"בזבוז מביש". לפיד (צילום: רויטרס, חדשות)
עימות פוליטי בעקבות נאום הגרעין | צילום: רויטרס, חדשות

פרסום ראשון: יושב ראש מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד, חבר ועדת המשנה בכנסת לענייני מודיעין ושירותים חשאיים, העביר היום (רביעי) בקשה לתשאל את גורמי הביטחון שהיו מעורבים בהחלטה לפרסם את מסמכי הארכיון של תכנית הגרעין האירנית בצורה פומבית. לטענתו, לאחר ששוחח עם אנשי ביטחון בכירים, השתכנע שנתניהו נהג באופן שפגע בישראל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לפיד דורש לכנס את הוועדה לדיון על חשיפת המסמכים האירנים - ולזמן את כל הגורמים הרלוונטיים ולבדוק האם חשיפת המסמכים, באופן הזה, הייתה נחוצה ולא נגועה בשיקולים פוליטיים. זה מאוד חריג לשמוע את לפיד מאתגר את רה"מ נתניהו בנושאים האלו. ביומיים האחרונים שוחח יו"ר "יש עתיד" עם בכירים במערכת הביטחון בעבר והשתכנע שחשיפת המסמכים הייתה טעות.

נתניהו וארכיון הגרעין האירני (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות)
פגע ביכולות הביטחון? נתניהו | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשותלפיד מתייחס בטענתו לפגיעה ביכולות המודיעין של ישראל. הוא לא מתכוון לכך שאירן גילתה, דרך מסיבת העיתונאים, שהארכיון נפרץ, אלא לכך שהפומביות תחייב את אירן להשקיע מאמץ בסיכול מודיעיני והיא תפעל להפוך את זה למטרה לאומית. לפיד טוען גם כי יש צורך לבחון את דרך קבלת ההחלטות - והעובדה ששרי הקבינט טוענים שהיו תפאורה להצגה הזו.

אמש פרסם כתבנו אמנון אברמוביץ' ב"מהדורה המרכזית" כי ההחלטה לפרסם את כל אותם חומרים שהוצגו אמש בנאום הגרעין של נתניהו, התקבלה בדיון מסודר עם של רה"מ עם שר הביטחון, ראש המוסד, הרמטכ"ל וראש אמ"ן. לפי הפרסום, כולם היו בדעה שיש לפרסם את המידע - ובווליום הגבוה ביותר.

לפיד תקף: "המצגת על אירן - טעות"

לפיד תקף היום את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת חשיפת המסמכים על פרויקט הגרעין האירני במליאת הכנסת, בטענה כי "המצגת גרמה נזק למטרה של מחיקת הסכם הגרעין"."הייתי נגד הסכם הגרעין, הוא הסכם רע, ושיתפתי פעולה מהאופוזיציה נגדו", הבהיר לפיד. "אבל המצגת של נתניהו הייתה טעות שגרמה נזק למטרה הזאת. אני לא משונאי נתניהו, אני ישבתי בממשלתו, אבל אני אומר כבר הרבה זמן שקרה לו משהו, הוא עושה טעויות שהוא לא עשה בעבר".

"הוא טעה מפני שברגע שאתה חושף מבצע מודיעיני בהיקף כזה, האויב מכיר את היכולות שלך והולך לסתום פרצות", הסביר לפיד בנאומו במליאת הכנסת. "זה כבר קורה באירן. זה יקשה על עבודת המודיעין שלנו בעתיד".

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי לפיד: "אפילו בנושא בעל משמעות לביטחונה של ישראל, יאיר לפיד מעדיף לצייץ ולקשקש מטעמים פוליטיים. בניגוד לדבריו ההזויים, ההחלטה לפרסם את הארכיון הגרעיני של איראן התקבלה במשותף על ידי כל הגורמים הביטחוניים הרלוונטיים. כשהניסיון הצבאי שלך מסתכם בשירות בעיתון ״במחנה״, זה מה שיוצא. מוטב שמי שלא עוזר, לפחות לא יפריע".

הערב הגיבו ב"יש עתיד" הגיבו לתגובה "הליכוד" ואמרו: "אם הוא כל כך לא מנוסה, מדוע מינה אותו נתניהו בזמנו לחבר בקבינט?".