עמדות גמישות? הימים המתוחים בדרום גררו תגובות סוערות מפוליטיקאים רבים בישראל. חלקם דרשו פעולות תקיפות, חלקם הלינו על היעדר תהליך מדיני. יושב ראש המחנה הציוני אבי גבאי מתח היום (רביעי) ביקורת על חברי הקבינט שדרשו תגובה נחרצת יותר מול ארגוני הטרור בעזה. הוא קרא לממשלה להיכנס להליך מדיני במקום לעומק הרצועה. עם זאת, הארכיון זוכר אמירות אחרות שלו ומסתבר שלפני כשנה - קרא גבאי לכבוש את רצועת עזה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחודש יולי 2017, התראיין יושב ראש המחנה הציוני גבאי, אז מועמד שמחזר אחר קולות בוחרי מפלגת העבודה, לרדיו דרום והתייחס למצב מול חמאס. "מבחינתי, ברגע שיש הסלמה בעזה והסלמה משמעותית, צריך לכבוש את עזה ולגמור את העניין הזה", הבהיר גבאי את עמדתו. "כל עוד לא נבין שאנחנו לא נמצאים בטרור אלא במלחמה, אז אנחנו נמשיך להיכנס חצי קילומטר ולצאת חצי קילומטר. זה לא העניין".

היום, בריאיון לגלי צה"ל, גבאי חשב קצת אחרת. "האמירות הללו של השרה שקד והשר שטייניץ ש'אנחנו ניכנס' וכולי, מישהו בצד השני יושב ומקשיב - וזאת בדיוק המיס-קלקולציה", אמר. "ההטעיה שאנשים לא מבינים אחד את השני, גרמה למבצע 'צוק איתן'". יושב ראש המחנה הציוני תקף: "מה, הם לא הבינו? לא הבינו במהלך המבצע שהם גרמו לזה? שבנט וליברמן, באמירות שלהם, גרמו ל'צוק איתן'?".

יזכו למעבר בין הגדה לרצועה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
לכבוש את עזה: גבאי בעד או נגד? | צילום: רויטרס, חדשות

גבאי הוסיף והאשים: "הם הלחיצו את נתניהו וראש הממשלה נכנס למבצע כשהוא לא רוצה בזה". בטוויטר אף הרחיב גבאי וקרא לממשלה לא להיכנס לעזה: "לכל השרים שרצים לכבוש את עזה, לא למדתם לקח? לא ביקרתם מספיק משפחות שכולות? קורא לרה"מ לפגוע במחבלים בכל הכוח אבל לא להילחץ מהכותרות".

ממפלגת "העבודה" נמסר בתגובה: "כאן טמון ההבדל בתפיסת הביטחון של מפלגת העבודה, שמתרכזת יותר במעשים ופחות בדיבורים. כך נראית ממשלת הימין שמבטיחה לחסל את שלטון החמאס ונכנעת לו פעם אחר פעם".

גבאי אינו היחיד שהציג היום גרסאות מעט סותרות: שרי הקבינט והממשלה סיפקו היום תשובות שונות לחלוטין כשנשאלו בריאיונות האם יש הבנות מול חמאס. בנט הכחיש כי הבנות, שטייניץ כינה את המגעים כ"הבנות עקיפות", ארדן אמר כי הנושא לא מוכר לו - ודרעי וישראל כץ סתרו זה את זה.