"מחילים ריבונות" (צילום: רויטרס)
"מחילים ריבונות" | צילום: רויטרס

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הסדרת כל הקרקעות במזרח ירושלים תוך 7 שנים בעלות של 50 מיליון שקלים. את המהלך החלה שרת המשפטים איילת שקד לפני כשנה בשיתוף עם עיריית ירושלים, והאישור שניתן העמיק את התכנית כך שלפחות 50% מהסדרת רישום המקרקעין במזרח ירושלים יוסדרו עד סוף שנת 2021 והיתר עד 2025.

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החלטה התקבלה לאחר שאגף רישום והסדר המקרקעין החל בביצוע הסדרת המקרקעין במזרח העיר בחודש האחרון. מדובר על השכונות בית חנינא, צור באהר והר הצופים. ההסדרה תלווה באמצעות צוות בראשות מנכ"לית משרד המשפטים ובהשתתפות נציגי המשרדים הרלוונטיים, ואחת לשנה הצוות יבחן את מידת ההתקדמות בשטח.

במקביל, יוקם צוות בראשות ראש מינהל התכנון במשרד האוצר ובהשתתפות נציגי המשרדים הרלוונטיים, כמו משרד המשפטים ועוד. מטרת הצוות - לבחון דרכים למניעת ופתרון חסמים בתחום התכנון ובנושא התחברות לביוב ומים בשכונות מזרח ירושלים. כחלק מהתכנית, יוקמו גם אזורי תעשייה על שטח של כ-260 דונם.

שקד. בשורה לנבחנים (צילום: פלאש 90/ יונתן סינדל, חדשות)
יזמה את המהלך. שקד | צילום: פלאש 90/ יונתן סינדל, חדשות

מדוברת משרד המשפטים נמסר כי "מדובר בהחלת ריבונות מעשית לראשונה מאז החלטת מדינת ישראל להחיל את הריבונות במזרח העיר. נוסף על כך, גם תושבי המקום ייהנו מהסדרת הקרקעות. במסגרת הסדרת המקרקעין, כל הטוען לבעלות על הקרקע יוכל להגיש תביעה לפקיד ההסדר. במידה ויתקבלו טענות סותרות, ההליך יועבר להכרעת ביהמ"ש, כפי שדורש החוק".

שרת המשפטים שקד בירכה על האישור: "יום לפני חיזוק ירושלים באמצעות העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, ולאחר שחלפו עשרות שנים מהחלת הריבונות הישראלית במזרח ירושלים, אנחנו מעצימים את העיר ומחילים בפועל את הריבונות באמצעות התכנית להסדרת המקרקעין במזרח ירושלים, כפי שקיים בכל מקום מוסדר אחר בישראל".