ועדת השרים דחתה את ההצעה (צילום: FLASH 90, יונתן סינדל, חדשות)
ועדת השרים דחתה את ההצעה | צילום: FLASH 90, יונתן סינדל, חדשות

ועדת השרים לחקיקה דחתה בשלושה שבועות את ההכרעה בנוגע לחוק הפיקוח על מסגרות לגיל הרך שקידם שר העבודה והרווחה חיים כץ. "החוק לא מקודם בשל אטימות וחוסר אחריות של פקידי האוצר", נמסר בתגובה ממשרד הרווחה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מעתה כל אסון על ראשם ותחת אחריותם", נמסר מהמשרד. "לו היה נשאל הציבור מה הוא מעדיף, נטו מוצצים או פיקוח, התשובה הייתה ברורה - הגנה על שלום הפעוטות".

מנכ"לית המועצה לשלום הילד ורד וינדמן הגיבה לדחיית ההצבעה. "הבטן מתהפכת מכך ששיקולים כלכליים וכיפופי ידיים גוברים על שיקולים של חייהם של ילדים", מסרה. "האחריות היא של שר העבודה והרווחה, שר האוצר ומשרד ראש הממשלה. האסונות והמקרים המזוויעים של הימים האחרונים הם המחשה טרגית לא רק לחשיבותו של החוק אלא גם לדחיפותו".

התינוקת יסמין וינטה ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה, חדשות)
יסמין וינטה ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

"כנראה שרצח של תינוקת אחת לא הספיק לממשלה", מסר בתגובה ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני). "ההפקרות שלה תביא עלינו אסונות נוספים. זה חוסר אחריות ממדרגה ראשונה לדחות את ההחלטה כשכל יום נפגעים עוד ועוד פעוטות, השרים צריכים להתבייש על אובדן האנושיות ועל הפקרת ילדים חסרי ישע".

גם חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) הגיבה לדחייה: "ממשלת ישראל בחרה היום להמשיך ולהפקיר את ילדי ישראל בגילאי 3-0. ההחלטה שלא להחליט ולהמתין עוד בעניין פיקוח על המעונות עלולה לעלות בחיי פעוטות נוספים. המקרים על התעללויות לא מאחרים לבוא וזה החוק שיתן מענה מקיף ובסיסי לכל הכאוס שמתרחש בעולם הזה. הכסף קיים, הוא רק מחכה לסדר עדיפויות הנכון עבור האזרחים. אנחנו נמשיך להאבק יחד איתם כי החוק הזה הוא הבסיס לחיים תקינים כאן. חבל שהממשלה לא משכילה להבין זאת".

שר העבודה והרווחה חיים כץ הודיע בשבוע שעבר כי גיבש הצעה לקידום מהיר של חוק הפיקוח על המעונות בעקבות מותה של התינוקת יסמין וינטה ז"ל, אך שר האוצר משה כחלון טען היום בריאיון לגלי צה"ל שהוא לא מכיר את ההצעה. "יכול להיות שלשר הרווחה יש מקור תקציבי לזה. ואני חושב שזה בסדר גמור", אמר כחלון. "אם לא, צריך לשבת עם האוצר ולאתר מקור תקציבי, אם יש מקור תקציבי כמובן שנתמוך בזה".

החוק אותו רוצה לקדם שר העבודה והרווחה הועלה על ידי חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון (כולנו) ועבר בקריאה טרומית בינואר האחרון, אך מאז לא התקדם. אחרי שרשרת של מקרי התעללויות, שבראשן מותה של התינוקת יסמין וינטה בגן בפתח תקווה, ההצעה לקידום הצעת החוק תובא היום לדיון בישיבת הממשלה.

החוק אמור להסדיר את כל מה שקורה במסגרת המעונות - החל מהתזונה ועד הכשרת אנשי הצוות.