחב מנשה, לפיכך - על המארגנים להישמע להנחיות המשטרה כנדרש בחוק", הוסיפו.