אילוסטרציה (צילום: 123rf, חדשות)
קנסות בגובה אלפי שקלים (אילוסטרציה) | צילום: 123rf, חדשות

לאחר שדווח ב"החדשות" על היוזמה להטלת קנסות מנהליים על צרכני זנות, הבוקר (רביעי) הציגה שרת המשפטים איילת שקד בוועדה לקידום מעמד האישה את מתווה הקנסות, שיעמדו על 3,000-1,500 שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שרת המשפטים הבהירה כי לא תסתפק בחוק וכי תביא לאישור הממשלה מענה טיפולי ובריאותי לעוסקים בזנות. במקביל, תוביל שקד מהלך להעלאת המודעות הציבורית לגורמי הסיכון ולנזקים הכרוכים בתעשיית הזנות. "היום אנחנו מעבירים מסר - סחר בנשים וצריכת זנות הם מחוץ לתחום", אמרה.

מתזכיר החוק עולה כי הקנס שיוטל על צריכת זנות בפעם הראשונה יעמוד על סך 1,500 שקלים, ואילו עבירה חוזרת בתוך שלוש שנים תגרור קנס כפול - 3,000 שקלים. מי שקיבל את הקנס יוכל לשלם, להגיש בקשת ביטול או להגיש בקשה להישפט, אך בית המשפט יהיה רשאי, במקרה שהכריע כי העבירה אכן בוצעה, להגדיל את גובה הקנס עד לסכום של 14,400 שקלים.

שקד הבהירה כי תזכיר החוק אינו הדבר העיקרי מבחינתה, אלא הוא יהווה חלק מהחלטת ממשלה רחבה שבכוונתה להביא לאישור בחודשים הקרובים. מדובר בתכנית משותפת למשרדי המשפטים, הרווחה, החינוך והבריאות, הכוללת טיפול בשני נושאים עיקריים:

1. הרחבת המענים הטיפוליים והבריאותיים הניתנים הן לעוסקים בזנות והן לצרכני הזנות: בניית תכניות שיקום לנשים בעגל הזנות הכוללת מסלול טיפולי, תעסוקתי וכלכלי. בנוסף, תכניות לאיתור ומניעה, הקמת דירות חירום ומרכזי גמילה ואף מרפאות מין המיועדות לאוכלוסיות הנחשבות בסיכון גבוה יותר.

שקד. בשורה לנבחנים (צילום: פלאש 90/ יונתן סינדל, חדשות)
"זנות - מחוץ לתחום", שקד (ארכיון) | צילום: פלאש 90/ יונתן סינדל, חדשות


2. העלאת המודעות הציבורית למאפיינים, לגורמי הסיכון ולנזקים הכרוכים בתעשיית הזנות. סעיף זה כולל קביעת תכני חובה לתלמידים במערכת החינוך בתחום המיניות הבריאה ומניעת פגיעה. כמו כן, תכני ההכשרה של הצוותים החינוכיים לאיתור וזיהוי של קטינים בסיכון לניצול ופגיעה בזנות יקבלו נפח גדול יותר, ועוד מגוון תכניות לליווי, שיקום וסיוע.

"צריכת זנות היא דבר פסול מוסרית ופוגעני שמחפיץ את גופן של הנשים בישראל", ציינה שקד. "אין כל סיבה שחיי הנשים בחברה יהיו הפקר. הטיפול בזנות צריך להיות רחב הרבה יותר - ובכך נטפל בחודשים הקרובים".

"מדינת ישראל עושה היום עוד צעד משמעותי בדרך להפסקת הניצול העתיק בעולם. לאחר עשור של מאבק, נראה כי יש מחויבות אמיתית של המדינה למאבק בתעשיית הזנות", מסרה בתגובה לפרסום עו"ד ניצן כהנא, מנכ"לית שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות. "הגיעה העת שמי שפוגש צעירות ברגעי המצוקה הכי בחייהן לא יהיו עוד סרסורים, אלא הרווחה. הגיע הזמן שהמדינה תיקח את האחריות על חינוך הציבור בנושא הכה חשוב הזה ותאמר - שמים סוף לניצול נשים".