שר החקלאות אורי אריאל השיב היום (רביעי) לשאילתה שהופנתה אליו משדולת חברי הכנסת למען בעלי החיים בראשות חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני) בנושא סירוס ועיקור חתולי הרחוב. הדרישה לחקירה והדיון התקיימו בעקבות התחקיר ששודר במהדורה המרכזית לפיו ההליכים הרפואיים מתבצעים בתנאים מחפירים תוך דיווחים שקריים על מספר החתולים שעוברים את ההליך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"היקף גדול של דיווחים שלכאורה חלק לפחות כוזבים, זה מחייב אותנו לחקור, ואנחנו נחקור את זה ביתר שאת", אמר השר אריאל בכנסת. "נבקר יותר ונהדק את הפיקוח. כשאתה מגלה שמרמים אותך זה מה שצריך לעשות, זה ברור".

יום לאחר התחקיר פרסם איגוד הרופאים הווטרינריים ברשויות המקומיות פרסם מכתב בו דרשו לחקור את התנהלות המרפאה הווטרינרית שעמדה במוקד התחקיר. במכתב צוין כי באיגוד רואים בחומרה את המעשים המיוחסים לווטרינר ואת הפגיעה בבריאות החתולים וסיכון חייהם.

בתחקיר שפורסם בשבוע שעבר הגדירו וטרינאים את קצב התרבות חתולי הרחוב בישראל כ-"פיצוץ אוכלוסין". שפע המזון בפחי הזבל והקיץ הישראלי הממושך גורם לחתולות להמליט שלוש פעמים בשנה, וכדי להילחם בתופעה מקיים משרד החקלאות מבצע לאומי לעיקור וסירוס בתקציב של 9 מיליון שקלים.

עם זאת, בשל היעדר פיקוח ואינטרסים כלכליים יש מי שמקפיץ את מספר החתולים שעוברים עיקור כך שהמספר המדווח - 40 אלף סירוסים בשנה - כלל לא מדויק. יתרה מזאת, חתולים רבים לא עוברים חיסונים נגד כלבת, או שחלק משמעותי מהם פגום כך שהתרמית המתמשכת לכאורה עלולה לעלות בחיי אדם.

בהקלטות שהגיעו לידינו נשמע ד"ר ארי דושניק כשהוא מבקש מלוכדת החתולים לדווח על מספר רב יותר מאשר זה שנתפס באמת. "אני צריך לקמבן קצת, אין ברירה אחרת אני לא אסיים. אני מוסיף עוד 20, לא 20 זה יותר מדי. עוד 9". הסיבה: המדינה מעבירה כסף עבור כל חתול שנלכד ועובר סירוס, כך שדושניק אמור לצאת מורווח מדיווח שקרי.

התרמית לכאורה לא נעצרה כאמור בדיווח השקרי על מספר החתולים אלא שהיא עלולה לסכן את אזרחי ישראל. כדי למנוע את התפשטות הכלבת, הנחה משרד החקלאות לחסן כל חתול שנלכד במבצע הסירוס והעיקור. אלא שבמשך שבועות לא ניתנו החיסונים, וכשכבר הגיעו חיסונים, כעבור כמה שבועות, הם הוכנסו למקפיא, מה שפגם בתרכיב. החיסונים הללו אמורים היו להיזרק לפח, אבל ד"ר דושניק הנחה אחרת.